Firemním účtům vládnou velké banky v čele s Komerční bankou


01. 11. 2018  14:07          komentáře (0)

V oblasti firemních účtů věří české firmy především velkým bankám. Vyplývá to z nejnovějších údajů největší online databáze českých firem, společnosti Merk.cz. Na špici žebříčku se s přehledem umístila Komerční banka, která ovládla firemní účty u středních i velkých podniků, těsně následovaná ČSOB. Umístění v celkové pořadí se pak až na několik výjimek zrcadlí i v žebříčku z pohledu krajů, obratu nebo typu podniku.

Firemním účtům vládnou velké banky v čele s Komerční bankou
Střední a velké podniky s minimálními rozdíly

Jak ukazují nejnovější data, mezi středními podniky (50-249 zaměstnanců) a velkými (nad 250 zaměstnanců) nejsou z hlediska preferencí bankovních společností obzvlášť na špici žebříčku zásadní rozdíly. Na první místě jsou účty vedené u Komerční banky, následuje Československá obchodní banka, na třetí a čtvrté pozici je pak UniCredit Bank a Česká spořitelna.

„Rozdíly mezi většími a menšími podniky vidíme až na konci první desítky, kdy se u středních podniků objevuje Sberbank a Fio banka Tyto instituce se přitom u velkých podniků posunuly až do druhé desítky, Fio banka dokonce na dvacátou pozici,“ doplňuje Tomáš Berger, CEO společnosti Imper CZ.

1

(Zdroj MERK a MFČR. Zdroj dat zohledňuje firmy, které jsou registrovanými plátci DPH.)

 

Kraje kopírují republiku

Jednotlivé kraje v preferencích vesměs kopírují celorepublikový trend. Na prvním místě je ve všech krajích ČR Komerční banka, jedinou výjimkou je Jihočeský kraj, kde první příčka u velkých podniků (nad 250 zaměstnanců) patří ČSOB. U středně velkých společností se i v krajích ve většině případů dostává do první desítky kromě velkých hráčů také Fio banka, zatímco velké podniky častěji volí ING Bank.

Příspěvkové organizace s Monetou

Z pohledu typu organizace lze sledovat na prvních třech místech obdobné pořadí jako v celkovém přehledu účtů. Velké společnosti s ručením omezeným preferují hned po Komerční bance UniCredit Bank a příspěvkové organizace nad 250 zaměstnanců posouvají na druhé místo Českou národní banku, která v první pětce jinde chybí.

„Zajímavostí je také umístění MONETA Money Bank, která se u středních podniků zapsaných jako příspěvkové organizace a u fyzických osob dostala na čtvrtou pozici oproti umístění v celkovém žebříčku účtů,“ dodává Tomáš Berger.

2

(Zdroj MERK a MFČR. Zdroj dat zohledňuje firmy, které jsou registrovanými plátci DPH.)

 

Svou roli hraje i obrat

Lehce odlišné preference bankovních společností se projevují pouze u společností s menším obratem. Ačkoliv na prvních čtyřech místech se u středních i větších podniků opět drží Komerční banka, ČSOB, Česká spořitelna a UniCredit Bank, zvládla se do první pětky dostat také Fio banka a Česká národní banka, a to u společností s obratem do 10, resp. 100 milionů korun.

3

(Zdroj MERK a MFČR. Zdroj dat zohledňuje firmy, které jsou registrovanými plátci DPH.)


 Firemním účtům vládnou velké banky v čele s Komerční bankou

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23464937584

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6990
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,8860
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6830
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,2385
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,5515
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2350
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9623
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více