Barometr obliby spoření:
celý rok vede stavebko, drahé kovy a penzijní spoření
V posledním čtvrtletí roku 2019 preferovalo stavebko jako způsob ukládání peněz 60 % lidí, kteří se v listopadu zúčastnili průzkumu společnosti IBRS. Stavebko tak zopakovalo svůj rekordní výsledek z tohoto června. Další místa v žebříčku oblíbenosti si shodně udržely penzijní spoření a drahé kovy následované spořicím kontem.
„Dlouhodobě se potvrzuje, že pokud jde o spoření, sázejí Češi vedle solidního výnosu také na jistotu,“ říká o oblibě stavebního spoření Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. „Poslední dobou navíc atraktivitu stavebka posílila jeho schopnost pomoci lidem s přípravou vlastních zdrojů nutných pro získání úvěru na bydlení,“ dodává Šedivý.
Bez ohledu na to, jak vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou.
(IBRS, listopad 2019, N = 1000, stat. chyba: max. 2,6 %)
Za poslední čtvrtletí nejvíce vzrostly termínované vklady, konkrétně o 5 procentních bodů, ale přesto se dlouhodobě drží mezi nejméně atraktivními způsoby ukládání peněz. Jako jediné si proti minulému Barometru pohoršilo životní pojištění, které aktuálně považuje za zajímavé 40 % dotázaných. Na stejné pozici zůstaly podílové fondy s 33 %.
Patrně z důvodu nulového výnosu se tradičně nejmenší oblibě těší spoření „do matrace“, které by preferovalo pouhých 24 % respondentů. „V době, kdy inflace nemilosrdně ukrajuje z úspor více než dvě procenta ročně a výhled analytiků i České národní banky zásadní změnu nepředpokládá, hledá většina lidí nějakou možnost, jak peníze před znehodnocením alespoň trochu ochránit,“ komentuje Jiří Šedivý.
Další články k tématu
Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili
Kurzovní lístek Citfin
Země | Měna | Deviza střed |
---|---|---|
![]() |
1 EUR | 26,1740 |
![]() |
1 USD | 21,6670 |
![]() |
1 PLN | 5,7915 |
![]() |
1 GBP | 30,2150 |
![]() |
1 CHF | 23,8150 |
![]() |
100 HUF | 7,2200 |
![]() |
1 RON | 5,3687 |
Zprávy z devizového trhu
- Koruna padá pod vlivem lockdownu
26. 02. 2021 - Koruna po necelém měsíci zpět u 26,00 EURCZK
25. 02. 2021 - HDP z Německa příjemně překvapil nižším poklesem
24. 02. 2021 - Německý IFO index na třetím nejlepším výsledku za 12 měsíců
23. 02. 2021 - Oslabení české koruny by mělo být jen dočasné
22. 02. 2021 - Špatná americká data poslala dolar k 1,21 EURUSD, nepomohla ani Perseverance, libra u 30,00 GBPCZK
19. 02. 2021 - Středa přinesla koruně oslabení
18. 02. 2021