4 tipy, na co si dát pozor u školních úrazů


12. 06. 2019  00:05     Tisková zpráva     komentáře (0)

V červnu je výuka volnější – předškoláci, žáci i studenti chodí na nejrůznější akce a výlety, užívají si na školách v přírodě. Jenže tím se zvyšuje pravděpodobnost, že dojde k úrazu. Vyplatí se tedy vědět, na co mají rodiče a děti práva a na co by si měli dát pozor. Jaký je správný postup školy a co by měli dělat rodiče, zmapovala společnost Vindicia.

4 tipy, na co si dát pozor u školních úrazů
  • Prověřte, zda je škola pojištěná a na kolik

V Česku je problém, že škola sice má být pojištěná, ovšem už se neřeší ani částka, ani to, že pojišťovna může škole smlouvu vypovědět. To v praxi znamená, že pokud se zraní učitel, vše se řídí podle pravidel pro pracovní úrazy, kdy je škola pojištěná u Kooperativy a vše proběhne v pořádku. Pokud se ale zraní dítě, je situace odlišná. „Školy bývají pojištěné na velmi nízké částky, třeba i jen na jednotky tisíc. To ale vůbec nemusí pokrýt ani tak běžné úrazy, jako jsou zlomená noha či otřes mozku. Navíc pojišťovny mohou smlouvu vypovědět,“ varuje Tomáš Beck ze společnosti Vindicia. Je tedy důležité zajímat se o pojištění ještě dřív, než se cokoliv stane.

Problém ilustruje příběh dívenky z Ústeckého kraje, která se zranila během tělesné výchovy. „Šlo o vážný úraz, který dívce zničil sen o kariéře sportovkyně. Ačkoliv musela být dívka i s matkou dlouho doma, škola tvrdila, že limit na celkové odškodnění je maximálně 10 tisíc korun, což je samozřejmě nepřiměřeně málo. Jen za bolestné dívka získala 40 tisíc, a to by zdaleka neměla být konečná částka,“ popisuje Beck.

  • Úraz? Ujistěte se, že škola vše eviduje

Škoda zodpovídá dítě od okamžiku, kdy ho převezme – stejná pravidla platí pro jesle, školky, základní, střední, ale i vysoké školy. Pokud se tedy student zraní například na cestě z vyučování domů, je škola z obliga. Ovšem jinak je vše zodpovědnost školy, která musí každou nehodu evidovat. Pravidlo platí i pro vyučování v terénu, školy v přírodě nebo úrazy na dětském hřišti během vyučování. „Pro rodiče, kteří se dozvědí o zraněném dítěti, je to samozřejmě stres. Měli by ale trvat na tom, aby škola úraz pečlivě zaevidovala. Za tímto účelem je v institucích vedena takzvaná kniha úrazů. Tam musí být o problému detailní záznam, který může být pro výši odškodnění klíčový,“ říká Beck z Vindicia.

  • Schovávejte si veškeré dokumenty a lístky

Stále se ukazuje, že lidé netuší, na co vše mají nárok. „Asi 80 procent rodičů, kterým jsme pomáhali, vůbec nevědělo, co dělat a neměli představu o částce, kterou jejich dítě může získat,“ zmiňuje Beck. Zdaleka nejde jen o bolestné. Dítě má nárok na ošetřovné či na kompenzaci sníženého společenského uplatnění. Často je také nutné, aby jeden z rodičů s dítětem zůstal doma a staral se o něj – i jeho ztrátu výdělku by mělo odškodné odrážet. Pro výši odškodnění je důležité mít všechny záznamy, to znamená schovávat si lékařské zprávy, ale třeba i jízdenky za cesty na vyšetření.

  • Částku neváhejte vymáhat

I ten nejvážnější úraz může být věcí vteřinové nepozornosti a může se stát na jinak skvělé a přátelské škole. Zásadní ale je, jak se k problému škola postaví. Rodič jí svěřuje zdravé dítě, takže má plné právo očekávat, že se mu z ní zase vrátí v pořádku. Pokud se to nestane, musí za to škola nést následky. Podle Becka dítě nesmí doplatit na to, že vedení školy nemyslelo na zadní vrátka a nesjednalo si vyšší pojistku. „Školy často poukazují na už zmíněné nízké limity. To ale rodiče nemusí zajímat – v zájmu svého dítěte by se měli obrátit na zřizovatele a chtít peníze po něm. Určitě není třeba nechat se zastrašit ani uchlácholit. Mohou pro své dítě získat vysoké částky, které alespoň částečně vynahradí omezení, se kterými se kvůli úrazu bude syn či dcera potýkat,“ myslí si Beck.4 tipy, na co si dát pozor u školních úrazů

Diskutovat (0)