Ceny v průmyslu jsou nejvyšší od vzniku ČR


18. 10. 2021  09:24     Tomáš Volf     komentáře (0)

Ceny nerostou jen spotřebitelům, ale také průmyslovým výrobcům. Zatímco ceny zboží na pultech obchodů jdou nahoru o 4,9 %, dnes zveřejněné ceny v průmyslu za září meziročně stouply o 9,9 % a o 0,7 % meziměsíčně.

Ceny v průmyslu jsou nejvyšší od vzniku ČR
Optikou ČR se situace neustále zhoršuje. Mladoboleslavská automobilka zásadně omezuje výrobu a tím ovlivňuje kondici celé domácí ekonomiky. To je však jen špička ledovce. Řada podniků navázaná na automobilový průmysl se dříve nebo později dostane do úzkých, ale týká se to i dalších oborů.

Ceny vzhůru žene zvýšená poptávka spotřebitelů, kterou však výrobci nejsou schopni saturovat. Šokový náraz robustně rostoucí poptávky vytváří tlak na cenu. K tomu se přidávají objektivní problémy v mezinárodní a námořní dopravě. V neposlední řadě přicházejí zimní měsíce, ve kterých mohou hrozit další lockdowny.

Už nyní je ale jasné, že nebudou zdaleka tak tvrdé, jako ty loňské, protože státní rozpočty prakticky všech zemí jsou v hlubokých schodcích a další růst zadlužení by byl skutečně alarmující.

K tomu se přidává ČNB, která zásadně zvedá sazby ve snaze domácí inflaci zkrotit, ale růst ceny přichází ze zahraničí. ČNB, polská a maďarská centrální banka jsou jedinými, které utahují měnové podmínky. Ostatní centrální banky drží sazbu nízko kvůli podpoře ekonomiky.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKCeny v průmyslu jsou nejvyšší od vzniku ČR

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

14906709715

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

17


ČÍSLO TÝDNE - 17 právě tento den v červnu přijde tzv. den daňové svobodoy. Oproti loňsku bude den daňové svobody dokonce o osm dní dříve. 


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6680
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,3150
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3205
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,1070
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,9510
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9848
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více