Ceny v průmyslu – ceny zboží dlouhodobé spotřeby šly nahoru o 3,3 %


19. 01. 2021  09:22     Tomáš Volf     komentáře (0)

Ceny v průmyslu se v prosinci meziročně nezměnily, byly tedy stejné jako v prosinci 2019. V meziměsíčním vyjádření vzrostly o 0,2 %. Obě čísla jsou vyšší, než trhy čekaly. 

Ceny v průmyslu – ceny zboží dlouhodobé spotřeby šly nahoru o 3,3 %
Vyšší růst cen obecně ukazuje na silnější poptávku a to je pro ekonomiku dobré znamení. Pokles cenové hladiny by naopak znamenal snižující se aktivitu v jednotlivých oborech. To nejdůležitější, co dnešní data z ČSÚ ukázala, byl růst cen u zboží dlouhodobé spotřeby o 3,3 % a výrobků investiční povahy o 2,5 %. Obzvláště u zboží dlouhodobé spotřeby jednoznačně platí, že se jedná o zboží zbytné a k jeho nákupu lze přistoupit zejména v situaci pozitivních očekávání s budoucími příjmy.

V zemědělství souhrnně můžeme říci, že ceny klesly o 2,7 %. V oblasti živočišné produkce šly ceny dolů o 8,8 %, ale v rostlinné výrobě naopak ceny vzrostly o 2,3 %. Stavební práce podražily. Meziročně se ceny ve stavebnictví zvedly o rovná 3 %. 

Ceny v odvětví průmyslových výrobců meziročně stagnovaly. Podle dílčích údajů šly nahoru ceny elektřiny a jejího přenosu i rozvodu, dále ceny plynu. Podražily dopravní prostředky, a sice o 2,4 %. Dále se zdražení týkalo zpracovatelského průmyslu o 4,2 %. 

V dalších měsících se dá čekat, že pokud bude očkování hladký průběh, trhy se budou postupně zvedat a dojde i k oživení poptávky. Cenová hladina se tak udrží nad nulou, což ukazuje na potenciál růstu ekonomiky. 


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKCeny v průmyslu – ceny zboží dlouhodobé spotřeby šly nahoru o 3,3 %

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6958877096

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více