Česká spořitelna mění strukturu a zakládá kmen Otevřeného bankovnictví, vede jej Martin Medek


15. 02. 2019  00:13          komentáře (0)

Martin Medek se v rámci nové agilní struktury České spořitelny stal šéfem nově zřízeného kmene (tzv. tribu) Otevřeného bankovnictví a nových obchodních modelů. Hlavním úkolem tohoto kmene je dále posilovat pozici České spořitelny v oblasti  otevřeného bankovnictví, rozvíjet služby postavené na spolupráci s třetími stranami, zejména v oblasti využití API služeb, fintech řešení, multibankingu a bankovní digitální identity. Kmen Otevřeného bankovnictví je jedním z hlavních pilířů nové agilní struktury České spořitelny.

Česká spořitelna mění strukturu a zakládá kmen Otevřeného bankovnictví, vede jej Martin Medek
„Služby postavené na principech otevřeného bankovnictví a spolupráci s fintech prostředím jsou nutnou podmínkou k udržení konkurenceschopnosti. Jsme leaderem v otevírání našeho API rozhraní a bankovních služeb třetím stranám a chceme rozvíjet služby postavené na využití bankovní identity. Ta představuje velký potenciál zejména pro řadu řešení využitelných v oblasti veřejné správy, komunikace státu s občany i soukromoprávních vztahů,“ říká Martin Medek, Tribe Lead pro otevřené bankovnictví a nové obchodní modely v České spořitelně.

Martin absolvoval studia na Mendelově univerzitě v Brně a Chapman University v Kalifornii. Od roku 2011 pracuje pro skupinu Erste a v jejích dceřiných společnostech ve střední a východní Evropě. Věnoval se oblasti řízení rizik, řízení dat a implementaci nových regulací a také oblasti firemního bankovnictví.

Od roku 2016 se v České spořitelně jako Open Banking Leader podílí na projektech zaměřených na PSD2, API, spolupráci s fintechy a start-upy. Podílel se na spuštění vývojářského portálu API Erste Developers Portal, který využívá téměř pět desítek firemních klientů od e-shopů, přes největší dárcovský portál Darujme.cz až po fintechy Upvest a Lime (dnes Wultra). Služby vývojářského portálu Erste Developers Portal a produkty postavené na API kromě fintechů testují i využívají velcí korporátní klienti, jako jsou obchodní řetězce, dodavatelé energií nebo mobilní operátoři.

O agilním řízení v České spořitelně

Kmen Otevřeného bankovnictví je jedním z  kmenů, které tvoří základ nové agilní struktury České spořitelny, jejímž principem je minimální počet úrovní řízení a důraz na autonomní týmy. Ty dokáží maximálně flexibilně reagovat na zákaznické potřeby. Aktuálně v rámci Spořitelny funguje celkem devět nových zákaznických kmenů (Retail a Corporate Engagement, Retailové denní bankovnictví, Financování spotřeby, Bydlení, Pojištění, Nové obchodní modely a otevřené bankovnictví, Investice a penze a Korporátní denní bankovnictví a úvěrování), jejichž šéfové (tzv. tribe leads) reportují přímo představenstvu Spořitelny.

Principy agilního řízení Česká spořitelna poprvé uplatnila před čtyřmi lety v IT oddělení, který měl na starosti vývoj jednotlivých projektů, včetně přípravy webového API rozhraní. Na základě této pozitivní zkušenosti na agilní přístup přechází od loňského roku celá společnost.

V praxi se díky agilnímu řízení řada projektů, která trvala několik let, zvládá uskutečnit během několika měsíců. Příkladem úspěšného produktu, který se podařil na principu agilního přístupu zrealizovat během šesti měsíců, je Půjčka bez papíru. Jde o digitální produkt, který lze od začátku do konce vyřídit plně online bez nutnosti chodit na pobočku a peníze na účtu má klient do 15 minut.


 Česká spořitelna mění strukturu a zakládá kmen Otevřeného bankovnictví, vede jej Martin Medek

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15804707280

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2560
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7050
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8560
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3735
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0530
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4000
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0756
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více