Byty se stávají nedostatkovým zbožím. Březen bude v hypotékách opět rekordní


12. 04. 2016  10:54          komentáře (0)

Ceny bytů v březnu nepatrně klesly, což v kombinaci se zlevněním hypoték přineslo příznivější podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Z dlouhodobého pohledu je však trend růstu cen neúprosný a je hlavním faktorem generujícím rekordní poptávku po vlastním bydlení a hypotékách. V březnu banky podle všeho poskytly hypotéky za více než 18 miliard Kč.

 

Byty se stávají nedostatkovým zbožím. Březen bude v hypotékách opět rekordní
Ceny bytů za 6 let stouply o čtvrtinu

Index průměrných nabídkových cen nemovitostí v březnu meziměsíčně klesl o 2 procenta na 2,09 milionu korun. Z dlouhodobého pohledu se však jedná s největší pravděpodobností o výkyv. Meziročně ceny bytů aktuálně rostou o 5 % a od úrovně cenového dna, kterého dosáhly v červnu 2010, již vystoupaly o 24 %. V korunovém vyjádření rozdíl v průměrných cenách mezi dneškem a zmíněným cenovým dnem dosahuje rovných 400 000 Kč. 

g1

Dostupnost bydlení stále na výborné úrovni

Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje podíl měsíční splátky hypotéky na celkovém čistém měsíčním příjmu průměrné české domácnosti, klesl v letošním březnu o celý 1 procentní bod. Míra zatížení rozpočtu českých domácností meziměsíčně klesla z 34 na 32,9 %. Pozitivní roli zde sehrál jak pokles průměrných cen bytů, tak meziměsíční zlevnění hypoték. Průměrná nabídková sazba, z které se počítá průměrná měsíční splátka hypotéky, totiž v březnu spadla z 2,10 na 2,03 %. V případě hypotéky v hodnotě 2,09 mil. Kč s 20letou splatností činí měsíční splátka 10 603 Kč.

 

Ne každý člověk plánuje využít při pořízení nemovitosti hypoteční úvěr. V takovém případě slouží pro porovnání vývoje míry dosažitelnosti vlastnického bydlení index návratnosti bydlení, který poměřuje pouze průměrné příjmy českých domácností a průměrné ceny bytů. Podle aktuálních dat společnost GOLEM FINANCE a partnerského portálu RealityČechy.cz nyní Češi potřebují na pořízení bytu o ceně 2,09 mil. Kč zhruba 5,5 čistých ročních příjmů. 

g2.PNG

Zaostřeno na regiony

Samozřejmě existuje markantní rozdíl, pokud člověk plánuje pořízení bytu v Praze, nebo mimo Prahu. V hlavním městě totiž index návratnosti bydlení dosahuje téměř 11násobku čistých ročních příjmů pražských domácností, což je prakticky dvojnásobek celorepublikového průměru. Naopak v Ústeckém kraji, který stojí na druhém konci žebříčku, stačí na pořízení modelového bytu necelé dva průměrné roční příjmy tamních domácností. Není divu, průměrná cena bytů zde dosahuje 660 000 Kč vs 4,86 mil. Kč v Praze. 

g3.PNG

I v Ústeckém kraji však ceny bytů v posledních měsících procházejí výrazným oživením. K obratu zde došlo v říjnu 2014, kdy průměrná cena dosáhla 560 000 Kč, a od té doby byty prakticky bez přestávky vykazují rostoucí trend. Během 17 měsíců zde ceny vystoupaly o bezmála 18 %. Mezi regiony s nejrychleji rostoucími cenami nemovitostí (měřeno za posledních 12 měsíců) patří kromě Ústeckého kraje také Moravskoslezský kraj, Vysočina a Karlovarský kraj. Obecně tedy regiony se slabší ekonomikou, kde k obratu ve vývoji cen došlo se zpožděním.

 

Překonají banky 20miliardovou hranici?

Po nemovitostech je obrovská poptávka. Přesné statistiky o počtech a objemech sjednaných hypoték sice zveřejní portál hypoindex.cz až příští středu (20. 4. 2016), ale už nyní podle řady indikátorů je patrné, že dojde k přespání dosavadního březnového maxima (9,5 tis. hypoték v hodnotě 16,6 mld. Kč)

 

„Podle našeho názoru objem v březnu sjednaných hypoték dosáhne minimálně 18 miliard korun, což při průměrné výši hypotéky 1,8 mil. Kč dělá zhruba 10 000 nově sjednaných hypoték a za celé čtvrtletí to bude zhruba 24 000 kusů. Přitom hlavní hypoteční sezónu, která zpravidla vrcholí v červnu, máme teprve před sebou,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

 

Rekordně levné hypotéky poutají pozornost a skupina lidí uvažujících o vlastním bydlení se neustále rozrůstá. Levné hypotéky by však samy o sobě takovou vlnu dodatečné poptávky po vlastním bydlení nevyprovokovaly. Hlavním faktorem, který dává trhu dynamiku, jsou rostoucí ceny nemovitostí, které urychlují rozhodování o pořízení vlastního bydlení nebo pořízení nemovitosti za účelem uložení či zhodnocení vlastních prostředků. Pokud bude na trhu stále dostatek nemovitostí pro zobchodování, jejichž nedostatek v tuto chvíli považujeme za určitou brzdu ještě rychlejšího růstu, není v následujících měsících vyloučeno překonání dosavadního maxima objemu sjednaných hypotéka a překročení 20miliardové hranice v jediném měsíci.
Byty se stávají nedostatkovým zbožím. Březen bude v hypotékách opět rekordní

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28706296112

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57700


ČÍSLO TÝDNE - 57.700 právě tolik korun činí aktuálně cena za trojskou unci (31,1 g) zlata na světových trzích. Cena tohoto drahého kovu se tak dostala na svůj rekord.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2200
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1690
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8840
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,9220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0760
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0721
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více