Anketa BP.com ukázala, že český klient má stále problémy s mezibankovní mobilitou. Čtenáři našeho serveru však jdou proti proudu


03. 07. 2011  12:06     BP.com     komentáře (0)

Anketní otázka, na níž měsíc odpovídali čtenáři serveru www.bankovnipoplatky.com, řešila jeden z největších problémů tuzemského retailového bankovnictví – málo mobilní klienty, kteří svou nečinností dávají bankám zbraň, a to možnost navyšovat zatížení bankovními poplatky s vědomím, že o klienty nepřijdou.





Přesně to ukázaly i odpovědi 456 čtenářů našeho serveru. Na otázku „s kolika bankami máte zkušenosti jakožto retailový klient/-ka?“ přes 30 procent respondentů, tedy necelá jedna třetina, odpověděla, že má zkušenost pouze s jednou bankou. Myslíte, že jsou všichni z nich u své banky spokojení? Dalších 24 procent odpověděvších čtenářů vyzkoušelo banky dvě. Celkem 54 procent tedy bylo klientem jedné banky, nebo provedlo jednu změnu banky.

.

KODEX MOBILITY – ZMĚŇTE BANKU LUSKNUTÍM PRSTU

 

.

Výsledky druhé poloviny respondentů jsou z hlediska mobility zajímavější. Je zřejmé, že určitá skupina bankovních klientů se změn nebojí – vždyť dle výsledků celých 15 procent z nich vystřídalo pět a více bank, 13 procent čtyři banky a 17 procent banky tři. „Již některé z našich předchozích anket ukázaly, že čtenáři našeho serveru se ve světě financí velmi dobře orientují, a tudíž se nebojí s finančními produkty experimentovat tak jako průměrný klient. 15 procent respondentů, kteří vyzkoušeli 5 a více bank, to je bezpochyby v celé populaci nereálné,“ komentuje výsledky analytik Aleš Rod. „Nelze samozřejmě říci, že časté měnění banky je a priori pozitivní, ale každopádně to svědčí o tom, že takoví klienti sledují produktovou a cenovou politiku banky a nebojí se na ní reagovat. Čím více je v bankovním ústavu podobných klientů, tím spíše si její management rozmyslí každé zdražení bankovních služeb, zavedení poplatků nebo snížení úroků z vkladů,“ dodává Rod.

Bankovní praxe ukazuje, že vztah banky ke klientům je velmi úzce determinován strachem z odlivu bankovních vkladů. Zajímavé je, že přitom nemusí nutně docházet k úprku klientů po každé změně podmínek. „Stejně jako skutečný odliv klientů totiž na banku funguje i obava z něj. Pokud banka tuší, že velká část klientů si nebude brát servítky a převede své vklady ke konkurenci, k negativní změně v sazebníku vůbec nikdy nedojde. Naopak, když banka ví, že spousta klientů zůstává racionální a o cenovou ani jinou politiku se nezajímá, a už vůbec nehrozí masivní přesun jinam, samozřejmě si dovolí více ve prospěch svého zisku,“ říká Aleš Rod.

.

ČTETE TAKÉ: BANKOVNÍ KLIENTI NETUŠÍ O KODEXU MOBILITY SPÍŠE NEVÍ

 

.

Výsledky ankety si prohlédněte níže:

 .

OTÁZKA: S kolika bankami máte zkušenost jakožto klient/ka retailového bankovnictví (tj. běžný účet + základní bankovní služby)?

a)      Mám stále stejnou banku. (139 hlasů)................30 %

b)      Vystřídal/a jsem dvě banky. (109 hlasů)..............24 % c)       Celkem se třemi bankami. (79 hlasů)..................17 %

d)      Se čtyřmi bankami. (60 hlasů).............................13 %

e)      S pěti a více... (69 hlasů)......................................15 %

 . Celkem hlasovalo: 456 čtenářů


Anketa BP.com ukázala, že český klient má stále problémy s mezibankovní mobilitou. Čtenáři našeho serveru však jdou proti proudu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

16409501856

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2350
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,6060
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8235
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3795
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8270
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0710
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více