Zuno bank

Zuno bank

Zuno bank, a.s.
Peter Lakata, vedoucí ZUNO BANK AG, organizační složka
Sídlo: Václavské náměstí 55, 110 00 Praha 1
Tel.: 2 456 99 999
E-mail: info@zuno.cz, www.zuno.cz


Kvartál
1 2 3 4

Ohodnoťte banku

Porota 1Q 2016 61,2
Miroslav Zeman

Zuno je obecně nejslabší z trojky nízkonákladových bank, která vstoupila společně na trhu. Není tedy žádným překvapením, že se tato banka aktuálně prodává. Zuno se snaží zviditelnit prostřednictvím poměrně viditelných a nápaditých reklamních kampaní, které však nejsou vidět tak často, jako v případě konkurenčních bank. I přesto však banka nabízí poměrně výhodné produkty, které na tuzemském trhu a to i v konkurenci dalších nízkonákladových bank obstojí.

S čím přišla banka v I. čtvrtletí 2016

ABH Holdings odstoupila od koupě Zuno. Skupina Raiffeisenbank už se těšila, že se zbaví nízkonákladové zátěže, tedy banky Zuno. Našla dokonce kupce s ruským kapitálem a vše vypadalo slibně. Zřejmě právě nestabilita v Rusku a omezování investic v zahraničí vedly k tomu, že kupec od koupě naší nízkonákladové banky odstoupil. Zuno tak zůstane i v následujících měsících stát na místě, což jistě neprospěje její stabilitě i ekonomické úspěšnosti. Právě s novým kupcem a jeho investicemi byly spojovány záchrana banky a její další rozvoj. Nyní se uvažuje, že bude Zuno a její aktivity integrovány do existujících a fungujících struktur Raiffeisenbank.

Účet Plus a Online Půjčka od Zuno oceněny v soutěži Finanční produkt roku. Zuno banku se sice skupině RB nepodařilo aktuálně prodat a ani o ní nikdo nejeví aktuálně zájem, přesto se však banka chválí v podobě umístění svých produktů v soutěži Finanční produkt roku 2015. Banka tak získala 2. místo za účet Plus a 3. místo za Online půjčku. Parametry tu nebudeme rozebírat. Naopak v projektu prvního klientské ratingu tuzemských bank GEEN Vstřícná banka zatím tato banka na první místa rozhodně neútočí, na rozdíl od svých největších konkurentů Air Bank, Fio a Equa Bank.

Zuno se také pochlubila parametry svého refinancování půjček, které je pro ní nyní nejvýznamnějším produktem. Při průměrné výši refinancovaného úvěru 250 000 Kč můžou klienti v Zuno celkem ušetřit i 40 000 korun. Nejlepší sazbu 6,9 % ročně, kterou Zuno nabízí, dostala více než polovina úvěrů přenesených z jiné banky.

Martina Hedvičáková

Banka Zuno v České republice zahajuje provoz kontaktních míst pro klienty. Fungují už na šesti místech, a to v Liberci, Plzni, Praze, v Českých Budějovicích a v Ostravě, kde se otevřely hned dvě. Lidé si na nich mohou například nechat poradit, jak v Zuno požádat o refinancování svých starých úvěrů v rámci právě zahájené kampaně.

Zuno získalo v soutěži „Finanční produkt roku 2015“ 2. místo za Účet Plus v kategorii Běžných účtů a 3. místo za Online Půjčku v kategorii Neúčelových bankovních spotřebitelských úvěrů.

Lucemburská skupina ABH Holdings S.A. (ABHH) odstoupila od koupě banky Zuno, která je součástí Raiffeisen Bank International (RBI). Jak informovala RBI, důvod odstoupení společnosti ABHH od koupě nesouvisel se Zuno.

Každý nový klient může získat přenesením staré půjčky do Zuno lepší podmínky. Při průměrné výši refinancovaného úvěru 250 000 Kč můžou klienti v Zuno celkem ušetřit i 40 000 korun. Nejlepší sazbu 6,9 % ročně, kterou Zuno nabízí, dostala více než polovina úvěrů přenesených z jiné banky.

______________________________________________

První čtvrtletí bylo ve znamení refinancování úvěrů a hypoték a získání co nejvyššího počtu nových klientů. K tomu i banky uzpůsobovaly svoji úrokovou míru u daných produktů. Bohužel u spořících účtů se úroky také snižovaly.

Dalším trendem pokračující z minulého roku je orientace na mobilní aplikace pro chytré telefony, které se banky snaží inovovat a modernizovat. Také většina z nich již nabízí podporu pro všechny tři nejvyužívanější mobilní platformy.

 

 

Změny v poplatcích u jednotlivých produktech a služeb bank

 

Nejvíce změn v sazebnících jednotlivých bank zaznamenala v I. čtvrtletí 2016 Česká spořitelna. Od Nového roku nelze v rámci Osobního účtu České spořitelny II a Osobního konta České spořitelny sjednat telefonní tarif s cenou 749 Kč (bonifikace 200 Kč) a tarif s cenou 349 Kč (bonifikace 90 Kč). Od února mají klienti vedení Osobního účtu České spořitelny II - program Za důvěru zdarma, pokud klient splní 3 požadované podmínky. Navíc Česká spořitelna 1. března doplnila do podmínek pro vedení Osobního účtu České spořitelny II v rámci programu Za důvěru podmínku „jednoho aktivně využívaného produktu“ o další produkt. Stejným způsobem byly doplněny podmínky služby Moje zdravé finance (sjednané od 1. 2. 2016).

FIO banka změnila názvy platebních karet: Maestro PayPass mění na Maestro Contactless, MasterCard Debit PayPass na MasterCard Debit Contactless, MasterCard Standard PayPass na MasterCard Standard Contactless.

Banka začíná vydávat novou Fio NFC kartu v mobilu, která je za 19 Kč měsíčně, přičemž poplatek není účtován v případě, kdy součet vyúčtovaných transakcí uskutečněných příslušnou NFC kartou za daný měsíc překročí 4 000 Kč.

V příštím čtvrtletí se můžeme těšit na mNálepku od mBank, která sice bude jednorázově zpoplatněna 79 Kč, ale ulehčí klientům platby.

Olga Ortová Šeflová

Zuno bank zřídila 6 poboček v krajských městech z důvodu nezbytnosti zajištění poradenství pro své úvěrové klienty, které přefinancovává s nabídkou přívětivé úrokové sazby. Zuno je úspěšná i se svým neúčelovým spotřebitelským úvěrem Online půjčkou a běžným účtem Účet plus. Další novinky jsme nezaznamenali.

Bedřich Danda
Peter Michajlov

Zuno nutně potřebuje změnu – ať je jakákoliv. Námluvy s novým majitelem nedopadly, snad se ale brzy objeví zájemce nový, ambicióznější a s větším rozpočtem, kterého se bude schopen na pár let vzdát. Koncept čistě online banky se neukázal jako životaschopný (i z důvodu, že podobně kvalitní online řešení nabízí i banky „kamenné“). První kvartál se u Zuna nesl ve znamení absolutní a bezpodmínečné orientace na půjčky a jejich refinancování, což je u tohoto typu banky logické a osobně jsem tento přístup očekával výrazně dřív. Zuno se taky pokouší o pobočkový průnik prostřednictvím partnerství s portálem Chytrý Honza, resp. jeho projektu finančních center v regionech. Na banku, která do té doby zcela odmítala prodej svých produktů u externích partnerů, jde o odvážný krok a já věřím, že správným směrem.

V silné komunikaci půjček zaniká depozitní část banky – zejména běžný „Účet plus“, který za 68,- Kč (nebo taky zadarmo po splnění jednoduché podmínky) nabízí extrémně konkurenceschopnou alternativu k účtům jiných bank.

Bankovní poplatky 1Q 2016 83.8
Bankovní poplatky.com

V poslední době je celkem klidné období, takže hodnocení v této části ponecháme na stejné úrovni jako v minulém kvartále.

Banka naposledy změnila sazebník k 1. 7. Hodnocení v této části proto ponecháváme na stejné úrovni jako minule.

Sazebník je podobně jako u Air Bank či Equa bank přehledný a celkem jednoduchý. Všechny tři nové banky vyslyšely volání klientů po srozumitelnosti na první přečtení. Sazebník Zuno Bank se i po rozšíření služeb vešel na dvě A4. Hodnocení v této části ponecháváme na stejné úrovni jako v minulém čtvrtletí.

V Q Reportu Scott & Rose zaplatí standardní klient 356 Kč (3. místo). Hodnocení neměníme. 


Sazebníky


Pobočky

Bankomaty