Elektronická evidence tržeb. Bič na nepoctivé podnikatele?


05. 08. 2016  00:01     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Elektronická evidence tržeb byla schválena ve třetím čtení poslaneckou sněmovnou a nic tak nebrání v jejím zavedení. Jedná se v podstatě o daňovou revoluci. V našem seriálu vám přiblížíme historii, fungování i povinnosti spojené s elektronickou evidencí tržeb. ČTĚTE DÁLE!

Elektronická evidence tržeb. Bič na nepoctivé podnikatele?
Jsou známy sektory v naší ekonomice, kde je známo, že běžně a standardně dochází k nepřiznávání příjmů a k daňovým únikům. Nelze to samozřejmě paušalizovat. Vždy existují poctiví a čestní podnikatelé a na druhé straně existuje nemalá část těch nepoctivých. V různých sektorech se však podíl těch poctivých a nepoctivých mění.

Elektronická evidence tržeb EET zabrání daňovým únikům v rizikových odvětvích

Zejména v oblasti stravování a ubytování dochází k daňovým únikům ve velkém měřítku. Přitom zde nepaušalizujeme, ale konstatujeme reálný stav. Každý kdo navštěvuje restaurace či hospody ví, že v rámci své útraty nedostal vždy řádně účtenku, pokud za účtenku nepovažujeme bloček papírů s několika čárkami a cenou k zaplacení. Stejně tak se rozhodně neevidují spropitné, které necháváme za dobré služby personálu. Tyto částky nejsou zásadně nikde evidovány a restauratéři je pak ani nepřiznávají čímž stát přichází nejen o daň z příjmu z příslušných částek, ale také o odvody daně z přidané hodnoty.

Díky elektronické evidenci tržeb budou muset být všechny uvedené hotovostní platby řádně evidovány a poskytované účtenky musí obsahovat povinné náležitosti, zejména unikátní kód finančního úřadu.

Elektronická evidence tržeb EET zabrání daňovým únikům ve večerkách

To samé platí v případě různých večerek či penzionů. Částky, které se díky skrytým příjmům zatají a nepřiznají nejsou v jednotlivých případech vysoké, vzhledem k obrovskému množství transakcí na trhu však pak vyšplhají do mnoha miliardových částek.

Tyto praktiky by měly být díky zavedení elektronické evidence tržeb výrazným způsobem omezeny.

Smyslem Elektronické evidence tržeb EET je i narovnání konkurenčního prostředí

Zavedení elektronické evidence tržeb bude mít kromě předpokládaného zvýšení daňových příjmů a narovnání konkurenčního prostředí ještě jeden dopad o němž se moc nemluví. Zaevidováním příjmů, které jsou v současné době skryty a oficiálně neexistují dojde i k formálnímu zvýšení ekonomické výkonnosti v těchto službách. Zjistíme tak, že ekonomická aktivitě v těchto sektorech je vyšší než jsme si doposud mysleli.

Zatímco dnes jsou někteří podnikatelé, kteří přiznávají skutečně každou korunu tržeb a odvádějí z nich nejen daň z příjmu, ale i daň z přidaného hodnoty znevýhodněni oproti těm, co své příjmy nepřiznávají a neevidují, po zavedení EET dojde k vyrovnání podmínek na trhu.

_________________________________________________________________________________________________________

Z NAŠEHO VELKÉHO SERIÁLU O ELEKTRONICKÉ EVIDENCI TRŽEB ČTĚTE TAKÉ:

Elektronická evidence tržeb se stává realitou i v České republice

Elektronická evidence tržeb EET. Jaký je její smysl a jak bude fungovat?

Elektronická evidence tržeb. Jaké budou povinnosti podnikatelů?

Elektronický evidence tržeb. Bič na nepoctivé podnikatele?

Elektronická evidence tržeb. Spolu s evidencí se restauracím snížila DPH

Elektronická evidence tržeb. Funguje nejen v Chorvatsku

Elektronická evidence tržeb. Příležitost a téma boje opozice a vlády

Elektronická evidence tržeb. Živnostníci a podnikatelé jsou proti. Ale jen někteří

Elektronická evidence tržeb by měla začít fungovat už od podzimu

Elektronická evidence tržeb. Vítězství Babiše a ANOElektronická evidence tržeb. Bič na nepoctivé podnikatele?

Diskutovat (0)