Elektronická evidence tržeb. Příležitost a téma boje opozice a vlády


06. 03. 2016  18:08     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Elektronická evidence tržeb byla schválena ve třetím čtení poslaneckou sněmovnou a nic tak nebrání v jejím zavedení. Jedná se v podstatě o daňovou revoluci. V našem seriálu vám přiblížíme historii, fungování i povinnosti spojené s elektronickou evidencí tržeb. ČTĚTE DÁLE!

Elektronická evidence tržeb. Příležitost a téma boje opozice a vlády
Elektronická evidence tržeb je nejkontroverznější téma roku 2015

Elektronická evidence tržeb není jen odborným a zájmových sporem mezi dvěma skupinami podnikatelů, ale je také kolbištěm středu opozice a vlády. Zatímco ODS a TOP 09 jsou zásadně proti zavedení elektronické evidence tržeb, vláda a všichni její členové jsou pro zavedení tohoto opatření. Pokud pečlivě sledujeme argumentaci a názorovou kvalitu argumentace opozice na jedné straně a vlády na druhé, je zřetelné, že opozice ze střetu názorů nevychází moc dobře. Argumenty zástupců pravicové opozice jsou poměrně nekonkrétní a spekulativní. Jejich základem je poukazování na zbytečnou zátěž podnikatelů, zvýšení jejich nákladů na EET, ukončování podnikání ze strany postižených podnikatelů a minimální přínos pro státní rozpočet. Jedná se tak zejména o nahánění strachu z deklarovaných dopadů.

Elektronická evidence tržeb EET je nástroj boje proti daňovým únikům

Na druhé straně vláda ve složení hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL argumentuje nutností podchytit dosud neevidované tržby v různých sektorech podnikání a jejich evidování. Tím má být dosaženo zvýšení daňových příjmů na jedné straně a narovnáním podnikatelského prostředí na druhé straně. Případné ukončování činnosti některých podnikatelů, čímž hrozí opozice, je dle názoru vlády žádoucím pročištěním trhu od nepoctivých podnikatelů, kteří nedokážou ve standardních podmínkách s nutností placení daní a odvodů na DPH dosáhnout zisku a profitu.

Opozice Elektronickou evidence tržeb EET kritizuje. Řešení nenabízí

Pokud si nejsme schopni zhodnotit jednotlivé argumenty opozice a vlády o smyslu a potřebnosti zavedení EET, pak můžeme vycházet z faktu, že opozice pouze dané opatření kritizuje, ale nenabízí žádné řešení, které by efektivně EET nahradilo. Opozice tak v zásadě radí nedělat nic a jí uvedená rizika a nevýhody považuje za důvodu vůbec EET nezavádět. Jediným receptem, který je od opozice slyšitelný je, že snížení daní povede k ochotě podnikatelů je platit. I s tímto názorem lze polemizovat. Ačkoliv už před více než deseti lety došlo k zásadnímu snížení daní v rámci zavedení jednotné sazby daně z příjmů ve výši 15 procent Topolánkovou vládou, nevedlo toto opatření k nárůstu výběru daně z těchto příjmů. Naopak došlo k poklesu zejména u živnostníků uplatňujících daňové bonusy.

Nedostatek argumentační náplně pak vedlo k tomu, že opozice pomocí obstrukcí bránila přijetí zákona o EET několik měsíců. O oprávněnosti postupu opozice, resp. vlády v této věci s konečnou platností rozhodne až Ústavní soud.

_________________________________________________________________________________________________________

Z NAŠEHO VELKÉHO SERIÁLU O ELEKTRONICKÉ EVIDENCI TRŽEB ČTĚTE TAKÉ:

Elektronická evidence tržeb se stává realitou i v České republice

Elektronická evidence tržeb EET. Jaký je její smysl a jak bude fungovat?

Elektronická evidence tržeb. Jaké budou povinnosti podnikatelů?

Elektronický evidence tržeb. Bič na nepoctivé podnikatele?

Elektronická evidence tržeb. Spolu s evidencí se restauracím snížila DPH

Elektronická evidence tržeb. Funguje nejen v Chorvatsku

Elektronická evidence tržeb. Příležitost a téma boje opozice a vlády

Elektronická evidence tržeb. Živnostníci a podnikatelé jsou proti. Ale jen někteří

Elektronická evidence tržeb by měla začít fungovat už od podzimu

Elektronická evidence tržeb. Vítězství Babiše a ANOElektronická evidence tržeb. Příležitost a téma boje opozice a vlády

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

16737510536

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

1,5


ČÍSLO TÝDNE - 1,5 právět tolik procent dosahuje aktuálně nejvyšší zhodnocení na spořících účtech. Tuto sazbu nabízí Moneta Money Bank a Wüstenrot hypoteční banka. Ostatní banky pak převážně úročení vkladů snižují.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více