Číslo týdne 17,2


14. 07. 2022  09:36     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ČÍSLO TÝDNE 17,2 - o tolik procent se zvýšila v červnu meziroční inflace v České republice. Nárůst cen patří v Evropě k nejvyšším. Energie, potraviny a pohonné hmoty se zdražují ještě výrazně více. Co je lékem na vysokou inflaci?

Číslo týdne 17,2
Rekordní zdražování se dotýká prakticky všech. V tomto a příštím roce naplno dopadne na domácnosti toxický mix zdražování základních životních potřeb, energií, pohonných hmot a fatální nárůst úrokových sazeb, které již překročily 7 procent. Nebezpečný je nárůst sazeb zejména u hypoték, kde končí statisícům občanům fixace a nové úroky zvýší splátky o tisíce.

Nárůst inflace se přitom zatím České národní bance nedaří ani zpomalit. Vysoké úrokové sazby tak zatím proti inflaci nezabraly. Silná koruna, které se mělo díky zvýšení úrokových sazeb dosáhnout, se udržuje na normálních mezích jen díky masivní intervenci České národní banky, která za udržování vyššího kurzu koruny utrácí miliardy eur ze svých rezerv.

Skutečným lékem na vysokou inflaci není nic jiného, než to, že lidé přestanou utrácet a akceptovat zvyšující se ceny zboží a služeb. Na energiích se musí začít masivně šetřit, aby došlo ke znatelnému poklesu poptávky po daném zboží. S tím souvisí vlastně i nutnost uvést ekonomiku do recese a tedy poklesu. K tomuto již mimochodem zvyšující se úrokové sazby České národní banky vedou.

Pokles spotřeby, útrat a ekonomiky jako celku vytvoří na trhu přetlak nabídky nad poptávkou, která povede následně k poklesu cen. Jak se ukázalo, zářným příkladem je Turecko, nelze snižovat inflaci, snižováním úrokových sazeb a podporou spotřeby či pumpováním peněz do ekonomiky. To bohužel vede právě k opačnému efektu. Je čestné občanům pravdivě sdělit, že musí dojít k poklesu ekonomiky, krátkodobému poklesu životní úrovně s ochranou těch nejslabších a nejchudších domácností a že jsme schopni situaci všichni společně zvládnout.Číslo týdne 17,2

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Číslo týdne

2000


ČÍSLO TÝDNE 2000 - právě tolik korun dostane každá domácnost tento rok příspěvek od státu v rámci úsporného tarifu jako kompenzaci za drahé energie. Jedná se o výrazně menší čásku než o jaké se dříve mluvilo. Anketa uvnitř.

Číslo týdne

4,8


ČÍSLO TÝDNE 4,8 právě tolik miliard korun vydělala Česká spořitelna na poplatcích a provizích. Je to o 6,7 procenta více než loni. Je zřejmé, že výnosy bank z poplatků po mnoha letech začínají opět růst. Banky tak nevydělávají jen na úrocích, ale i na dalších poplatcích za služby, které musí klienti často automaticky akceptovat.

Číslo týdne 16 000

16000


ČÍSLO TÝDNE - 16 000 právě tato částka představuje maximální pomoc každé domácnosti ze strany státu při úhradě energií. Tzv. úsporný tarif má snížit zátěž občanů způsobenou dramatickým zvyšováním cen energií.

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.

Číslo týdne

5,71


ČÍSLO TÝDNE - 5,71 právě tolik procent činí aktuálně průměrná nabídková cena hypoték. Ještě před 18 měsíci jste mohli hypotéku získat i za 2 procenta.  Úroková sazba tak vystřelila za necelé dva roky na bezmála trojnásobek.

Číslo týdne

24


ČÍSLO TÝDNE - 24 právě tolik miliard korun by měly činit náklady na tzv. úsporný energetický tarif. Tímto opatřením hodlá vláda snížit zatížení českých domácností rekordním nárůstem ceny energií.

Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

24253892399

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2000


ČÍSLO TÝDNE 2000 - právě tolik korun dostane každá domácnost tento rok příspěvek od státu v rámci úsporného tarifu jako kompenzaci za drahé energie. Jedná se o výrazně menší čásku než o jaké se dříve mluvilo. Anketa uvnitř.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4420
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,9490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2255
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,9060
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,3485
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0096
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více