Fincentrum Hypoindex březen 2012:
objemy hypoték letos poprvé překročily 10 mld. Kč


19. 04. 2012  14:58     tz     komentáře (0)

Zájem o hypoteční úvěry v České republice neklesá. Právě naopak, v březnu bylo sjednáno téměř o 600 hypotečních úvěrů více, než v minulém měsíci. Celkem bylo v březnu uzavřeno 6 111 hypoték. Letos poprvé se celkové objemy přehouply přes hranici deseti miliard korun.

Úrokové sazby v březnu zaznamenaly lehký nárůst. Z únorových 3,61 procenta se dostaly na 3,68 procenta. Přestože došlo k mírnému zvýšení úrokových sazeb, výše zůstává velice příznivá. Objemy hypotečních úvěrů vzrostly na 10,32 miliard, vzhledem k předešlému měsíci se zvýšily o zhruba jeden a půl miliardy.  .

Březnový růst sazeb byl prozatím jen mírný, přičemž byl tažen především pětiletými fixacemi, které se odpoutaly od svých minimálních hodnot. Ačkoliv došlo z hlediska objemu i počtu k výraznému meziměsíčnímu růstu, v meziročním srovnání se jedná o pokles, který byl však způsobený rekordním loňským březnem, kdy došlo k oživení hypotečního trhu,“ uvádí Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Tříleté fixace vedou

Nejvíce oblíbené jsou stále pětileté a tříleté fixace, i když úrokové sazby u těchto fixací mírně stouply. Sazby klesly jen u variabilní hypotéky, a to o 0,27 procentních bodů, úroky u hypoték s plovoucí sazbou tedy znovu klesly pod tři procenta, konkrétně na 2,76 procenta.

 

Variabilní sazby hypoték se skládají z variabilní složky, kterou je nejčastěji měsíční úroková sazba na mezibankovním trhu (1M PRIBOR), a fixní přirážky, která tvoří marži banky a rizikovou přirážku. V únoru variabilní sazby vyskočily o 0,24 procentního bodu a v březnu se zase sazby vrátily zpět.

  hypoindex-brezen2 Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX    

Více informací o aktuálním vývoji ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, grafy a aktuální akční nabídky jednotlivých hypotečních bank naleznete na stránkách www.hypoindex.cz.

 


Fincentrum Hypoindex březen 2012: objemy hypoték letos poprvé překročily 10 mld. Kč

Diskutovat (0)