Banky opět zdražují a zavádějí i nejabsurdnější poplatky (www.idnes.cz)


15. 03. 2009  07:16     Běla Fialová     komentáře (3)

Celkem tři tuzemské banky změní v následujících dvou měsících své ceníky. Jsou to Česká spořitelna, UniCredit Bank a Waldviertler Sparkasse von 1842. Všechny převážně zdražují.





Celkem tři tuzemské banky změní v následujících dvou měsících své ceníky. Jsou to Česká spořitelna, UniCredit Bank a Waldviertler Sparkasse von 1842. Všechny převážně zdražují. Česká spořitelna (dále jen ČS) se rozhodla nově zpoplatnit dosud zdarma proveditelný vklad hotovosti prostřednictvím bankomatu. Poplatek vás tedy nemine při vkladu na účet vedený v rámci Finanční skupiny ČS ani při vkladu na ostatní účty. Vklad v rámci banky přijde od května na 6 korun, za vklad na účet v jiné bance vám už ovšem spořitelna strhne 25 korun a navíc 0,5 % z vkládané částky. Sazebník platný od května se dotkne i platebních karet, konkrétně změn transakčních limitů na kartě. Do konce dubna první změnu limitů provedla banka zdarma, druhou a další oceňovala 50 korunami. Nově ale bude spořitelna účtovat 30 korun za každou úpravu.

Změny sazebníku české spořitelny k 1. 5. 2009

Změna transakčních limitů na kartě - Ostatní typy karet: nyní 1. zdarma, druhá a další 50 korun - Ostatní typy karet: nově 30 korun Vklad hotovosti prostřednictvím bankomatu ČS - na účet vedený v rámci FS ČS: nyní zdarma - na účet vedený v rámci FS ČS: nově 6 korun - na ostatní účty: nyní zdarma - na ostatní účty: nově 25 + 0,5 % z vkládané částky   První dubnový den vstoupí v platnost také nový ceník UniCredit Bank. Zasáhne všechny skupiny klientů banky, tedy jak nepodnikatele, tak podnikatele a malé firmy, ale i tzv. firemní klientelu. Ani v tomto případě však nejde o přecenění zásadního charakteru. Banka přistoupila pouze k poměrně výraznému navýšení poplatků za odchozí platby v případě, že je klient předloží ke zpracování v papírové podobě. Pro soukromé osoby (nepodnikatele) to znamená zdražení z 10 na 30 korun u platby v rámci banky, u plateb do jiné banky pak z 20 na 30 korun. Naopak zlevní cestovní pojištění – verze Basic z 25 na 5 korun měsíčně, které si může klient sjednat u své kreditní karty.

Změny sazebníku unicredit bank k 1. 4. 2009

Odchozí platby na papírovém nosiči - standardní platba do jiné banky: nově 30 korun (původně 20 korun) - platba v rámci banky: nově 30 korun (původně 10 korun) Cestovní pojištění ke kreditní kartě - verze Basic: nově 5 korun (původně 25 korun) měsíčně   Druhý nejabsurdnější poplatek roku 2008 zavádí Waldviertler Sparkasse von 1842. Z uvedené trojice nejrozsáhlejší změny připravila pro své klienty Waldviertler Sparkasse von 1842 (dále jen WSPK). Nové (vyšší) ceny zasáhnou, stejně jako v UniCredit Bank, všechny skupiny klientů. Konkrétně osobních účtů se dotknou úpravy v poplatcích za vedení účtu (z původních 30 na 50 korun za každé započaté čtvrtletí), výpisy (podraží o 3 až 7 korun dle frekvence předávání), dražší však bude i tuzemský hotovostní a bezhotovostní platební styk. Za vklad hotovosti (tj. druhý nejabsurdnější poplatek roku 2008) v měně účtu tak zaplatíte 7 korun, výběr hotovosti v měně účtu nově přijde na 20 korun (stejně jako výplata šeku na přepážce, obojí nahradí původní hodnotu 8 korun). Každou příchozí položku nově banka ocení 5 korunami (místo současných 3 korun), stejně jako platbu odchozí, tj. provedení trvalého příkazu, inkasa, či SIPO. Místo 2 korun zaplatíte 3 koruny také za platbu zadanou prostřednictvím internetového bankovnictví WSPK. Mimo jiné podraží i podání reklamace a storno odchozí zahraniční platby. Dnes za ně zaplatíte 29 euro, po přecenění to bude už 40 euro. WSPK navíc od dubna přistoupila k zvýšení minimálních vkladů/zůstatků na vkladových účtech s výpovědní lhůtou - v české měně či eurech. Zavádí také dvě novinky: novorozeneckou vkladní knížku a možnost zřídit si telefonické heslo pro zjišťování informací o účtu. Heslo přijde na rovných 100 korun.

Nejvýraznější změny sazebníku WSPK k 1. 4. 2009

Vklad hotovosti v měně účtu: nově 7 korun (původně zdarma) - tj. za loňský rok druhý nejabsurdnější poplatek Výběr hotovosti v měně účtu: nově 20 korun (původně 8 korun) Reklamace vyšlé platby (zahraniční platební styk a tuzemský v cizí měně - reklamace, storno přes Erste Wien: nově 40 euro (původně 29 euro)

 

Letošní den bez bankovních poplatků podpořila jen mBank a FIO

Na prakticky neustálé zvyšování poplatků bank reagoval server bankovnipoplatky.com v loňském roce poprvé apelem na banky. Ty však až na výjimky nereagovaly. Letos připadl tento Den bez bankovních poplatků na sobotu 28. února a ani tentokrát se v bankách větší odezvy nedočkal. Tuto "akci" se rozhodla podpořit pouze jediná tuzemská banka a jediná družstevní záložna. Přístup nicméně zvolily odlišný. Zatímco mBank rozdávala žadatelům o půjčku či kreditní kartu dárečky a vystavila svého hladového bankéře v kleci, FIO připisovala symbolickou 1 korunu na účet každého klienta, na jehož účtu byla v pátek 27. února zaznamenána alespoň jedna tuzemská bezhotovostní transakce.   Článek najdete na: http://finance.idnes.cz/banky-opet-zdrazuji-a-zavadeji-i-nejabsurdnejsi-poplatky-pz7-/bank.asp?c=A090310_142947_bank_fib



Banky opět zdražují a zavádějí i nejabsurdnější poplatky (www.idnes.cz)

Diskutovat (3)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

16464579664

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,1550
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4670
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8270
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3610
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,6875
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4000
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0552
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více