5 mýtů o finančních aplikacích


06. 04. 2019  00:52          komentáře (0)

Mnoho aplikací používáme denně bez jakýchkoliv obav: málokdo zpochybňuje užitečnost jízdních řádů, popřípadě předpovědi počasí. O finančních aplikacích však panuje celá řada mýtů, kvůli kterým se je uživatelé bojí využívat. Ať už jde o strach z nízkého zabezpečení či ztráty soukromí, jsou podobné obavy zbytečné.

5 mýtů o finančních aplikacích
Aplikace mají zásadní úkol: zjednodušovat svým uživatelům život. “Platí to i pro finanční aplikace. Ty by měly umožnit dokonalou kontrolu nad účty a půjčkami, zpřehlednit výdaje domácnosti nebo usnadnit posílání plateb. Spojení světa financí a chytrých technologií se nazývá fintech. Oblast se velmi rychle rozvíjí a nabízí širokou škálu užitečných nástrojů. Je škoda, aby se jich uživatelé vzdávali na základě rozšířených mýtů,” myslí si Matěj Turek, spoluzakladatel platební aplikace Trisbee.

 

Mýtus první: aplikace jsou jen pro smartphony

Pojem aplikace mají uživatelé většinou spojený s mobilními telefony. “Takové použití je nejčastější a zároveň nejvíce praktické,” souhlasí František Havlín, druhý spoluzakladatel Trisbee. “Lidé tak mohou na smartphonu zapisovat položky do rozpočtu a posílat platby třeba při čekání na tramvaj, takže efektivně využijí čas.” Kromě telefonů a tabletů je ale u většiny aplikací možné i stažení a využití na laptopu či stolním počítači. Mnoho oblíbených funkcí tak lidé mohou využívat s pohodlím široké obrazovky.

 

Mýtus druhý: při používání aplikací přicházíme o soukromí

Lidé se často obávají toho, že pokud využívají finanční aplikace, ztrácí tím soukromí a veškerá jejich aktivita je snadno vysledovatelná. Je ale strach z toho, že někdo nahlíží do jejich rodinného rozpočtu a ví o každé jejich platbě, opodstatněný? “Informace o všech vašich platbách má banka, která vám vydala kartu, bez ohledu na to, zda využíváte platební aplikace či nikoli. Platební aplikace naopak může posloužit jako další vrstva anonymity, neboť pokud zaplatíte kartou skrz Trisbee, banka na rozdíl od standardní situace nedostane informaci, u kterého obchodníka či za co platíte,” vysvětluje Havlín, druhý spoluzakladatel.

 

Mýtus třetí: aplikace jsou drahé

Řada lidí se domnívá, že pokud někdo pracuje na vydání aplikace, chce na ní za každou cenu vydělat. Jenže většina finančních aplikací je k dispozici zdarma. Jedná se o nástroje bank a dalších institucí, které jdou s dobou a vychází vstříc požadavkům svých klientů, kteří chtějí efektivně spravovat své finance. Další aplikace pak svým tvůrcům vydělávají skrze zobrazování reklamy či vedení prémiových účtů. “Řada aplikací ale dnes umožňuje posílat platby mezi uživateli úplně zdarma,” upřesňuje Turek.

 

Mýtus čtvrtý: aplikace jsou složité a spotřebují spousty dat

Stažení aplikace trvá několik vteřin, přidání platební karty třeba minutu. Oboje tak lze provést snadno např. při čekání ve frontě či při jízdě na eskalátorch. Tvůrci aplikací také dbají na to, aby aplikace vyžadovaly co nejméně dat, neboť ve fintechu není třeba přenášet např. videosoubory, a podobně.

 

Mýtus pátý: používání aplikací snižuje bezpečnost

Nejčastější obavou při práci s aplikacemi je strach z nedostatečného zabezpečení dat, u kterých by mohl hrozit únik. Přístup do aplikace ovšem chrání samotný telefon, který slouží jako bezpečností vrstva navíc – na rozdíl třeba od platební karty. Aby někdo mohl otevřít naši aplikaci, musí v prvé řadě překonat zabezpečení zařízení. A to není nic lehkého, chrání je totiž nástroje jako PIN či rozpoznávání otisků prstů. U samotné aplikace je důležité nastavení dobrého hesla. “Pokud si uživatel přeje pomocí aplikace platit, může v ní také nastavit limity, takže jsou platby pod kontrolou,” říká Turek.5 mýtů o finančních aplikacích

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

16278783930

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 723 000

723000


ČÍSLO TÝDNE: 723 000 právě tolik žádostí již obdržela finanční správa o vyplacení kompenzačního bonusu pro OSVČ. Velká většina podnikatelů tak o tento bonus, který lze čerpat až v celkové výši 39 500 korun, zažádala. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více