Aktualita:
Brexit se stává realitou. Ovlivní i tisíce Čechů


13. 12. 2019  11:10     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Aktualita: Britští konzervativci drtivě vyhráli volby ve Velké Británii a premiér Boris Jonson může slavit vítězství. Vláda tak dostala od voličů mandát k dokončení Brexitu. Brexit se přitom dotkne tisíců Čechů, jak ve Velké Británii, tak v České republice. 

Aktualita: Brexit se stává realitou. Ovlivní i tisíce Čechů
Velká Británie definitivně opustí Evropskou unii 31. ledna 2020. Toto datum bude novým začátkem v historii Velké Británie i Evropské unie. Důležitou zprávou je, že Velká Británie opustí EU s dohodou vyjednanou Borisem Jonsonem. Vylučují se tak katastrofické scénáře, které předpokládaly drtivý propad ekonimiky Velké Británie a poškození všech členských zemí v EU při vývozu svého zboží a služeb do Spojeného království.

Po vystoupení z EU dostane Velká Británie další čas na dohodnutí smlouvy o obchodních vztazích. Stručně řečeno se dohoda bude týkat o rozsahu volného obchodu mezi EU a Velkou Británií. Pokud se na ni strany nedohodnout, mohou vzniknout problémy i pro Českou republiku. Vývoz do Velké Británie je pro naší zemi velmi důležitý a Velká Británie patří mezi pět nejvýznamnějších obchodních partnerů. V případě, že by Británie zavedla cla na české automobily a další zboží, došlo by k výraznému poklesu vývozu do této země. V kombinaci se zpomalujícím růstem by se tato situace podepsala s největší pravděpodobností na nárůstu nezaměstnanosti. Negativní dopady takového stavu by se promítly do peněženek až 45 tisíc občanů České republiky zejména v oblasti autoprůmyslu. 

Pokud bude dojednána dohoda o volném obchodu, pak se prakticky nic nezmění na volném přístupu tuzemských vývozců do Velké Británie. Velká Británie totiž nebude moci zavádět cla či jiná administrativní zatížení při dovozu zboží a služeb z Evropské unie.

Pro další tisíce Čechů se po Brexitu ztíží možnosti pobývat nebo se odstěhovat do Velké Británie. Plánem konzervativců, kteří volby ovládli je omezení přílivu přistěhovalců do Velké Británi, a to především ze zemí EU. Největší počet přistěhovalců do Velké Británie je polské národnosti, vysoký je ale i počet Čechů. Británie se tak stane mnohem méně otevřenou zemí a liberální prostředí pro přistěhovalce se tak výrazně změní směrem k uzavřenosti této země. Jedna z nejoblíbenějších zemí Čechů tak přivře své brány. 

Je ale nutné dodat, že konkrétní opatření na omezení přistěhovalectví do Velké Británie a jejich rozsah ještě nejsou známy. Aktualita: Brexit se stává realitou. Ovlivní i tisíce Čechů

Diskutovat (0)