Domácí prosincová inflace - páté zpomalení růstu cen v řadě


13. 01. 2021  09:37          komentáře (0)

Podle ranních čísel z ČSÚ domácí index spotřebitelských cen ukázal na další zpomalování růstu cenové hladiny. V prosinci 2020 se ceny meziročně zvedly pouze o 2,3 %. V meziměsíčním vyjádření dokonce klesly o 0,2 %. Dnešní data jsou velkým překvapení a ukazují na výrazně silnější zpomalení růstu cen, než jaké trhy čekaly.

Domácí prosincová inflace - páté zpomalení růstu cen v řadě
Cenová hladina zpomaluje svůj růst už od července 2020, kdy rostla o 3,4 %. I když se inflace zmírňuje, ceny stále letí nahoru. To je v přímém rozporu s politikou ČNB, která během prvního pololetí 2020 kvapem snižovala sazby až na stávajících 0,25 % ve snaze podpořit ekonomiku. Negativním vedlejším efektem je právě stále silný růst cen. Jednoduše řečeno, dnešní sazby nestačí krotit inflaci.


Další kroky ČNB budou klíčové. Dá se čekat, že máme před sebou ještě několik měsíců, kdy budou ceny zpomalovat svůj růst a zamíří postupně ke 2 %, což je cíl centrálních bankéřů. Může však přijít i opačný scénář, že rychlejší zotavení ekonomiky, vlivem dobře fungujícího očkování, bude mít za následek opětovný nárůst tempa cen. V takovém případě by ČNB neměla jinou možnost, než ještě letos přikročit ke zvyšování sazeb, aby se inflace nerozjela ještě víc. V takovém případě lze očekávat zdražení hypoték a dalších úvěrů na jedné straně, na druhé straně by se zvedly úroky z vkladů. 


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYK
Domácí prosincová inflace - páté zpomalení růstu cen v řadě

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2521113619

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více