dTest a ESC:
Zpětná platba pomáhá řešit potíže při online nákupech


06. 03. 2014  23:45     tz     komentáře (0)

Platíte-li při nákupu přes internet platební kartou a obchodník vám nedodá objednané zboží či službu, můžete využít bankovní nástroj zvaný zpětná platba. S jeho pomocí lze za určitých podmínek získat peníze zpět.

dTest a ESC: Zpětná platba pomáhá řešit potíže při online nákupech




Nová zpráva sítě Evropských spotřebitelských center (ESC) popisuje, jak se lze účinně bránit neférovým obchodníkům, když v Evropě spotřebitel nakupuje online a platí kartou. „Průzkum ukázal, že ve většině evropských zemí lze uplatnit postup zvaný chargeback neboli zpětná platba, při němž zjednodušeně řečeno banka spotřebitele požádá banku obchodníka o navrácení zaplacené částky,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Uvedený postup se dá použít v případě potíží při nákupu na internetu jak v tuzemských e-shopech, tak i u obchodníků z jiných zemí Evropské unie. Pomůže v situacích, kdy zákazník nedostal zaplacené zboží, bylo mu strženo více peněz, než mělo, nebo byl jinak podveden.

Legislativně je nástroj zpětné platby upraven především pro tzv. neautorizované transakce, které proběhly bez vědomí majitele karty. „Z našeho průzkumu však vyplývá, že pokud byl při zneužití karty zadán PIN, má spotřebitel poměrně omezené možnosti, jak se bránit. Přestože dokázat, že ke zneužití karty došlo z důvodu hrubé nedbalosti spotřebitele, musí vydavatel platební karty,“ upozorňuje Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci.

O zpětnou platbu lze požádat také tehdy, upírá-li obchodník spotřebiteli právo na odstoupení od smlouvy či nemůže dostát svým závazkům z důvodu insolvence. Nástroj zpětné platby může být někdy jedinou možností, jak dostat své peníze zpět. Podmínkou je, že spotřebitel nákup na internetu uhradil platební kartou. Příkladem může být situace zákazníků nedávno zkrachovalé maďarské letecké společnosti Malév. Cestující, kteří uhradili letenky tohoto dopravce platební kartou, obdrželi své peníze v naprosté většině zpět. Ti, kteří za objednané služby platili v hotovosti nebo bankovním převodem, takové štěstí neměli.

Banky v Evropské unii obvykle nemají ze zákona povinnost tuto zpětnou platbu provádět. V určitých případech jsou k tomu ale svolné, a to na základě pravidel karetních asociací. „V případě problému by měl spotřebitel co nejdříve kontaktovat svou banku s žádostí o provedení zpětné platby. Žádost je vhodné podpořit relevantními dokumenty, například kopií komunikace s obchodníkem či potvrzením faktu, že se obchodník ocitl v úpadku,“ uzavírá Lukáš Zelený z dTestu.



dTest a ESC: Zpětná platba pomáhá řešit potíže při online nákupech

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

16494029424

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,1550
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4670
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8270
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3610
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,6875
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4000
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0552
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více