Češi se chystají spořit, spotřebitelská důvěra po třech měsících roste


26. 04. 2021  09:18     Tomáš Volf     komentáře (0)

Ještě před rokem opomíjený ukazatel spotřebitelské a podnikatelské důvěry se dostává rychle do popředí. Za duben hlásí spotřebitelé výrazný posun, kdy jejich důvěra vyskočila na 93,9b. Podnikatelská důvěra vzrostla na 94,8b. Obě čísla znamenají výrazné zlepšení a především nejlepší výsledky za posledních několik měsíců.

Češi se chystají spořit, spotřebitelská důvěra po třech měsících roste
Důležitou oblastí, která je stěžejní z pohledu nejbližšího vývoje, je situace ve službách. Ty jsou přes čtyři měsíce většinově zavřené. U podnikatelů ve službách šla důvěra vzhůru na 85,4b. Obecně lepšící se situace a očekávání brzkého rozvolnění vládních restrikcí znamenají, že se zvýšil počet těch, kteří věří v dalších těch měsících ve zvýšení poptávky. 

Po třech měsících se poprvé zlepšila očekávání také mezi spotřebiteli. Jejich důvěra vzrostla na 93,9b. Snížil se počet těch, kteří očekávají v dalších 12 měsících zhoršení celkové ekonomické situace. Dokonce se snížil i počet respondentů, kteří se obávají z růstu nezaměstnanosti. Lidé stále očekávají růst cen, ale pozitivní je, že se zvedl podíl těch, kteří v dalším roce budou tvořit rezervy, což je oproti minulým měsícům posun k lepšímu.

Slunné počasí, slušná čísla kolem C19, obecná neochota lidí dodržovat restriktivní opatření vedoucí k pocitu „spiklenectví“ a především zatím opatrné rozvolňování stojí za tím, že jde důvěra v ekonomickou situaci prudce nahoru. Dá se čekat, že květnová data budou také ve velmi slušné kondici, protože se bude jednat o měsíc, ve kterém se bude pravděpodobně výrazně rozvolňovat. 


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKČeši se chystají spořit, spotřebitelská důvěra po třech měsících roste

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

13933471514

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

192


ČÍSLO TÝDNE 192 právě tolik miliard vykázal státní rozpočet schodek ke konci měsíce dubna. Jedná se o dosud nejvyšší schodek v historii České republiky. Za jeho vznikem stojí jak výrazný pokles příjmů, tak strmé zvýšení výdajů státního rozpočtu.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,5580
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,0200
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6045
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7260
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,3555
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1500
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1876
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více