ČNB se zbavuje zlatého pokladu. Není to chyba?


25. 06. 2015  00:57     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ČNB se zbavuje posledních zbytků zlatého pokladu, který tvoří rezervy této banky. Naše národní banka tak vlastní jednu z nejnižších rezerv zlata mezi světovými bankami. Jaký je důvod, že banka jde proti proudu a zlato z rezerv rozprodává?

ČNB se zbavuje zlatého pokladu. Není to chyba?
ČNB je přesvědčena o tom, že zlato v dnešní době nemá jako rezervní hodnota už smysl. Držet zlaté rezervy v době existence společné měny a v době, kdy již hodnota koruny dávno není kryta zlatem a jeho hodnotou, je překonané. Jiné centrální banky si toto však nemyslí. Zlato sice nepoužívají jako krytí hodnoty své měny, ale zejména jako rezervní hodnotu, do které umisťují svá aktiva. Aktiva tak nejsou investována pouze do dluhopisů, či tvrdých zahraničních měn, ale také do komodity, jako uchovatele hodnot. To ostatně nedělají pouze banky, ale také občané či podnikatelé, kteří do zlata poměrně silně investují.

Otázkou také je, zda se prodává zlato v době, kdy je to skutečně nejvýhodnější. Jako kterákoliv jiná komodita totiž zlato zvyšuje a snižuje v průběhu doby svou hodnotu a tak je poměrně těžké určit, kdy je dobré prodávat a kdy naopak nakupovat. Platí také, že prodat zlato je snadné, výhodně nakoupit je ale mnohem náročnější.

Česká národní banka došla až tak daleko, že hodnota našich zlatých rezerv vztažená k celkovému objemu devizových rezerv je jedna z nejnižších na světě. Mnohem více zlata dokonce vlastní Slovensko, které je přitom poloviční v porovnání s naší zemí.

Zlato je přitom velmi silně používaná pojistka proti výkyvům kurzů měn, nebo dalších cenných papírů. Stejně jako jiné komodity se sice i cena zlata mění, nicméně po obdobích propadu se vrací zpět na svou původní úroveň hodnoty, což se u jiných komodit či cenných papírů říci nedá.

Horší než my    
Kolik tun zlata drží vybrané země
(kolik procent z devizovaných rezerv činí zlato)
     
USA 8 133,5 74,1%
Německo 3 383,4 67,8%
Itálie 2 451,8 66,9%
Francie 2 435,4 64,8%
Rusko 1 238,3 13,3%
Čína 1 054,1 1,1%
Rakousko 280,0 45,1%
Polsko 102,9 4,0%
Brazílie 67,2 0,7%
Slovensko 31,7 31,7%
Česká republika 10,4 0,8%
Maďarsko 3,1 0,3%
Kanada 3,0 0,1%
Trinidad a Tobago 1,9 0,6%

Zlaté rezervy také byly vždy určitým znakem měnové i ekonomické nezávislosti státu, který držel hodnotu, která měla a má jen velmi malou náchylnost k extrémním výkyvům a to i v dobách ekonomických turbulencí a krizí.

Z výše uvedených důvodů by si tak měla ČNB nějakou alespoň minimální hodnotu a množství zlata ponechat. Už třeba jen proto, že nové, budoucí vedení ČNB může mít na tuto věc úplně jiný názor a výprodej zlata lze v budoucnu jen velmi těžko napravit.

POJĎTE ROZHODNOUT O SVÉ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ BANCE A OZNÁMKUJTE SVOU BANKU V UNIKÁTNÍM HODNOCENÍ PRVNÍHO KLIENTSKÉHO RATINGU BANK GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA ZDE!

geen_vstricnaČNB se zbavuje zlatého pokladu. Není to chyba?

Diskutovat (0)