93 % Čechů sdílí výdaje s partnerem. Nejčastěji platí společně dovolenou, ale splácí i půjčky


13. 01. 2016  13:44          komentáře (0)

Drtivá většina Čechů žijících v páru se raději podílí na krytí výdajů s partnerem, než aby je musela hradit zvlášť. Vůbec nejčastěji sdílejí páry výdaje za dovolenou a bydlení, téměř 40 % se ale společně podílí i na splácení půjček. Podle průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 525 respondenty je na sdílení lákají především různé výhody a možnost ušetřit. 

93 % Čechů sdílí výdaje s partnerem. Nejčastěji platí společně dovolenou, ale splácí i půjčky
Pokud je v plánu společná dovolená, sdílí výdaje raději společně s partnerem či partnerkou více než 60 % českých párů. Tento postoj přitom zastává podobný podíl mužů i žen. Jen o něco méně lidí se raději společně podílí i na výdajích za bydlení, ať už jde o hrazení nájmu či energií. V obou případech platí, že jsou o něco více sdílení nakloněni mladší lidé.     

 

Cofidis_domacnost

I na splátky raději společně

Další oblastí, na kterou je velká část lidí žijících v páru raději ve dvou, jsou podle průzkumu půjčky. Na hrazení splátek úvěrů se společně s partnerem podílí 39 % dotazovaných, a to prakticky nehledě na jejich věk či vzdělání. „V poslední době skutečně registrujeme zvýšený zájem o partnerské půjčky. Podíl těchto půjček u nás aktuálně tvoří již více než 50 % všech poskytnutých úvěrů,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.

 

Jídlo ano, útrata v restauraci ne

Polovina českých párů sdílí raději se svým partnerem či partnerkou také výdaje za jídlo a další potraviny. Naopak v případě hrazení útraty v restauraci je tento trend vidět ve větší míře jen mezi mladšími ročníky. Od 30 let výše se oba partneři podílejí na hrazení útraty v restauraci maximálně v jedné třetině párů.

 

Třetina platí společně za zábavu i telefonní účty

Z dalších oblastí sdílí zhruba jedna třetina partnerských či manželských dvojic výdaje za zábavu v podobě kulturních akcí či koníčků. Výrazně více se přitom chtějí na krytí těchto výdajů podílet s partnerkou muži než obráceně. Třetina respondentů se raději společně s partnerem podílí také na placení účtů za telefon či internet.   

 

Sdílení nahrávají výhody

Více než třetina lidí přiznává, že je pro ně sdílení atraktivní především kvůli výhodám či úsporám, které z něj mohou vyplývat. „V případě půjček si páry berou společný úvěr a podílejí se na jeho splácení, protože je pro ně tento způsob výhodnější. Díky sdílení půjčky dosáhnou ve dvou na nižší úrok až o 30% a můžou si společně půjčit také více peněz,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis. 28 % Čechů žijících v páru preferuje sdílení, protože se jim vše lépe táhne ve dvou. Pro 18 % je tento způsob hrazení výdajů jednoduše pohodlnější.   
93 % Čechů sdílí výdaje s partnerem. Nejčastěji platí společně dovolenou, ale splácí i půjčky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

16087638979

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 723 000

723000


ČÍSLO TÝDNE: 723 000 právě tolik žádostí již obdržela finanční správa o vyplacení kompenzačního bonusu pro OSVČ. Velká většina podnikatelů tak o tento bonus, který lze čerpat až v celkové výši 39 500 korun, zažádala. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více