Elektronická evidence tržeb. Spolu s evidencí se restauracím snížila DPH


15. 07. 2016  00:13     Miroslav Zeman     komentáře (1)

Elektronická evidence tržeb byla schválena ve třetím čtení poslaneckou sněmovnou a nic tak nebrání v jejím zavedení. Jedná se v podstatě o daňovou revoluci. V našem seriálu vám přiblížíme historii, fungování i povinnosti spojené s elektronickou evidencí tržeb. ČTĚTE DÁLE!

Elektronická evidence tržeb. Spolu s evidencí se restauracím snížila DPH
Elektronická evidence tržeb EET snižuje DPH

Spolu se zavedením elektronické evidence tržeb prosadil ministr financí i snížení DPH u jídel v restauraci z 21 na 15 procent. Strava v restauraci se tak dostala do snížené sazby DPH. Uvedené opatření má poskytnout restauracím určitou kompenzaci a motivaci k přijmutí nového systému elektronické evidenci tržeb. Vláda tak nešla jen cestou biče, ale i cestou cukru. Spolu se zavedením přísnějších podmínek pro přiznávání a evidenci tržeb v restauračních zařízeních dostaly restaurace také výhodu v podobě nižšího zdanění. Přijmout elektronickou evidenci tržeb by se tak mělo restauracím vyplatit. A EET se vyplatí především těm poctivým restauracím, které již nyní své příjmy řádně přiznávají. Těch se totiž zavedení EET nedotkne, případně jen mírnými jednorázovými výdaji a tyto restaurace naopak využijí výhody v podobě nižší sazby DPH.

Výhodu snížení DPH přináší EET pouze restauracím

Zástupci restaurací se navíc shodují, že snížení daně do konečných cen jídel v restauracích většinou nepromítnout. Šesti procentní úspora na dani tak bude činit velmi dobrou kompenzaci a zároveň i motivaci pro řádné přiznávání tržeb a dodržování pravidel a podmínek elektronické evidence tržeb.

Jiná odvětví přitom takovou výhodu nezískají. Na druhou stranu bude pro každého poctivého podnikatele dostatečnou kompenzací fakt, že podnikatelé nepřiznávající příjmy a daně budou mít ztížené podmínky podnikání a nebudou tak mít v konkurenci s těmi poctivými výhodnější postavení jako doposud.

Elektronická evidence třžeb EET může snížit DPH i u potravin

Daňovým úpravám vedoucích zejména ke snížení daňového zatížení ale nemusí být konec. Už nyní se jedná o přesunutí piva v hospodách a základních potravin do třetí, desetiprocentní sazby DPH. Stejnou výhodu by tak získali i drobní prodejci a živnostníci, které provozují malé prodejny a večerky zejména na vesnicích a kteří by rovněž získali finanční polštář v podobě pěti procent nižší DPH.

Zavedení elektronické evidence tržeb ve spojení s výhodou nižší DPH tak může být skutečně efektivní a nemusí nutně vést ke snaze tento systém obcházet, nebo vést k vlně krachu malých podnikatelů a živnostníků. Ve spojení s povinnostmi a jednorázovými náklady na zavedení EET získají podnikatelé také výhodu nižší DPH a tedy i určitý finanční polštář, který mohou ale také nemusí promítnout do konečných cen pro své zákazníky.

_________________________________________________________________________________________________________

Z NAŠEHO VELKÉHO SERIÁLU O ELEKTRONICKÉ EVIDENCI TRŽEB ČTĚTE TAKÉ:

Elektronická evidence tržeb se stává realitou i v České republice

Elektronická evidence tržeb EET. Jaký je její smysl a jak bude fungovat?

Elektronická evidence tržeb. Jaké budou povinnosti podnikatelů?

Elektronický evidence tržeb. Bič na nepoctivé podnikatele?

Elektronická evidence tržeb. Spolu s evidencí se restauracím snížila DPH

Elektronická evidence tržeb. Funguje nejen v Chorvatsku

Elektronická evidence tržeb. Příležitost a téma boje opozice a vlády

Elektronická evidence tržeb. Živnostníci a podnikatelé jsou proti. Ale jen někteří

Elektronická evidence tržeb by měla začít fungovat už od podzimu

Elektronická evidence tržeb. Vítězství Babiše a ANOElektronická evidence tržeb. Spolu s evidencí se restauracím snížila DPH

pokladna
Ja jsem fakt zvedava, jak se to vsechno zvladne. Uz jsem si objednala pokladnu z miniposu, taky se u...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2019 na poplatcích již celkem zaplatili

31472248800

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Poradna