Číslo týdne 17,2


14. 07. 2022  09:36     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ČÍSLO TÝDNE 17,2 - o tolik procent se zvýšila v červnu meziroční inflace v České republice. Nárůst cen patří v Evropě k nejvyšším. Energie, potraviny a pohonné hmoty se zdražují ještě výrazně více. Co je lékem na vysokou inflaci?

Číslo týdne 17,2
Rekordní zdražování se dotýká prakticky všech. V tomto a příštím roce naplno dopadne na domácnosti toxický mix zdražování základních životních potřeb, energií, pohonných hmot a fatální nárůst úrokových sazeb, které již překročily 7 procent. Nebezpečný je nárůst sazeb zejména u hypoték, kde končí statisícům občanům fixace a nové úroky zvýší splátky o tisíce.

Nárůst inflace se přitom zatím České národní bance nedaří ani zpomalit. Vysoké úrokové sazby tak zatím proti inflaci nezabraly. Silná koruna, které se mělo díky zvýšení úrokových sazeb dosáhnout, se udržuje na normálních mezích jen díky masivní intervenci České národní banky, která za udržování vyššího kurzu koruny utrácí miliardy eur ze svých rezerv.

Skutečným lékem na vysokou inflaci není nic jiného, než to, že lidé přestanou utrácet a akceptovat zvyšující se ceny zboží a služeb. Na energiích se musí začít masivně šetřit, aby došlo ke znatelnému poklesu poptávky po daném zboží. S tím souvisí vlastně i nutnost uvést ekonomiku do recese a tedy poklesu. K tomuto již mimochodem zvyšující se úrokové sazby České národní banky vedou.

Pokles spotřeby, útrat a ekonomiky jako celku vytvoří na trhu přetlak nabídky nad poptávkou, která povede následně k poklesu cen. Jak se ukázalo, zářným příkladem je Turecko, nelze snižovat inflaci, snižováním úrokových sazeb a podporou spotřeby či pumpováním peněz do ekonomiky. To bohužel vede právě k opačnému efektu. Je čestné občanům pravdivě sdělit, že musí dojít k poklesu ekonomiky, krátkodobému poklesu životní úrovně s ochranou těch nejslabších a nejchudších domácností a že jsme schopni situaci všichni společně zvládnout.Číslo týdne 17,2

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Číslo týdne

3,15


ČÍSLO TÝDNE - 3,15 právě tolik bilionů korun činí v roce 2022 zadlužení Čechů. Je to dokonce o 10 procent více než ve stejném období loni. Důsledky zadlužení se však bohužel začínají měnit.

Číslo týdne

85


ČÍSLO TÝDNE - 85 právě tolik miliard korun by měl činit výnost z daně z neočekávaných zisků, která má od příštího roku platit pro banky, energetické firmy či pojišťovny. Sazby daně mají činit 60 procent v prvním roce a 40 procent v letech následujících.

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik procent má činit nová daň z neočekávaných zisků, která má dopadnout na velké energetické, bankovní či těžební firmy. Právě tyto firmy mají dle názoru vlády největší zisky z rostoucích cen energií.

Číslo týdne

97


ČÍSLO TÝDNE - 97 právě tolik procent vkladů už vyplatil Garanční systém finančního trhu klientům zkrachovalé Sberbank. Drtivá většina klientů se tak dočkala náhrady svých pojištěných vkladů, které měly u banky uloženy.

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.

Číslo týdne

1,25


ČÍSLO TÝDNE - 1,25 práva na tolik procent zvýšila Evropská centrální banka svou úrokovou sazbu. Zvýšení přitom představuje rekordních 0,75 procentního bodu. Základní úroková sazba je přitom v České republice mnohonásobně vyšší. Víte kolik aktuálně činí?

Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

35444906462

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

3,15


ČÍSLO TÝDNE - 3,15 právě tolik bilionů korun činí v roce 2022 zadlužení Čechů. Je to dokonce o 10 procent více než ve stejném období loni. Důsledky zadlužení se však bohužel začínají měnit.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3490
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2450
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1975
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,1250
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,7025
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9429
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více