Ceny hypoték míří nezadržitelně vzhůru


28. 02. 2017  08:40          komentáře (0)

Od loňského listopadu, kdy zdražování hypoték začalo, zvýšilo své sazby 13 bank z 15. Průměrná nabídková sazba hypoték během 2 měsíců vzrostla o 15 setin procentního bodu a v navyšování sazeb banky pokračují i v únoru. K dnešnímu dni zvyšuje sazby Hypoteční banka a Wüstenrot hypoteční banka. Co čekat od dalších měsíců?

Ceny hypoték míří nezadržitelně vzhůru
Sazby plošně rostou, najdou se však i výjimky 

Úrokové dno je definitivně za námi. Během ledna zvýšila své sazby Moneta Money Bank, Česká spořitelna, Wüstenrot hypoteční banka, Raiffeisenbank, Equa Bank a Air Bank. Jedinou bankou, která šla v lednu proti proudu, byla Expobank, která své hypotéky zlevnila v některých případech o více než 40 bazických bodů. Ale i tak její sazby zůstávají vysoko nad průměrem trhu. 

Titulní index GOFI 70, který napříč trhem mapuje nabídkové sazby nejfrekventovanějších typů hypoték, a jehož vývoj mimochodem velice dobře koreluje s indexem reálných úrokových sazeb, v lednu vzrostl o 3 setiny procentního bodu na 2,0 % a po 8 měsících opět protnul 2procentní hranici. Tentokrát však opačným směrem zdola nahoru a nebýt výrazného zlevnění v Expobank, hodnota indexu by aktuálně dosahovala 2,02 %. 

graf1

Kromě titulního indexu GOFI 70, který mapuje nejfrekventovanější typ nabízených úvěrů mapujeme také ceny hypoték v pásmu 70 – 85 % LTV, kde průměrná sazba meziměsíčně vzrostla o 9 setin procentního bodu na 2,09 %. A ještě vyšší nárůst vidíme u hypoték s plovoucí sazbou (index GOFI 70 VAR). Banky však tento typ hypoték aktivně nenabízejí a mezi klienty o ně není zájem, takže tomu odpovídá i nastavení cen. Hodnota indexu aktuálně dosahuje 2,42 %.   

 

Nůžky mezi nabídkovými a reálnými sazbami se otvírají 

Hypotéky zdražují a to se s menším zpožděním projeví i ve FINCENTRUM HYPOINDEXu, který vyjadřuje průměrnou úrokovou sazbu všech sjednaných hypoték v daném měsíci a v předchozím grafu je zbarven zeleně. V prosinci v bankách dobíhaly podpisy dříve rozjednaných hypoték, takže index v posledním loňském měsíci stagnoval na historicky nejnižší hodnotě 1,77 %. V lednu bude ještě ve výsledku vidět doběh úvěrů, kde klienti využili garance úrokové sazby, takže hodnotu indexu očekáváme zhruba okolo 1,8 % a znatelnější nárůst očekáváme v únoru. Odtržení indexů nabídkových a reálných sazeb je typickým projevem obratu trendu, kdy reálné sazby ještě nějaký čas setrvačností klesají. 

Z pohledu klientů je však mnohem důležitější vývoj nabídkových sazeb a ty bohužel i na začátku února pokračují v trendu započatém v loňském listopadu. Hned v prvních únorových dnech poslala sazby o stupínek výš Moneta Money Bank a další zvýšení sazeb dnes oznámila Hypoteční banka a Wuestenrot hypoteční banka.

 

Co se bude dít dál? 

Na mezibankovním trhu vidíme aktuálně velké výkyvy v ceně peněz, což může být jedním z důvodů dalšího kola zvyšováníúrokových sazeb 3 zmíněných bank. A i když není vyloučeno, že se k této trojici přidají další banky, domníváme se, že pro další plošný nárůst sazeb není prozatím důvod Případné úpravy dále očekáváme u hypoték s LTV nad 80 % a dlouhých fixací. U obchodně zajímavých typů hypoték v únoru předpokládáme postupný náběh jarních kampaní.

grafy.PNG

„Banky brzy začnou přicházet s jarními akcemi, což se pozitivně projeví v cenách hypoték. V průměru očekáváme, že se sazby v prvním čtvrtletí budou pohybovat zhruba na stávající úrovni. Za zlomový bod vnímáme 1. duben, kdy vstoupí v platnost doporučení ČNB omezující hypotéky nad 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). V druhém čtvrtletí tedy očekáváme znatelné zdražení hypotečních úvěrů nad touto hranicí,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

 

Tip: Detailnější komentář k aktuální bankovní nabídce z pohledu LTV najdete v článku „Kolik vám nyní banky půjčí?

 Ceny hypoték míří nezadržitelně vzhůru

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

28391497826

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

23


ČÍSLO TÝDNE 23 právě tolik procent lidí do 26 let bydlí u svých rodičů. Ještě loni to bylo 15 procent. V nárůstu se odráží výrazné zdražování cen nemovitostí, zejména bytů ve velkých městech a současně zvyšující se úroky z hypoték. Novou šanci dostává nájemní bydlení.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3590
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6420
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5035
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5545
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1300
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1228
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více