Češi chtějí na vánočních dárcích ušetřit, přesto plánují utratit více než před 2 lety


20. 11. 2012  11:09     tz     komentáře (0)

Za nejběžnější vánoční dárky, jako jsou kosmetika, oblečení, knihy, elektronika nebo hračky, chtějí podle ankety* GE Money Bank lidé utratit letos o 700 korun více než před dvěma lety**. Oproti loňsku se však aktuálně chystá 38 % Čechů na dárcích ušetřit. Polovina z nich si teď nemůže dovolit utrácet a čtyři z 10 šetří, protože je „prostě špatná doba“. GE Money Bank nabízí lidem možnost ušetřit při vánočních nákupech až 1000 korun. Banka totiž u kreditních karet MoneyCard Plus vydaných do konce roku navyšuje odměnu za nákupy na 5 % po dobu 4 měsíců.

„Kde vzít na dárky a jak je pořídit výhodněji? Otázka, na kterou bude podle naší ankety letos hledat odpověď minimálně třetina respondentů, kteří chtějí za dárky utratit méně než loni (v průměru o 2700 korun). Přesto nám Češi dali najevo, že celkově letos každý z nich na dárky vynaloží lehce přes sedm tisíc korun,“ říká Pavel Zúbek, tiskový mluvčí GE Money Bank. „Pohodlný způsob, jak dárky pořídit a ještě přitom ušetřit, představuje kreditní karta MoneyCard Plus. Když si ji lidé pořídí do konce roku, mohou za nákupy s ní získat zpět až tisíc korun. Navíc si tak mohou výdaje rozložit do delšího období,“ dodává.

Ježíšek letos myslí na šest lidí

Pro většinu respondentů (60 %) jsou Vánoce především o atmosféře a tradici, čtyři z 10 na nich mají nejraději setkání s rodinou. Téměř stejně si lidé na svátcích užívají volné dny bez práce nebo školy. Rozdávání dárků patří mezi nejoblíbenější vánoční dění čtvrtiny účastníků ankety. Češi plánují koupit dárky v průměru šesti lidem. Ve srovnání s loňskem je topodle oslovených v anketě počet stejný, ale v průzkumu GE Money Bank z roku 2010 to bylo o jednoho člověka více.

Čím chceme našim blízkým udělat radost?

Porovnání aktuální ankety s preferencemi lidí v průzkumu před dvěma lety odhalilo změny, které se udály v žebříčku typických dárků. Otcové mohou letos od rodiny očekávat knihu, drobnou elektroniku nebo oblečení, spíše než kosmetiku či pochutiny a nápoje jako dříve. Pomyslný žebříček dárků pro matky stále vede kosmetika, mohou však čekat i knihu a oblečení, které vystřídaly peníze i elektroniku.

   
1. místo
 
2. místo
 
3. místo
 
Partnerovi:
2012
kosmetika
26%
oblečení
22%
kniha
15%
 
2010
kosmetika
19%
oblečení
17%
šperky/hodinky
11%
Otci:
2012
kniha
22%
elektronika
19%
oblečení
11%
 
2010
kosmetika
10%
kniha
10%
jídlo/nápoje
9%
Matce:
2012
kosmetika
25%
kniha
17%
oblečení
16%
 
2010
kosmetika
30%
peníze/poukaz
14%
elektronika
11%
Dítěti:
2012
hračky
15%
oblečení
11%
kosmetika
7%
 
2010
hračky
30%
oblečení
17%
peníze/poukaz
14%
 
 
 
 
 
 
 
 

Nově se předvánoční anketa GE Money Bank zaměřila také na dárky přátelům. Češi pro ně sestavili žebříček obvyklých dárků, ve kterém na prvních třech místech dominuje oblečení, kosmetika a knihy. U stejné otázky ve facebookové anketě se však do popředí místo oblečení dostala elektronika.

Kde nakupujeme vánoční dárky

Nejoblíbenějším místem nákupů dárků zůstávají velká obchodní centra, jak potvrdilo 65 % účastníků ankety. Oproti situaci před dvěma lety to znamená dokonce 10% nárůst. Mezi staršími nad 60 let udala tato centra jen asi polovina, zhruba stejné množství z nich upřednostňuje supermarkety. Celkově druhé místo nákupů dárků obsadily internetové obchody s 55 %, což je opět o 10 % více než v předchozím průzkumu z roku 2010. Na internetu častěji nakupují muži (59 %) než ženy (49 %) a samozřejmě mladí do 30 let (71 %). U starších lidí nad 60 let využívá e-shopy každý šestý. Obchodní centra a internet postupně vytěsňují úlohu třetího nejčastějšího místa k nákupu dárků, menších specializovaných obchodů. Tam bude letos nakupovat jen čtvrtina respondentů, ale ještě před dvěma lety v nich nakupovalo dárky 44 % lidí. Zajímavým trendem jsou také nákupy dárků v zahraničí, které plánuje 12 % oslovených.


Otázka ankety:

Chystáte se o letošních Vánocích utratit za dárky méně než loni?
 

ANO: 38 % (průměrně o 2746 Kč)

NE: 44 %

Nevím: 18 %Češi chtějí na vánočních dárcích ušetřit, přesto plánují utratit více než před 2 lety

Diskutovat (0)