Chcete ušetřit na energiích? Pozor na výši záloh, délku trvání smlouvy i aukční společnosti


28. 04. 2020  00:31     Tisková zpráva     komentáře (0)

Zálohy na energie bere většina lidí jako nevyhnutelnou měsíční platbu, stejně jako nájem, či pojištění. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, za co konkrétně vlastně platíte, a zda by pravidelná částka nešla přece jen snížit?

Chcete ušetřit na energiích? Pozor na výši záloh, délku trvání smlouvy i aukční společnosti
Pokud chcete dodavatele energií požádat o změnu výše měsíčních záloh, je dobré ujasnit si, z čeho se vyplácená částka skládá. Obecně ji můžeme rozdělit do dvou částí – regulované, na kterou nemá dodavatel vliv, a neregulované, kterou naopak ovlivnit může.

„První část určuje Energetický regulační úřad, jakožto úřad státní správy. Skládá se především z poplatků za distribuci a služby spojené s dodávkami. Neregulovaná část je složena přímo z ceny dodávky energie, ale také z fixního poplatku dodavateli. Ten se nemění ani v případě, že množství odebírané energie výrazně klesne,“ vysvětluje Matěj Lašek z Národního centra úspor, jež lidem pomáhá vybrat si nejvýhodnější dodavatele energií.

Upravte si zálohy

Dodávky energií zákazníci nejčastěji platí ve dvanácti měsíčních zálohách ročně. S dodavatelem je ovšem možné dohodnout i menší množství splátek, což využívají například provozovatelé sezónně využívaných nemovitostí. Pokud máte pravidelně při ročním zúčtování nedoplatky, nebo vám naopak peníze zbytečně stojí v přeplatcích, je vhodné výši záloh upravit.

Původní výši záloh stanovuje dodavatel při sjednávání smlouvy. Částka odráží odhad spotřeby energie v konkrétní domácnosti. Zpravidla se odvíjí od dřívější spotřeby v daném domě či bytě. „Výše spotřeby se ale může změnit. Typickým příkladem je, pokud se rodina rozroste, nebo naopak zmenší odchodem dětí na studia. Patrná ve spotřebě je také změna způsobu vytápění, zateplení fasády, nebo pokud si doma v rámci podnikání zařídíte například dílnu či malou výrobnu,“ upozorňuje Matěj Lašek. V podobných případech je podle něj vhodné informovat o změnách svého dodatele, aby vás při otevření ročního vyúčtování nečekalo nepříjemné překvapení.

Jakou vybrat smlouvu?

Způsobů sjednání dodávky energií je hned několik. Pokud si nejste jisti, jaká smlouva vás k dodavateli váže a kam jste dokument založili, můžete ho požádat o poskytnutí kopie. Nejpodstatnější je, zda je smlouva vystavena na dobu určitou, nebo neurčitou. Od smlouvy na dobu neurčitou je možné kdykoli a bez sankcí odstoupit, musíte počítat jen s tříměsíční výpovědní lhůtou.

Máte-li s dodavatelem sjednanou smlouvu na dobu určitou, je přechod k jinému dodavateli složitější. Dřívější odstoupení chtějí dodavatelé většinou dorovnat vysokými smluvními pokutami. Proto je dobré si podpis podobné smlouvy dopředu rozmyslet, byť jsou ostatní poplatky na první pohled nastaveny příznivě.

„Zvláštní pozor by si zákazníci u těchto smluv měli dát na dodatek o automatickém prodloužení. Při něm, pokud zákazník včas nedá opačný podnět, po skončení smlouvy automaticky začíná platit nová smlouva na neurčito,“ varuje Michal Karabina z Národního centra úspor.

U těchto smluv navíc dodavatelé často operují s fixací, tedy jednotnou cenou poplatků po celé smluvní období. To sice zákazníka ochrání před jejich zvyšováním, pokud ale ceny energií klesnou, může je zákazník přeplácet i několik let.

Smlouvu s aukční společností si pořádně promyslete

Částečně stranou stojí aukční společnosti, které dodávku energií zprostředkovávají. Za klienta díky plné moci s dodavateli jednají sami a vybírají smlouvy podle aktuální výhodnosti. „Aukční společnosti jsou specifické a jednat s nimi by měli jen klienti, kteří mají přehled a orientují se na trhu energií,“ radí Michal Karabina.


HLASUJTE V NAŠÍ VELKÉ ANKETĚ O NEJABSURDNĚJŠÍ BANKOVNÍ POPLATEK A POMOZTE NÁM HO ZRUŠIT!

HoleníChcete ušetřit na energiích? Pozor na výši záloh, délku trvání smlouvy i aukční společnosti

Diskutovat (0)