Ceny v ČR meziročně vzrostly o 2,9 %


10. 11. 2020  11:10     Tomáš Volf     komentáře (0)

Index spotřebitelských cen v říjnu vzrostl o 2,9 %, meziměsíčně šly ceny nahoru o 0,2 %. Obě čísla mohou na první pohled budit dojem mírného snižování růstu cenové hladiny, to je však pravda jen napůl. V meziměsíčním vyjádření se po zářijovém poklesu o 0,6 % nyní jedná o návrat k růstu. V meziročním vyjádření dnešní číslo také není úplně lichotivé.

Ceny v ČR meziročně vzrostly o 2,9 %
Začátkem tohoto roku se ČNB rozhodla velmi rychle srazit základní sazbu postupně až na 0,25 %. Tento postup stál a stále stojí české spotřebitele hlubší sáhnutí do peněženky, protože nízká 2T REPO sazba prostě neudrží inflaci na uzdě. Nyní ceny snižují tempo růstu kvůli nižší aktivitě v ekonomice a tedy nižší poptávce. ČNB se snaží rétoricky situaci zklidnit tím, že už nemluví o dalším snižování sazeb, o intervencích apod. Ceny v budoucnu nejspíš budou nadále snižovat tempo růstu. Vše však bude záležet na tom, kdy se vyřeší situace kolem C19.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Ceny v ČR meziročně vzrostly o 2,9 %

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35455858860

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více