Češi utrácejí rádi za dobré jídlo a pití


31. 05. 2019  00:29          komentáře (0)

Zbytečné výdaje přiznává tři čtvrtiny Čechů a neví, kde ušetřit a jak své útraty omezit. 40 % Čechů se domnívá, že by mohlo najít rezervy, kdyby méně utrácelo za alkohol a cigarety. 69 % Čechů si myslí, že pokud by se více snažili, mohli by měsíčně uspořit 2 000 Kč. Vyplývá to z průzkumu agentury Perfect Crowd pro společnost Home Credit.

Češi utrácejí rádi za dobré jídlo a pití
Obecné povědomí lidí je, že by měsíčně mohli nějakou částku ušetřit. „Jenom 7 % respondentů tvrdí, že žádné zbytečné výdaje nemá. Drtivá většina tuší, že utrácí za zbytečnosti,“ říká Jaroslav Ondrušek, analytik společnosti Home Credit.

 

Kde by mohli Češi ušetřit?

Při pohledu na rodinný rozpočet se lidé zamýšlejí nad tím, co je zbytná věc. Češi mají rádi dobré jídlo a pití a tam právě vidí značné rezervy. Mladší ročníky do 40 let si zbytečné výdaje spojují s jídlem a nealkoholickými nápoji, oproti tomu lidé nad 40 let se domnívají, že utrácejí nadměrně za alkohol a cigarety. Mladí lidé pod 30 let se nejvíce snaží ušetřit v nákupech za módu. Elektroniku respondenti považují za nezbytnou věc. „Mobily, laptopy a tablety sice vyžadují, aby zákazník do peněženky sáhl hlouběji, ale k životu už neodmyslitelně patří, protože usnadňují každodenní fungování. Navíc jsou často potřeba i k práci, takže lidé mají pocit, že se jim investice vrátí,“ nabízí vysvětlení Ondrušek.

 

Češi šetří pomocí slev a letáků

Více jak polovina respondentů zaměřuje svoji pozornost na slevové akce, letáky, ale i velmi oblíbené slevové portály, domnívá se, že tím mohou ušetřit nemalé finanční prostředky. S úsporami často spojují ekologické myšlení, uvědomují si, že pokud se budou chovat šetrněji k životnímu prostředí, mohou utratit méně. Například využívají vlastní studnu, recyklují, není výjimkou, že je napadne řešení jako spolujízda či nákup úsporných balení autokosmetiky. „Lidé se nechávají inspirovat na internetu a polovina z nich si poslechne rady kamarádů a známých,“ doplňuje Ondrušek.

A kolik vlastně měsíčně ušetříme?

69 % respondentů se domnívá, že maximálně ušetří měsíčně 2000 Kč. Pouze 5 % je schopno si dát každý měsíc stranou více než 5 000 Kč.Češi utrácejí rádi za dobré jídlo a pití

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

18838409070

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7700
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4685
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0014
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více