Finanční hrozby – předpověď na rok 2020


30. 12. 2019  00:11     Tisková zpráva     komentáře (0)

V nadcházejícím roce se hackeři, usilující o cizí peníze, s největší pravděpodobností zaměří na investiční aplikace, systémy zpracovávající online finanční data a nově se objevující kryptoměny.

Finanční hrozby – předpověď na rok 2020
Podle odborníků z Kaspersky také začnou nabízet placený přístup do bankovní infrastruktury, nebo budou na základě uniklých zdrojových kódů vytvářet nový mobilní bankovní malware. Tyto a další předpovědi týkající se očekávaného vývoje hrozeb zacílených na finanční sektor přináší zpráva společnosti Kaspersky.

Finanční kyberhrozby jsou obecně považovány za nejnebezpečnější, protože jejich přímé důsledky se projevují ve finančních ztrátách. V roce 2019 jsme v této oblasti zaznamenali výrazné změny a zároveň pozorovali vyvíjející se techniky a postupy útočníků. Díky tomu mohli naši odborníci sestavit seznam očekávaných událostí, které se odehrají v oblasti kybernetického zabezpečení financí.

  • Fintech pod náporem útoků. Mobilní investiční aplikace jsou čím dál oblíbenější u všech uživatelů po celém světě. Proto si jich v roce 2020 začnou všímat i hackeři. Ne všechny tyto aplikace jsou ale dostatečně chráněny – postrádají například dvoufaktorovou autentifikaci nebo ochranu připojení.
  • Noví mobilní bankovní trojani. Naše dlouhodobé analýzy a monitoring skrytých online diskuzních fór odhalily, že zdrojový kód některých populárních mobilních bankovních trojských koní unikl do veřejné oblasti. V minulosti jsme to samé zažili v případě malwaru Zeus nebo SpyEye, což se podepsalo pod zvýšeným množstvím nových variant těchto trojanů. V nadcházejícím roce by se tento vzorec mohl opakovat.
  • Placený přístup k bankovní infrastruktuře a ransomwarové útoky na banky. V příštím roce odborníci z Kaspersky očekávají, že vzroste aktivita hackerských skupin specializujících se na prodej přístupu do bankovních sítí. V hledáčku budou především bankovní instituce z Afriky, Asie a východní Evropy. Hlavní cíl budou představovat malé banky nebo finanční instituce, které před nedávnem koupily větší hráči na trhu. U nich se dá totiž očekávat, že budou přebudovávat svoje kyberbezpečnostní systémy po vzoru svých akvizitorů. Na banky budou také pravděpodobně útočit zacílené ransomwary – banky jsou totiž na rozdíl od jiných organizací daleko svolnější k zaplacení výkupného, protože si nemohou dovolit ztratit svá data.
  • Hackerské skupiny se zaměří na online platební systémy. V posledních letech si mezi útočníky získala obrovskou popularitu metoda tzv. JS-Skimmingu (způsob krádeže údajů z platebních karet prostřednictvím online obchodů). V současné době sledují odborníci z Kaspersky nejméně 10 různých aktérů zapojených do těchto typů útoků. Domnívají se proto, že jejich počet bude v příštím roce i nadále stoupat. Mezi nejnebezpečnější útoky budou patřit útoky na společnosti, které poskytují služby e-commerce as-a-service.

Kromě předpovědí potenciálních hrozeb zacílených na finanční sektor se odborníci z Kaspersky zaměřili i na další sektory.

  • Zdravotnictví by mělo věnovat zvýšenou pozornost ochraně lékařských záznamů a připojených zdravotnických zařízení. Čím dál častěji se stávají terčem kyberzločinců. Více informací o hrozbách, kterým v roce 2020 bude čelit zdravotnictví, je dostupných zde.
  • Korporátní bezpečnostní týmy budou mít pravděpodobně spoustu starostí se zabezpečením cloudové infrastruktury. Pozornost budou muset věnovat také osobám s přístupem do firemní sítě – vlastním zaměstnancům. Existují totiž kyberzločinné skupiny, které se specializují na nábor zaměstnanců prostřednictvím různých technik, například vydírání. Více informací k tomuto tématu je dostupných zde.
  • Firmy z oblasti telekomunikací a dalších průmyslových odvětví, která využívají celulární komunikaci, by měly být připraveny posoudit a řešit problémy, které přinese zavádění sítí 5G. Podrobnější informace jsou uvedeny na tomto odkazu.


Finanční hrozby – předpověď na rok 2020

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

36252321102

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57


ČÍSLO TÝDNE 57 právě tolik procent Čechů nakupuje pravidelně na internetu. Je to o 18 procent více než v roce 2019, tedy před nástupem koronavirové krize. Zájem o internetové nakupování se bude zvyšovat i nadále.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4360
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,4870
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5265
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7645
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4935
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,9650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1393
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více