5 tipů jak ušetřit na starém úvěru


26. 11. 2015  18:43          komentáře (0)

Na Vánoce se lidé často zadluží s nevýhodnou půjčkou, kterou je ale možné rychle a výhodně přenést jinam a tím ušetřit. Tady je pár obecných tipů a rad od experta banky Zuno, jak to udělat.

5 tipů jak ušetřit na starém úvěru




Při nabídce úvěru je potřeba zkontrolovat si pět základních věcí:

výši úroků, dobu splácení, výši splátky, poplatky a RPSN (roční procentuální sazbu nákladů).


1. Úrok
Pokud vám banka při refinancování půjčky nabídne nižší úrok, je dobré si ho porovnat na některém ze specializovaných internetových portálů. Průměrná výše úroku u spotřebitelských úvěrů se aktuálně pohybuje kolem 12 % ročně. Při refinancování se úroková sazba pohybuje kolem hranice 10 %, klesnout však může až pod hranici sedmi procent.

Výše úroku je přitom jednou z nejdůležitějších složek, které ovlivňují celkovou částku, kterou zaplatíte. Vzhledem k tomu, že úroky se momentálně pohybují na historických minimech a podle předpokladů analytiků budou ve střednědobém horizontu asi opět růst, je na případnou výměnu úvěru s lepším úrokem ten nejvhodnější čas.

2. Na době splácení záleží

Čím více splátek budete muset zaplatit, tím více se úvěr prodraží. I proto mnohé předschválené nabídky bank na úvěry mají fixní dobu splácení, samozřejmě ideálně co nejdelší. Pokud jste smlouvu o spotřebitelském úvěru s příliš dlouhou dobou splácení uzavřeli, můžete využít nabídky jiné banky na jeho refinancování. Jde o "přenesení" úvěru do jiné banky za výhodnějších podmínek. Může jít například o snížení úroku.

3. Výše splátky není vše
Ne vždy je výše splátky rozhodujícím kritériem. I když se vás banky mohou snažit nalákat na nižší splátky, refinancování úvěru může být spojeno s dalšími podmínkami, jako například zmíněné prodloužení splácení úvěru, nebo zvýhodnění úvěru výměnou za využívání dalších služeb.

4. Pozor na poplatky
Váš starý úvěr i případné refinancování půjčky často výrazně prodražují právě poplatky. Může jít o poplatek za zřízení půjčky, poplatky za případné povinné pojištění, zasílání výpisů, nebo za SMS zprávy.

Mezi zpoplatněné služby někde patří například i změna doby splatnosti půjčky, nebo data měsíční splátky. Poplatek navíc můžete zaplatit i za neprovedení dostatečného počtu plateb kartou, nebo za příliš mnoho pohybů na účtu.

Takže pokud si berete půjčku a zřídíte si k ní například i běžný účet, některým poplatkům se zřejmě nevyhnete. Na trhu jsou však i banky, které mají vedení účtu za 0 Kč.


5. RPSN
Roční procentní sazba nákladů (RPSN) ve smlouvách o půjčkách patří mezi nejdůležitější ukazatele, podle kterých dokážete posoudit ne/výhodnost úvěru. Zohledňuje totiž kromě výše úrokové sazby i poplatky, které jsou s půjčkou spojeny.

Jde například o poplatky za poskytnutí úvěru, nebo poplatky za povinné pojištění. RPSN představuje celkové náklady na půjčku. Až toto číslo vám tedy ukáže, kolik vás poskytnutí půjčky opravdu stojí.


Autor: Jozef Dudáš, specialista na úvěry banky Zuno



5 tipů jak ušetřit na starém úvěru

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

48224949376

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2,3


ČÍSLO TÝDNE - 2,3 právě o tolik procent by měla dle odhadu České bankovní asociace vzrůst tuzemská ekonomika. V letošním roce bude růst činit jen minimální 1 procento. Odhad je tak výrazně skeptičtější, než u ministerstva financí.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2820
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,9010
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8385
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2280
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 27,1005
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0798
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více