Často se tak stává, když ve víru kolotoče hádek o majetek, se ani jeden z manželů nemá ke splácení úvěrů. Tady však může dojít k osudové chybě, protože důsledky to má pro oba.
Mnohem častěji se však dlužníci dostávají do neřešitelných situací vlastní nezodpověností, kdy ztratí kontrolu nad svými dluhy. Součet splátek z různých dluhů pak je vyšší než činí jejich příjem. Důsledky jsou nasnadě. Hrozí exekuce a vážný zásah do jejich života.
Jak se vyhnout hrozbě exekuce?
Pokud už se člověk dostane do platební neschopnosti, je nejlepším řešením pokusit se o domluvu s úvěrujícími institucemi na odkladu splátek, či stanovení přijatelnějšího splátkového kalendáře. Rozhodně je nejhorším řešením dělat mrtvého brouka a myslet si, že právě vám se nic nemůže stát, nebo že se na váš dluh zapomene.
Vlastní aktivitou můžete do určité míry zabránit řetězu událostí, na jehož konci je exekuce a záznamy o v úvěrovém registru, jež znamenají prakticky konec úvěrovatelnosti dotyčné osoby. Banky a finanční instituce si totiž aktivity dlužníků cenní a snaží se jim vyjít vstříc. Rozhodně je však nutné své závazky v co nejbližší době začít bezproblémově plnit.
Jsou však i takové případy, kdy věřitelům dojde trpělivost a i přes pomalé české soudy dosáhnou exekuce dlužníkova majetku. Ovšem ani ten největší dlužník nepřijde o všechno.
Co exekutor nezabaví
Dle našich právních předpisů se výkon exekuce nemůže týkat věcí, které povinný (dlužník) nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění svých pracovních úkolů, jakož i jiných věcí, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly.
Jsou to zejména:
a) běžné oděvní součásti, obvyklé vybavení domácnosti,
b) snubní prsten a jiné předměty podobné povahy, c) zdravotnické potřeby a jiné věci, které povinný potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě, d) hotové peníze do částky 1000 Kč.
|
V tomto ohledu nelze nevzpomenout případ, kdy byly exekutorem zabaveny i učebnice náctileté dcery dlužníka, byť evidentně nebyly jeho majetkem a jejich prodejem by došlo ke kolizi s morálními pravidly. Nutno dodat, že tento tah se nakonec ukázal dostatečně účinným pohledávka byla zcela splacena (dlužníkem).
U podnikatelů se exekuce nemůže týkat věcí, které nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti. Výjimkou jsou případy, kdy na těchto věcech vázne zástavní právo a jde o vymožení pohledávky tímto zástavním právem zajištěné.
Fyzické osoby bývají nejčastěji postihnuty srážkami ze mzdy. To je sice možné jen u těch slušnějších, kteří pracují oficiálně a svou výdělečnou činnost nijak nemaskují.
Existuje však nařízení vlády, které upravuje částku, jež nesmí být dlužníkovi sražena z jeho měsíční mzdy.