Češi chtějí vlastní bydlení, jinde jsou více rozšířené nájmy


20. 11. 2018  00:51     Tisková zpráva     komentáře (0)

Zájem o úvěry stavebních spořitelen v letošním roce rychle roste. ČMSS poskytla doposud úvěry za 24 miliard korun, to je meziročně o čtvrtinu více, výrazně také roste průměrná výše úvěru. Češi používají úvěry od stavebních spořitelen na koupě i rekonstrukce, rádi totiž bydlí ve vlastním. K nárůstu zájmu přispívají i výhodné úrokové sazby.

Češi chtějí vlastní bydlení, jinde jsou více rozšířené nájmy
„Zatímco v Německu či Rakousku bydlí v nájemním bytě téměř polovina obyvatel, v České republice je podíl nájemního bydlení výrazně nižší. Proto Češi chtějí do svých bytů investovat výrazně více a chtějí kupovat nové nemovitosti i rekonstruovat ty starší,“ uvedl člen představenstva ČMSS Jochen Maier.

Podíl nájemního bydlení je v ČR jeden z nejmenších v Evropě, podle Eurostatu bydlí v nájmu pouze 21 % českých domácností. Vyšší podíl nájemního bydlení je přitom tradičně v zemích západní Evropy, naopak méně bydlí v nájmu lidé na východ od českých hranic. Průměr zemí Evropské unie činí 30 % nájemního bydlení.

„Ruku v ruce s vlastním bydlením jde ale i stáří bytového fondu. To je v ČR výrazně vyšší než na západ od českých hranic. Češi chtějí své bydlení rekonstruovat a zhruba polovina domácností plánuje vylepšení svého bydlení v nejbližších dvou letech,“ dodal Jochen Maier. Nahrávají jim přitom i výhodné úrokové sazby stavebních spořitelen, v ČMSS lze získat zajištěný úvěr se sazbou 1,99 %.

Všechny tyto faktory nahrávají rostoucímu zájmu o úvěry stavebních spořitelen. ČMSS od počátku roku poskytla více než 23 tisíc úvěrů za 24 miliard korun, to je meziročně o čtvrtinu více.  „Celkově by letošní rok měl být pro stavební spořitelny nejlepší za posledních 8 let,“ uzavřel Jochen Maier.


 Češi chtějí vlastní bydlení, jinde jsou více rozšířené nájmy

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

35449435119

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57


ČÍSLO TÝDNE 57 právě tolik procent Čechů nakupuje pravidelně na internetu. Je to o 18 procent více než v roce 2019, tedy před nástupem koronavirové krize. Zájem o internetové nakupování se bude zvyšovat i nadále.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,6640
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,7030
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,4495
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2730
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6095
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,9400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1849
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více