5 tipů jak ušetřit na starém úvěru


26. 11. 2015  18:43          komentáře (0)

Na Vánoce se lidé často zadluží s nevýhodnou půjčkou, kterou je ale možné rychle a výhodně přenést jinam a tím ušetřit. Tady je pár obecných tipů a rad od experta banky Zuno, jak to udělat.

5 tipů jak ušetřit na starém úvěru




Při nabídce úvěru je potřeba zkontrolovat si pět základních věcí:

výši úroků, dobu splácení, výši splátky, poplatky a RPSN (roční procentuální sazbu nákladů).


1. Úrok
Pokud vám banka při refinancování půjčky nabídne nižší úrok, je dobré si ho porovnat na některém ze specializovaných internetových portálů. Průměrná výše úroku u spotřebitelských úvěrů se aktuálně pohybuje kolem 12 % ročně. Při refinancování se úroková sazba pohybuje kolem hranice 10 %, klesnout však může až pod hranici sedmi procent.

Výše úroku je přitom jednou z nejdůležitějších složek, které ovlivňují celkovou částku, kterou zaplatíte. Vzhledem k tomu, že úroky se momentálně pohybují na historických minimech a podle předpokladů analytiků budou ve střednědobém horizontu asi opět růst, je na případnou výměnu úvěru s lepším úrokem ten nejvhodnější čas.

2. Na době splácení záleží

Čím více splátek budete muset zaplatit, tím více se úvěr prodraží. I proto mnohé předschválené nabídky bank na úvěry mají fixní dobu splácení, samozřejmě ideálně co nejdelší. Pokud jste smlouvu o spotřebitelském úvěru s příliš dlouhou dobou splácení uzavřeli, můžete využít nabídky jiné banky na jeho refinancování. Jde o "přenesení" úvěru do jiné banky za výhodnějších podmínek. Může jít například o snížení úroku.

3. Výše splátky není vše
Ne vždy je výše splátky rozhodujícím kritériem. I když se vás banky mohou snažit nalákat na nižší splátky, refinancování úvěru může být spojeno s dalšími podmínkami, jako například zmíněné prodloužení splácení úvěru, nebo zvýhodnění úvěru výměnou za využívání dalších služeb.

4. Pozor na poplatky
Váš starý úvěr i případné refinancování půjčky často výrazně prodražují právě poplatky. Může jít o poplatek za zřízení půjčky, poplatky za případné povinné pojištění, zasílání výpisů, nebo za SMS zprávy.

Mezi zpoplatněné služby někde patří například i změna doby splatnosti půjčky, nebo data měsíční splátky. Poplatek navíc můžete zaplatit i za neprovedení dostatečného počtu plateb kartou, nebo za příliš mnoho pohybů na účtu.

Takže pokud si berete půjčku a zřídíte si k ní například i běžný účet, některým poplatkům se zřejmě nevyhnete. Na trhu jsou však i banky, které mají vedení účtu za 0 Kč.


5. RPSN
Roční procentní sazba nákladů (RPSN) ve smlouvách o půjčkách patří mezi nejdůležitější ukazatele, podle kterých dokážete posoudit ne/výhodnost úvěru. Zohledňuje totiž kromě výše úrokové sazby i poplatky, které jsou s půjčkou spojeny.

Jde například o poplatky za poskytnutí úvěru, nebo poplatky za povinné pojištění. RPSN představuje celkové náklady na půjčku. Až toto číslo vám tedy ukáže, kolik vás poskytnutí půjčky opravdu stojí.


Autor: Jozef Dudáš, specialista na úvěry banky Zuno



5 tipů jak ušetřit na starém úvěru

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

2273976320

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

155


ČÍSLO TÝDNE - 154 právě tolik miliard korun vykázala za loňský rok 2024 zisk Česká národní banka. Zisk ČNB představoval více než polovinu rozpočtového schodku státu.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2820
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,9010
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8385
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2280
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 27,1005
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0798
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více