ČSSD vyhlásila válku levné práci a nízkým mzdám - I. díl


16. 10. 2017  00:25     Miroslav Zeman     komentáře (0)

SPECIÁL - VOLBY 2017 - 6. díl: ČSSD se zmítala v problémech i v krizi svého dalšího směřování. Nakonec se strana vypravila skutečně doleva, ale ne tak úplně. Co nám tedy ČSSD jako dosud největší vládní strana může nabídnout?

ČSSD vyhlásila válku levné práci a nízkým mzdám - I. díl
Dobrá země pro život. Která to je? Hlavním trhákem volebního programu ČSSD jsou tentokrát vyšší mzdy. ČSSD slibuje, že za čtyři roky bude činit průměrný plat v ČR 40 tisíc korun. Prokletím těchto velmi konkrétních slibů pro politické strany je v tom, že je lze úplně snadno zkontrolovat a porovnat se skutečností. ČSSD jde tak ve šlépějích svého ideologického odpůrce Václava Klause, který se stal pověstným svým slibem o zajištění průměrného platu 20 tisíc korun už v roce 2000. Výsledek byl nějakých 16 tisíc korun, tedy výrazně méně.

ČSSD se snažila poučit ze svého předvolebního debaklu v podobě představování svých priorit, konkrétně pak progresivní zdanění a vyšší daně u lidí s příjmy nad 50 tisíc korun. Proto také ihned ujišťuje, že růst mezd u středně příjmových skupin lidí nebude doprovázen vyšším zdaněním. ČSSD se chovala jako slon v porcelánu a se svou levicovostí to přehnala a nyní velmi okatě napravuje tyto chyby.

Zrušení karenční doby je krokem zpátky, které jsme kritizovali třeba u ODS. Ruší se populisticky něco, co funguje a na co si nikdo nestěžuje. Když chce ČSSD hájit silný stát, musí hájit i jeho příjmy a neplýtvání prostředky všech lidí. Právě zrušení tří neplacených dnů nemoci totiž pomůže spíše lidem, kteří nemocenskou zneužívali, stejně jako zdravotní systém, a obyčejní a poctiví lidé toto opatření pochopili. Není důvod proč to ve snaze honu na voliče za každou cenu měnit.

Zajímavým nápadem je ale právo na nedostupnost mimo pracovní dobu. Asi to nelze pojímat absolutně, ale jako nápad k dalšímu promyšlení je to určitě pro zaměstnance vhodné opatření.

ČSSD si také zavazuje odbory, kde přímo v programu podporuje zájmy odborových organizací a jejich členů. Však také mnoho funkcionářů odborové centrály či dalších odborových organizací za tuto stranu kandidovalo a kandiduje.

Hospodářství a ekonomika

ČSSD vysvětluje, proč je dobré zvyšovat platy, což si myslím sdílí snad každý. Asi by nebylo dobré voličům vysvětlovat, proč by se jim platy zvyšovat neměli. V této souvislosti ČSSD slibuje změnu investičních pobídek a stejně jako všechny další politické strany navrhuje změnu parametrů a podmínek pobídek tak, aby byly poskytovány pouze investicím s vysokou přidanou hodnotou.

Důvodem nízkých mezd je podle ČSSD závislost malých a středních podnikatelů na odběratelích, kterými jsou zejména velké koncerny a řetězce, které udržují nízké odběratelské ceny a zabraňují tak těmto malým podnikům modernizovat a zvyšovat mzdy. Něco pravdy na tom je, ovšem s tím, že závislost tuzemské ekonomiky na zahraničních koncernech a odběratelích do velké míry zapříčinila i ČSSD, jako velký zastánce investičních pobídek pro zahraniční firmy, a také privatizátor podniků do zahraničních rukou, včetně našich bank. I ČSSD je tak spoluviníkem stavu, kdy až 240 miliard korun ročně odplyne ve formě dividend z České republiky. Kdyby se přitom tyto prostředky rozdělily do platů zaměstnanců, přilepšil by si každý zaměstnanec v ČR, včetně státních o neuvěřitelných 48 000 korun ročně, tedy o 4 tisíce korun měsíčně.

Snahou o růst mezd a zvyšování efektivity a produktivity našich podniků, tak ČSSD řeší problém, který pomáhala založit. Byť v době zavádění investičních pobídek tuzemské hospodářství skutečně masové investice a rozšíření nabídky své ekonomiky nutně potřebovalo.

DALŠÍ DÍLY NAŠEHO VOLEBNÍHO SPECIÁLU NALEZNETE ZDE!

politika_penizeČSSD vyhlásila válku levné práci a nízkým mzdám - I. díl

Diskutovat (0)