Bankám se daří, ale půjčky nezlevní


25. 12. 2009  14:17     Finanční poradce     komentáře (0)

Banky v Česku mají za sebou první tři čtvrtletí krizového roku 2009. A ve stínu celosvětových problémů se jim dařilo víc než slušně - dokonce ta skutečná "bankovní" krize jako by u nás žádná ani nebyla.

Pět největších bank v Česku vytvořilo svým akcionářům za 9 měsíců letošního roku souhrnný čistý zisk 31 miliard korun, což je o 16 % víc, než vydělaly ve stejném období loňského roku. Je ovšem pravdou, že k tomu jim pomohly i mimořádné faktory - například loni musela ČSOB přecenit hodnotu některých rizikových cenných papírů na nulu. Nic takového se letos nestalo, a její zisk tak oproti loňsku vyskočil z 2,8 na 9,19 miliardy korun. I tak se však potvrzuje, že české bankovnictví stojí na pevných základech. Jenže, kdo by si myslel, že když se bankám daří vydělávat, začnou opět snižovat úroky z úvěrů, ten se mýlí. Alespoň, co se týče půjček lidem. Naopak jedním z důvodů, proč se bankám daří slušně vydělávat, je i fakt, že úroky půjček zvýšily. Zato úročení vkladů snižují velmi "pružně".

ÚROKY JAKO PRASE

Podle statistik ČNB byl v září průměrný úrok domácnostem v českých bankách 14,78 %. Tento hypotetický úrok odráží jak úroky z hypoték, tak spotřebních úvěrů nebo kontokorentních úvěrů. Před rokem to bylo 12,46 %. Hypoteční úvěry se však na celkových úvěrech domácností podílejí téměř ze dvou třetin. Jenže právě půjčky domácnostem teď budou bankám působit větší problémy. Nechtějí konkrétní údaje zveřejňovat, ale je veřejným tajemstvím, že pekelný stroj tiká právě u velké části spotřebitelských úvěrů, navíc často "zalepovaných" dalšími. Jak poroste nezaměstnanost, zhorší se i schopnost lidí úvěry splácet, což vyvrcholí zřejmě kolem pololetí příštího roku.

REZERVY NUTNÉ

Růst nesplácených úvěrů, na které si banky musí tvořit rezervy, je hlavním důvodem toho, proč řadě bank klesají zisky. Podle studie italské UniCredit Bank jejich poměr ke všem úvěrům v Česku vzroste v příštím roce na 7,3 %, zatímco loni to bylo 3,3 %. Navíc třeba spotřební úvěry již začínají být pro lidi drahé a další růst úroků by mohl významně odradit zákazníky. A banky v tom musí být opatrné. U hypoték tak již někde úroky mírně snižují. Zvýšená opatrnost bank je tedy pochopitelná, protože nijak skvělé měsíce nemohou očekávat. Jedním z důvodů, proč se banky o své klienty příliš nezajímají, je i současná situace rekordně nízkých sazeb centrálních bank. Banky tak mají vlastně doslova "free lunch", tedy živobytí zadarmo. I proto se nemusí snažit ani půjčovat, ani obchodovat na akciových trzích. Proč také, když mají od svých centrálních bank mnohem atraktivnější "nabídku dne": půjčte si skoro za 0 % - nakupte (nejlépe státní) dluhopisy - zamkněte si jistý úrokový výnos - dejte nám ty dluhopisy do zástavy - půjčte si proti nim peníze (skoro za 0 %) - získanou částku multiplikujte - nakupte (nejlépe státní) dluhopisy - ... atd. Jak dodává Petr Žabža z Patria Finance: "ani se nedivím, že banky nestíhají dávat úvěry. Kdo by se s tím babral, takové práce a ještě ke všemu s nejistým výsledkem a nedej Bože rizikem ztráty?"  


Bankám se daří, ale půjčky nezlevní

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

47646171776

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 490 000

490000


ČÍSLO TÝDNE: 490 000 korun. Právě tolik by měl stát jeden z nejlevnějších elektromobilů na trhu. Oznámení o začátku výroby oznámila společnost Volkswagen. Tato cena by výrazným způsobem zvýšila dostupnost elektromobilů pro běžné spotřebitele.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3070
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,3250
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5990
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,2295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,5175
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4000
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,8896
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více