Banky vylepšují balíčky, kritizované poplatky zůstávají


11. 07. 2007  09:52     Olga Skalková (iHned.cz)     komentáře (0)

Tuzemské banky jsou dlouhodobě pod kritikou kvůli výši poplatků za služby. Jejich odpovědí není rušení či zlevňování poplatků, ale nabídky speciálních balíčků bankovních služeb. Za paušální poplatek slibují výhodnější ceny služeb, než kdyby je klient kupoval jednotlivě.

Tuzemské banky jsou dlouhodobě pod kritikou kvůli výši poplatků za služby. Jejich odpovědí není rušení či zlevňování poplatků, ale nabídky speciálních balíčků bankovních služeb. Za paušální poplatek slibují výhodnější ceny služeb, než kdyby je klient kupoval jednotlivě.

K Živnobance, GE Money Bank, Komerční bance a ČSOB se od srpna připojí i Česká spořitelna. Ta ale na trh přichází s novou strategií. Zatímco ostatní banky složení služeb do balíčků vybírají samy, spořitelna to chce jako nechat na klientech.

Balíček na míru

"Většina Čechů říká, že bankovní balíčky se pro ně nehodí, protože obsažené služby vždy nevyužívají. Více než tři čtvrtiny lidí v průzkumu, který jsme si nechali udělat, uvedlo, že by si je raději sestavili sami," vysvětluje Martin Techman, obchodní ředitel spořitelny.

Lidé mohou běžně v rámci balíčků v cenách od 100 do 400 korun získat platební kartu, elektronické bankovnictví, kontokorent či bezplatně několik (nebo všechny) výběrů z bankomatu či platební převody. Všechny používané služby ale nemusí pokrývat.

Cenu za "individuální balíček" spořitelny klient zjistí na jejím webu. A to podle toho, jaké služby do něj přihodí. Bude mít navíc možnost složení balíčku i dál ovládat. Detaily nabídky spořitelna kvůli konkurenci tají, podle informací HN by se cena nejlevnějšího balíčku měla dostat pod 30 korun měsíčně.

Příklad na Slovensku

Podobný typ konta jako chystá spořitelna, má slovenská Všeobecná úvěrová banka (VÚB). "Třetinu nových klientů jsme získali díky této nabídce," tvrdí Alena Walterová, mluvčí VÚB, která má takzvaný flexiúčet dva roky. Banka k němu dává zdarma výběry z bankomatů, elektronické převody, výpis z účtu a trvalé příkazy. K tomu si zájemce vybírá z dalších deseti základních a z šesti rozšířených služeb. A to za cenu již od 47 slovenských korun.

Podle finančních poradců jsou ale nové balíčky jen malým krokem ve zlevňování poplatků.

"Kdo využívá banku častěji, tomu se díky tomu služby o něco zlevňují. Ale za vedení účtu nebo za to, že lidem na něj přijde výplata, by se nic platit nemělo," tvrdí finanční poradce Martin Bouček.

Právě tak tomu bývá v některých západních zemích. Například ve Velké Británii banky neúčtují klientům výběry z bankomatů, posílání plateb či vklady a výběry na přepážkách - všechny jsou v ceně konta, které v zemi stojí asi jako jedno pivo.

Tuzemské banky ale argumentují právě balíčky. Například poplatky za došlé platby, které jsou veřejností označovány za nejabsurdnější, "rozpouštějí" v paušálech.

Úplně zrušení poplatků, které jsou považovány z absurdní, například také za výběr z vlastního bankomatu, je ale zřejmě v nedohlednu. "Lístky do kina také nejsou zadarmo. Neustále hledáme cesty jak vyjít vstříc klientům, ale samozřejmě také potřebujeme uspokojit požadavky akcionářů na přiměřenou výnosnost kapitálu," odpověděl ředitel marketingového oddělení Komerční banky Zdeněk Mojžíšek. "Tento problém nemá jednoduché řešení. Pro aktivní klienty jsme připravili právě all inclusive balíčky Extra a Premium, které žádné položkové poplatky nemají a zahrnují několik výběrů z bankomatu zdarma. Takže každý si může vybrat, co se mu zdá výhodnější," dodává.

Výraznější snižování poplatků nastane podle expertů s novou vlnou příchodu zahraničních bank. Například polská internetová mBank, která chystá vstup ještě letos, v Polsku neúčtuje klientům vedení účtu, platební kartu a výběry ze tří bankomatových sítí.

Celý článek naleznete na serveru www.ihned.cz

http://ekonomika.ihned.cz/c4-10149600-21585100-001000_d-banky-vylepsuji-balicky-kritizovane-poplatky-zustavajiBanky vylepšují balíčky, kritizované poplatky zůstávají

Diskutovat (0)