Česká republika má čtvrté nejsložitější korporátní daně v EU. Ve světě patří na konec první stovky


22. 05. 2019  00:25          komentáře (0)

Společný výzkumný projekt společnosti BDO a univerzit z německého Paderbornu a Mnichova potvrdil, že český daňový systém je jedním z nejsložitějších v Evropské unii. Do srovnávací studie byly zahrnuty země z celého světa. V globálním měřítku obsadila Česká republika 85 příčku ze 143 analyzovaných zemí. V rámci EU zaznamenaly horší výsledek pouze Itálie, Řecko a nejmladší člen Chorvatsko. Odborníci z poradenské společnosti BDO upozorňují na fakt, že v oblasti přijímání nových daňových předpisů dosáhla ČR úplně nejhoršího výsledku z evropské osmadvacítky a k nejhorším se zařadila také z hlediska investičních pobídek. Složitý daňový systém ale není podle zúčastněných odborníků významným důvodem pro přesun podnikatelských aktivit.

Česká republika má čtvrté nejsložitější korporátní daně v EU. Ve světě patří na konec první stovky




Vědečtí pracovníci Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově a Universität Paderborn ve spolupráci s mezinárodní společností BDO a dalšími daňovými odborníky provedli průzkum mezi 1 000 respondenty z celého světa. Výsledný Tax Complexity Index (Index daňové složitosti) měří prostřednictvím dvaceti kritérií složitost systému daně z příjmů právnických osob v jednotlivých zemí z pohledu mezinárodních korporací.

Horší než Botswana či Bangladéš

V žebříčku sestaveném na základě Indexu daňové složitosti se Česká republika umístila na 85. místě. Lepší umístění zaznamenala nejen většina evropských zemí včetně celé Visegrádské skupiny, ale také Rusko či rozvojové země jako africká Botswana či jihoasijský Bangladéš. „Výzkum se zaměřil na vnímání složitosti daně z příjmu právnických osob, a to z perspektivy daňových poradců ze 143 zemí světa. Výsledky projektu potvrzují, že systém daní v ČR patří ve světovém měřítku spíše k těm složitějším,“ poukazuje na umístění v deváté desítce Dana Trezziová, partnerka poradenské společnosti BDO. Nejpřívětivější systém daně z příjmů má pro právnické osoby Jersey, závislé území britské koruny, následované středoamerickou Nikaraguou a ostrovem Mauricius.

Na chvostu EU

Na celkově čtvrtém místě skončilo Estonsko, které je tak odborníky považováno za zemi s nejméně komplikovaným systémem v rámci EU. Za pobaltský stát se zařadilo Lucembursko, naopak Česká republika obsadila až 24. příčku. „I tento výzkum potvrdil, že by zjednodušení daňového systému mělo být jednou z priorit ministerstva financí. Přijímání daňové legislativy je v České republice nejsložitější z celé EU, odborníci špatně hodnotili také tuzemské investiční pobídky,“ říká Dana Trezziová s tím, že složitější systém daní z příjmů právnických osob mají pouze Italové, Řekové a Chorvati. „Zajímavý je výsledek Irska, které je pro korporace mnohými považováno za daňový ráj. V Indexu daňové složitosti nicméně skončilo v evropském měřítku na šestém místě, celosvětově na osmnáctém. Výzkum nehodnotil výši daňového zatížení právnických osob, ale například daňový legislativní proces, složitost průběhu podání daňových přiznání a mnoho dalších kritérií,“ vysvětluje Trezziová.

Složitost korporátních daní roste, přesto nevadí

Více než 40 % respondentů uvedlo, že se daňová složitost v posledních pěti letech podstatně zvýšila. Pouze 14 % se však domnívá, že má složitost daňového systému na mezinárodní korporace pouze negativní dopady. Více než třetina daňových odborníků vidí na složitých systémech také pozitiva. Účastníci průzkumu (40 %) se navíc nedomnívají, že je složitý daňový systém důvodem pro změnu země jakožto místa podnikání. Za důležitý faktor pro přesun jinam to považuje pouze 16 % dotázaných.



Česká republika má čtvrté nejsložitější korporátní daně v EU. Ve světě patří na konec první stovky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

16381653952

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2390
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,6230
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8460
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3705
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8130
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0724
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více