Čtvrtý ročník soutěže Era Starosta roku přilákal 166 obcí


21. 09. 2012  12:33     tz     komentáře (0)

Do uzávěrky 5. září bylo přihlášeno celkem 166 starostů a starostek malých obcí, z nichž do konce listopadu vybere odborná komise celkového vítěze. Konkrétně se jedná o 44 nominací žen a 122 nominací mužů. Nyní jsou přihlášky u členů hodnotící komise soutěže, kterých je devět. Komise je složena ze zástupců veřejné sféry, neziskového sektoru, médií, Nadace VIA, Ery a mediálního partnera regionálního Deníku.

Hodnotitelé přihlášky posoudí a v polovině října vyberou pět finalistů. Zástupci komise poté navštíví tyto finalisty, aby se na místě seznámili s jejich prací a s fungováním obce. V první půli listopadu komise vybere vítěznou starostku či starostu, kterému bude na konci listopadu slavnostně předán titul Era Starosta roku 2012. Pro svou obec získá finanční prémii ve výši 250 tisíc korun a obdrží originální Rychtářské právo, symbol dobrého vedení obce,“ říká Lenka Heřmánková, manažerka SME Poštovní spořitelny.   

 
Kraj Počet nominací Z toho nových
Středočeský 20 9
Plzeňský 19 8
Jihomoravský 17 12
Moravskoslezský 16 12
Vysočina 15 8
Ústecký 14 11
Olomoucký 12 6
Pardubický 12 10
Královéhradecký 11 7
Jihočeský 10 6
Liberecký 8 4
Zlínský 7 6
Karlovarský 3 2

Nejvíce aktivní byli znovu po roce obyvatelé Středočeského kraje (20 nominací), naopak nejméně nominací (3) se stejně jako v předchozích ročnících sešlo z Karlovarského kraje. Bezmála dvě třetiny všech nominací tvoří obce, které se soutěže Era Starosta roku účastní vůbec poprvé (101).

 

I čtvrtý ročník soutěže vyhlásila začátkem června 2012 Nadace VIA a Era, mediálním partnerem soutěže je již tradičně regionální Deník. Záměrem soutěže o cenu Era Starosta roku je vyslovit veřejné uznání za dobrou práci starostům a starostkám malých obcí, tj. obcí do 2 000 obyvatel. Jelikož práci svého starosty/starostky mohou nejlépe posoudit samotní občané, byli to i letos právě oni, kdo měli možnost zaslat nominaci na ocenění, a tak svému starostovi/starostce vyjádřit podporu a poděkování.

 

„Za čtyři ročníky soutěže přišlo do soutěže celkem 823 nominací, z toho je zastoupeno 654 obcí. Ostatní nominace se opakovaly, některé i každý rok. To znamená, že více než 10 % obcí do 2000 obyvatel v ČR

má hlavního představitele, kterého si lidé váží, uznávají ho a jsou mu vděční za práci, kterou pro jejich obec vykonává. Navíc mezi nominovanými je hned několik starostů ve věku do 35 let. To jsou, obzvláště v dnešní době velmi pozitivní zprávy,“ říká Katka Bláhová, manažerka projektu Era Starosta roku, Nadace VIA.

 

Soutěž „Era Starosta roku“ probíhá v rámci programu podpory projektů zaměřených na komunitní rozvoj, který vyhlašují ČSOB a Era ve spolupráci s Nadací VIA. Mediálním partnerem soutěže jsou regionální Deníky.Čtvrtý ročník soutěže Era Starosta roku přilákal 166 obcí

Diskutovat (0)