Dětské účty:
Mohu založit účet dítěti nebo mladistvému v bance nemající produkty pro mládež?


24. 10. 2013  14:39     BP.com     komentáře (0)

V minulém týdnu jsme zahájili další seriál tematických článků, konkrétně týkající se dětských účtů v tuzemských bankách. Při naší úvodní analýze se ukázalo, že zdaleka ne všechny banky přinášejí možnost založit účet dětem a mladistvým. Znamená to snad, že banky s omezenou produktovou nabídkou s klienty pod 18 let nepočítají?Ne tak docela...

Dětské účty: Mohu založit účet dítěti nebo mladistvému v bance nemající produkty pro mládež?
.

JAKÉ BANKY NABÍZEJÍ ÚČTY PRO DĚTI A MLADISTVÉ? PODÍVEJTE SE ZDE!

.

Zajímalo nás, jestli lze pomocí disponentských práv nebo pod-účtů pokrýt v těchto bankách i finanční potřeby a formování základů finanční gramotnosti u těch nejmenších klientů i u bank, u bank, které ve svojí produktové nabídce nemají speciální účty pro děti a mládež. Tuhle otázku jsme bankám položili a přinášíme odpovědi z těch ústavů, které na naši otázku zareagovaly a poslaly nám vyjádření.

Pozitivní odpověď a možnost založit účty neplnoletým mají pro klienty v Air Bank, FIO bance a částečně v LBBW (spořicí produkt).

AIR BANK: ANO (Vladimír Komjati, tiskový mluvčí)

„Jak naznačujete v předešlém článku, v Air Bank speciální účty pro děti ani studenty nenabízíme. Rozhodli jsme se jít cestou menšího počtu produktů, které však budou výhodné pro většinu klientů.

Běžný účet si u nás mohou založit studenti starší 18 let. K běžnému účtu mohou mít zdarma dvě bezkontaktní karty MasterCard. Pokud si k běžnému účtu zvolí Malý tarif, mají zdarma i vedení účtu a některé další nejčastější služby, jako tuzemské příchozí a odchozí platby nebo výběry peněz z bankomatů Air Bank. Pokud budou svou kartu používat a zaplatí s ní alespoň pětkrát do měsíce libovolné částky, získají na běžném účtu také vysoký úrok 1,3 %.

Dětem od 15 let mohou vystavit rodiče v rámci svého účtu platební kartu a nastavit jim na ní například měsíční limit jako kapesné. Disponenta k účtu je zatím možné založit pouze od 18 let. Během několika měsíců ale tuto věkovou hranici snížíme na 15 let spolu s tím, jak rozšíříme možnosti pro nastavování práv disponentských práv. Více info k tomu naleznete na našem blogu.“

EQUA BANK: NE (Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí)

„Tuto možnost nemáme a prozatím ji ani neplánujeme.“

FIO BANKA: ANO (Vendula Žaloudíková, tiskový odbor)

„Fio účet je možné založit i nezletilé osobě, je pouze potřeba, aby jej do 18 let zakládala spolu se zákonným zástupcem na základě dokladu totožnosti, který obsahuje údaj o nezletilém dítěti (občanský průkaz rodiče), popř. s rodným listem nezletilého, a to z důvodu prokázání oprávněnosti jej zastupovat.

Nezletilým od 8 let je možné k vlastnímu účtu vydat platební kartu, a to zdarma. Karty mají nižší limity - od věku 8 let včetně do 15 let je nejvyšší přípustný týdenní limit 5.000 Kč, od věku 15 let včetně do 18 let je nejvyšší přípustný týdenní limit 15.000 Kč. (Rodiče mohou také dítěti nechat vydat kartu k některému z jejich účtů, rovněž od 8 let věku dítěte - potom je stanovení limitů transakcí na jejich zvážení.)

Nezletilá osoba může zdarma využívat internetové bankovnictví v tzv. pasivní podobě, tzn. pro účely náhledu na účet bez možnosti elektronicky autorizovat transakce. Není oprávněna provádět hotovostní výběry na pobočkách, nakládání s prostředky na účtu nezletilé osoby může (za stanovených podmínek s cílem ochrany prostředků a zájmů nezletilého) provádět zákonný zástupce pouze osobně na pobočce.“

LBBW: NE (Martina Lambert, ředitelka komunikace)

„LBBW Bank nenabízí speciální účty pro děti nebo mládež, naše účty jsou určeny pro osoby starší 18 let.  Pouze v případě spořicího účtu lze sjednat spořicí účet na jméno nezletilého dítěte (tzv. svěřenecký spořicí účet), tento spořicí účet zase ale není běžný transakční účet, tj. nevydává se k němu platební karta.“

MBANK: NE (Matěj Kubinec, PR specialist)

„Podmínkou na využívání našich služeb je věk 18 let.“

ZUNO BANK: NE (Lukáš Tomis, PR manažer)

„ZUNO zatím podobné účty/služby nenabízí. V tomto směru disponujeme účtem zdarma od 18 let věku.“Dětské účty: Mohu založit účet dítěti nebo mladistvému v bance nemající produkty pro mládež?

Diskutovat (0)