Desatero co dělat, když nemáte z čeho splácet


28. 04. 2008  14:00     Hospodářské noviny     komentáře (0)

Další články

Nemáte z čeho splácet hypotéku? Možná jste špatně zvážili výši měsíčních výdajů. Nebo zasáhla událost v podobě vážné nemoci a pracovní neschopnosti.

Nemáte z čeho splácet hypotéku? Možná jste špatně zvážili výši měsíčních výdajů. Nebo zasáhla událost v podobě vážné nemoci a pracovní neschopnosti. Nečekejte na nic, a jednejte.

1. Jděte za svým osobním bankéřem (případně úvěrovým pracovníkem), se kterým jste buď vyřizovali tento úvěr, nebo s ním jednali při změně či konci fixačního období.

2. Vysvětlete mu situaci a žádejte individuální řešení. Budete s ním jednat o možnosti odložení splátek nebo prodloužení splácení hypotéky, což vede ke snížení měsíční zátěže.

3. Můžete vyhledat i finančního poradce. Ale hned se s ním domluvte, kolik mu za jeho služby máte zaplatit a jak je budete hradit.

4. Poradce vám pomůže rozhodnout, které finanční závazky zrušit úplně, které snížit a jak. Určí, jaké z nich musíte i za tíživé finanční situace dále platit.

5. Možná se ale dostanete do situace, že budete muset svůj vysněný dům nebo byt prodat, z výtěžku hypotéku splatit, a přestěhovat se například do nájmu.

6. Máte-li stavební spoření, může se vám zůstatek na jeho účtu hodit. Smlouvu lze vypovědět a některé stavební spořitelny na požádání odpustí tříměsíční výpovědní lhůtu a uvolní vám finance dříve.

7. Podobně se dá naložit i s penzijním připojištěním. Finanční instituce bude zřejmě vracet zálohy na státní podporu, jestliže jste si odečítali od základu daně úložky do penzijního připojištění. Budete také muset část z nich dodanit.

8. Můžete prodat vlastní automobil nebo cennosti a získat tak peníze na několik splátek hypotéky. Při prodeji majetku záleží samozřejmě na vašich prioritách. Ovšem možná bude lepší, když zvážíte zhodnocení svých věcí sám - dříve, než by si pro ně přišel exekutor.

9. Blížíte-li se při splácení konci fixačního období, banka obvykle nabídne vyšší úrokovou mírou, než jste platili nyní. Tehdy máte možnost část nebo celý dluh zaplatit, a to bez sankcí. Poohlédněte se proto po nabídkách konkurenčních bankovních ústavů.

10. Je možné, že při refinancování vaší hypotéky získáte úroky o něco nižší, tudíž i s nižší měsíční splátkou. Můžete tak dosáhnout nižších splátek, na které stačíte, a hypotéku si tím prodloužíte.Desatero co dělat, když nemáte z čeho splácet

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20114485900

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5740


ČÍSLO TÝDNE - 5740 korun. Právě tolik bude činit dle rozhodnutí vlády tzv. paušální daň. Každý živnostník s příjmem do 800 tisíc korun ročně tak bude moci hradit sociální, zdravotní i daň v jedné paušální částce. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více