Equa Bank

Equa Bank

Equa bank, a.s.
Petr Řehák- Generální ředitel, člen představenstva
Sídlo: Karolinská 661/4,186 00 Praha 8
Tel.: 222 010 111
E-mail: info@equabank.cz, www.equabank.cz

Kód banky: 6100

Infolinka: +420 222 010 111

Blokace karet: +420 222 010 222

Chcete změnit banku? Využijte kodex mobility.

KODEX BANKOVNÍ MOBILITY

Zisk banky 2018: 372 milionů Kč

Čistý výnos z poplatků a provizí: 22 milionů Kč

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2018


Kvartál
1 2 3 4

Banka roku
2017
Banka roku
2016
Banka roku
2015
3. čtvrtletí
2014
Ohodnoťte banku

Porota 1Q 2016 72,2
Miroslav Zeman

Equa Bank je nízkonákladová banka, která je stále trošku ve stínu agresivnější Air Bank, nebo Fio banky. I tak však banka zaznamenává úspěchy v podobě zvyšujícího se počtu klientů a zájmu o produkty této banky. Banka postupně zaznamenává, že největší konkurentem na trhu jsou právě banky, které si budují stejné image nízkonákladových bank. Právě úspěch v této konkurenci umožní malé bance vystoupat k dalším metám.

Equa Bank zaznamenala umístění i v anketě o nejlepší přístup pracovníků banky ke klientovi, v rámci průzkumu společnosti Databank.

S čím přišla banka v I. čtvrtletí 2016

Equa bank snížila úrokovou sazbu spotřebitelských úvěrů na 5,9 %. Equa bank nabízí dle svých slov jednu z nejvýhodnějších půjček na trhu. Tou nejvýhodnější půjčkou si však zřejmě není Equa bank až tak jistá, když musí ke každé konsolidaci půjček nabízet novým klientům tablet Lenovo. Ano, dárek potěší, ale pokud se dárek stane předmětem kampaně, pak se jaksi ztrácí podstata výhodnosti celého produktu, který si mají lidé pořizovat. Dárky či bonusy by tak měly vždy souviset, alespoň logicky s daným produktem, který je nabízen. Za pokles sazeb k úvěrům tak můžeme banku pochválit, za koncept dárku už ne.

Equa bank mění reklamní koncept: tématem jsou pohádky. Bankovní služby, to je pohádka. Alespoň tímto směrem chce jít nejlevnější banka v České republice v rámci svých reklamních kampaní. Oslovit chce banka tímto netradičním konceptem především nové a mladé klienty. Některé reklamní spoty už jsme mohli v televizi či na internetu vidět. Pochvalu zaslouží nejen dobrý nápad, ale také zpracování reklam a jejich vtipnost. Reklamy tak nejsou agresivní ale působí spíše na citovou stránku vnímání diváka. Kéž by tedy bankovní služby byly někdy skutečně tou pohádkou.

Equa bank nabízí účet pro podnikatele zcela zdarma a bez podmínek. Určitě se jedná o pozitivně laděnou zprávu. I podnikatelé tak získají u této banky podnikatelský účet zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Účet zdarma nabízí dnes již všechny banky, ale mnoho účtů zdarma je navázáno na splnění nejrůznějších podmínek. Pokud je klient nesplní, je účet bez dalšího automaticky zpoplatněn. To tedy u Equa Bank nehrozí. I díky účtům zdarma, bez podmínek se Equa Bank stala nejlépe hodnocenou bankou z pohledu výše poplatků a přehlednosti sazebníků v rámci hodnocení bank GEEN Vstřícná banka.

Equa Bank: Equa bank nabízí výhodné mobilní tarify. Equa Bank je typickým příkladem toho, jak banky začínají poskytovat mimobankovní služby, se kterými bojují o nové klienty. V tomto případě banka nabízí využití mobilních tarifů. Banky už nabízejí takové služby jako bankopojištění, nebo výběr dodavatele energií. Výhodné mobilní tarify jsou tak dalším příspěvkem k rozvoji mimobankovních služeb poskytovaných bankami. Právě dodatkové a doplňkové služby bank jsou jedním z výsledků a výstupů naší soutěže Ideální banka 21. století, kde studenti soutěží svými představami o vývoji bank a bankovních produktů.

Martina Hedvičáková

S platností od 1. února přináší Equa bank svým klientům unikátní nabídku mobilních tarifů - minutový tarif se 100 volnými minutami za 99 korun a neomezený tarif za 479 korun. Nárok na tuto zvýhodněnou nabídku má každý s běžným účtem u Equa bank, ze kterého budou inkasem hrazeny faktury za volání. Z každého účtu lze hradit faktury až ke třem různým telefonním číslům. Equa bank nabízí mobilní tarify ve spolupráci s operátorem U:fon, čtvrtým mobilním operátorem na českém trhu.

Equa bank snížila úrokovou sazbu spotřebitelských úvěrů na 5,9 %.

Equa bank dnes oznámila snížení úrokové sazby u hypoték a nově nabízí roční sazbu začínající na 1,79 % p.a. Ta je platná pro žádosti o hypotéky s fixací 3 roky nebo 5 let v minimální výši 1,5 milionu korun až do 70% hodnoty nemovitosti a se současným uzavřením pojištění schopnosti splácet.

Equa bank vylepšila aplikaci mobilního bankovnictví, která nabízí bezpečnou a kompletní správu financí kdykoliv a kdekoliv. Nově se mohou klienti do aplikace přihlásit z mobilních telefonů s operačním systémem Android i iOS pomocí otisku prstů, což ještě více zvyšuje bezpečnost samotné aplikace. Ta je nově také stabilnější a rychlejší a doznala i vizuální změny přihlašovací obrazovky.

Equa vyhrála v soutěži „Finparáda.cz - Finanční produkt roku 2015“ za oblast Běžných účtů.

_______________________________________

První čtvrtletí bylo ve znamení refinancování úvěrů a hypoték a získání co nejvyššího počtu nových klientů. K tomu i banky uzpůsobovaly svoji úrokovou míru u daných produktů. Bohužel u spořících účtů se úroky také snižovaly.

Dalším trendem pokračující z minulého roku je orientace na mobilní aplikace pro chytré telefony, které se banky snaží inovovat a modernizovat. Také většina z nich již nabízí podporu pro všechny tři nejvyužívanější mobilní platformy.

 

 

Změny v poplatcích u jednotlivých produktech a služeb bank

 

Nejvíce změn v sazebnících jednotlivých bank zaznamenala v I. čtvrtletí 2016 Česká spořitelna. Od Nového roku nelze v rámci Osobního účtu České spořitelny II a Osobního konta České spořitelny sjednat telefonní tarif s cenou 749 Kč (bonifikace 200 Kč) a tarif s cenou 349 Kč (bonifikace 90 Kč). Od února mají klienti vedení Osobního účtu České spořitelny II - program Za důvěru zdarma, pokud klient splní 3 požadované podmínky. Navíc Česká spořitelna 1. března doplnila do podmínek pro vedení Osobního účtu České spořitelny II v rámci programu Za důvěru podmínku „jednoho aktivně využívaného produktu“ o další produkt. Stejným způsobem byly doplněny podmínky služby Moje zdravé finance (sjednané od 1. 2. 2016).

FIO banka změnila názvy platebních karet: Maestro PayPass mění na Maestro Contactless, MasterCard Debit PayPass na MasterCard Debit Contactless, MasterCard Standard PayPass na MasterCard Standard Contactless.

Banka začíná vydávat novou Fio NFC kartu v mobilu, která je za 19 Kč měsíčně, přičemž poplatek není účtován v případě, kdy součet vyúčtovaných transakcí uskutečněných příslušnou NFC kartou za daný měsíc překročí 4 000 Kč.

V příštím čtvrtletí se můžeme těšit na mNálepku od mBank, která sice bude jednorázově zpoplatněna 79 Kč, ale ulehčí klientům platby.

Olga Ortová Šeflová

Equa bank nabízí lákavé úročení hypotečních úvěrů, které je však omezeno celou řadou méně výhodných obchodních podmínek (min. výše 1,5 mil. Kč, fix 3, 5 let, LTV 70%, pojištění schopnosti splácet). Velmi přijatelné jsou i úrokové sazby u některých spotřebitelských úvěrů, u tzv. Minutové půjčky. Klienti Equa bank mohou získat i výhodný tarif přes mobilního operátora U:fon. Kladně lze hodnotit poskytnutí zcela bezplatného běžného účtu pro fyzické osoby podnikatele.  

Bedřich Danda
Peter Michajlov

Equa bank je pomyslným vítězem mého hodnocení, ač z důvodu objektivity zdůrazňuji, že na výraznější části její současné podoby jsem se přímo podílel. Věci, které budu hodnotit, však za poslední dobu doznaly větších, či menších změn a proto již o přímý střet zájmu snad nepůjde.

Equa bank se za poslední dobu vydala směrem, který by v mnoha ohledech měl být vzorem pro konkurenty (Zuno, Fio, ERA). Rychlý rozvoj pobočkové sítě, pobočky umísťovány v top lokalitách (viz. FIO) a zejména komplexní bankovní služby nejen pro fyzické osoby (Air) ale i podnikatelé a firmy. Za poslední kvartál je zřejmá pokračující orientace na oblast rychlých půjček a refinancování, hypoteční nabídka částečně zaostala i když marketingová sazba dosahuje konkurenceschopných 1,79% p.a. Equa po letech našla (snad) dlouhodobější komunikační koncept, který je dle mého názoru povedený a hodný středné velké banky. V oblasti depozit k žádným zásadnějším inovacím nedošlo, což ale není na škodu, jelikož balíček běžného účtu, víceměnové debetní karty a internetového bankovnictví je na trhu unikátem. Je bezplatný, s bezplatnými výběry ze všech bankomatů v ČR a to bez podmínek! Všechny palce nahoru. V oblasti spoření se ani Equa nevyhnula uvedení různých hybridních verzí spořicího účtu s více či méně zásadnějšími podmínkami pro získání publikované úrokové sazby.

Za přetrvávající negativum je potřeba označit absenci možnosti povoleného přečerpání běžného účtu (kontokorent) a taky chybějící alternativu k hotovostním operacím na pobočkách (téma vkladomatů je u banky na stole již několik let).

Bankovní poplatky 1Q 2016 87.5
Bankovní poplatky.com

Jedna z novějších bank. Účet zdarma je stále bez podmínek a žádné strukturální změny se v posledním kvartále neodehrály.

Equa bank 1. ledna 2016 zrušila poplatek za měsíční vedení u BÚ pro fyzické osoby podnikatele při nesplnění podmínky průměrného měsíčního zůstatku 100 tisíc Kč ve výši 99 Kč. Nyní je vedení zdarma i při nesplnění podmínky. Vzhledem k jediné poplatkové změně, nemáme důvod měnit hodnocení z minula.

Sazebník je stejně jako u Air Bank přehledný a jednoduchý. Sice se nevešel jen na jednu A4, ale i tak se na čtyřech stranách (minule na třech) budou klienti velmi dobře orientovat. Je zcela evidentní, že nové banky přistoupily k sazebníkům proklientsky a to jak z hlediska přehlednosti, stručnosti, barevnosti, tak i z pohledu různých dodatkových a vysvětlujících informací. V aktuálním čtvrtletí nedošlo k žádným změnám v podobě sazebníku a tak vysoké hodnocení z minula ponecháváme.

Z Q Reportu Scott & Rose vyplývá, že proti minulému čtvrtletí nedošlo k žádným změnám a tak roční náklady banky u standardního klienta jsou i nadále 218 Kč, což ji v průzkumu této agentury řadí stále na 2. místo. V této části proto ponecháváme hodnocení na stejné výši jako minule. 

Veřejnost 1Q 2016 77.2
hodně proklientské produkty

Sazebníky

Image result for equa pobočkyImage result for equa pobočkyImage result for equa pobočky


Pobočky

Bankomaty