Akcie z kupónové privatizace. Co s nimi? Máme podrobný návod!


12. 07. 2021  08:33     Miroslav Zeman     komentáře (0)

České domácnosti disponují stále stamiliony korun ve formě více či méně zapomenutých akcií z kupónové privatizace. Někteří dokonce ještě najdou v šuplíku kupónovou knížku s vypsanými akciemi. Co s tímto nově objeveným majetkem?

Akcie z kupónové privatizace. Co s nimi? Máme podrobný návod!
O žádné miliony se jednat s největší pravděpodobností nebude, ale proč vyhodit oknem několik tisíc či několik desítek tisíc korun? I pozapomenuté akcie z kupónovky jsou majetek, který by se měl řádně využít a zpeněžit. I když nemáte, po těch téměř třiceti letech, o vlastnictví konkrétních akcií ani páru, přesto je můžete stále vlastnit.  Byla by škoda to neřešit, vlastnictví těchto akcií se totiž může promlčet.

První krok: Jak zjistit, že akcie z kupónovky vůbec vlastníme

Lidé si už často nevzpomenou jaké akcie vůbec před třiceti lety získali a kde je jim konec. To je také největší problém, proč s tím něco neudělají. Velká část lidí tak ví či tuší, že nějaké akcie vlastní, ale neví, jaké a neví, kde je hledat a zda vůbec něco hledat.

Existuje ale velmi snadné řešení. Stačí si sjednat přístup k účtu u Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP). Nejsnadnějším způsobem je založit si účet u Fio banky – obchodní účet, který lze zřídit jednoduše online nebo do 15 minut na kterékoliv pobočce banky. Tento účet už obsahuje přístup k účtu u CDCP. Hned tedy budete vědět, zda nějaké akcie z kupónovky máte, nebo nikoliv. Pokud akcie nemáte, můžete účet obratem zrušit. Obětujete tak pouze 40,- Kč za jeho zřízení, kdy vedení účtu je jinak zcela zdarma. Pokud tam naleznete akcie psané na vaši osobu, můžete postupovat dalšími kroky. 

Druhý krok: přehled o akciích a rozhodnutí co s nimi

Akcie si můžete samozřejmě i ponechat, ale většina „nových“ akcionářů bude chtít tento objevený majetek zpeněžit. Každá akcie bude mít jinou hodnotu a je na zvážení každého vlastníka, jak s akciemi naloží. Prodat je je přitom poměrně snadné.

Ihned z elektronického bankovnictví e-broker bude jasné, jaké druhy akcií vlastníte v jakém počtu. Získáte tak přehled o svých akciích a možnostech, co s nimi vlastně online můžete dělat.

Třetí krok: spravovat nebo prodat?

Veřejně obchodovatelné akcie či část z nich můžete prodat velmi jednoduše. Stačí na to pár kliků v systému e-broker ve vašem nově zřízeném účtu. Akcie prodáte buď na Burze cenných papírů, tak i v RM-Systému. Přístup do RM-Systému v rámci 19 emisí veřejně obchodovatelných akcií z kupónové privatizace má jen Fio banka, tudíž s nimi není možné u jiných obchodníků s cennými papíry obchodovat.

Pokud zjistíte, že máte veřejně neobchodovatelné akcie, kterých je také velmi velké množství, nemusíte zoufat. I takové akcie můžete zpeněžit. Stačí podat inzerát na https://www.kurzy.cz/nabidky-akcii/ , a tam se vám mohou ozvat zájemci o koupi takových akcií. Je obvyklé, že zájemci o akcie platí kupní cenu předem nebo službou obchodníka s cennými papíry věc řeší penězmi oproti akciím. Pro prodávající se tak jedná o velmi bezpečnou transakci.

Inzerátem na prodej akcie vlastník defakto získá informaci o tom, zda je jeho akcie prodejná, jaký je o ní zájem a zda je výhodnější akcii prodat nebo se o ní dál starat a spravovat si ji. 

Vyzvednuté listinné akcie. Co s nimi?

Velmi často se zapomíná na listinné akcie, které lidé schovávají po šuplíkách a dosud je nijak neřešili. Jedná se většinou o obrázky s vodotiskem a popisem „akcie na majitele“. Cenu a hodnotu těchto akcií si rovněž vlastník může otestovat na zmíněné inzerci nebo se informovat u příslušných společností, které akcie spravují a vyměnit je za akcie na jméno nebo inkasovat nepromlčené protiplnění.

Po šuplíkách tak mají české domácnosti v podobě akcií z kupónové privatizace stovky milionů korun, které je možné zpeněžit. Nenechte vlastnictví ke svým akciím promlčet a definitivně tak o ně přijít.Akcie z kupónové privatizace. Co s nimi? Máme podrobný návod!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

8668601594

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

50x error

Chyba pri vyrizovani pozadavku

Server nevratil zadnou webovou stranku, kterou by bylo mozne zobrazit.
Pravdepodobna pricina teto chyby je ve scriptu, ktery webovou stranku generuje.

Error while serving request

Server didn't return any web site which can be shown.
Probable cause of problem is in script which generates this web page.

Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více