Firemním účtům vládnou velké banky v čele s Komerční bankou


01. 11. 2018  14:07          komentáře (0)

V oblasti firemních účtů věří české firmy především velkým bankám. Vyplývá to z nejnovějších údajů největší online databáze českých firem, společnosti Merk.cz. Na špici žebříčku se s přehledem umístila Komerční banka, která ovládla firemní účty u středních i velkých podniků, těsně následovaná ČSOB. Umístění v celkové pořadí se pak až na několik výjimek zrcadlí i v žebříčku z pohledu krajů, obratu nebo typu podniku.

Firemním účtům vládnou velké banky v čele s Komerční bankou
Střední a velké podniky s minimálními rozdíly

Jak ukazují nejnovější data, mezi středními podniky (50-249 zaměstnanců) a velkými (nad 250 zaměstnanců) nejsou z hlediska preferencí bankovních společností obzvlášť na špici žebříčku zásadní rozdíly. Na první místě jsou účty vedené u Komerční banky, následuje Československá obchodní banka, na třetí a čtvrté pozici je pak UniCredit Bank a Česká spořitelna.

„Rozdíly mezi většími a menšími podniky vidíme až na konci první desítky, kdy se u středních podniků objevuje Sberbank a Fio banka Tyto instituce se přitom u velkých podniků posunuly až do druhé desítky, Fio banka dokonce na dvacátou pozici,“ doplňuje Tomáš Berger, CEO společnosti Imper CZ.

1

(Zdroj MERK a MFČR. Zdroj dat zohledňuje firmy, které jsou registrovanými plátci DPH.)

 

Kraje kopírují republiku

Jednotlivé kraje v preferencích vesměs kopírují celorepublikový trend. Na prvním místě je ve všech krajích ČR Komerční banka, jedinou výjimkou je Jihočeský kraj, kde první příčka u velkých podniků (nad 250 zaměstnanců) patří ČSOB. U středně velkých společností se i v krajích ve většině případů dostává do první desítky kromě velkých hráčů také Fio banka, zatímco velké podniky častěji volí ING Bank.

Příspěvkové organizace s Monetou

Z pohledu typu organizace lze sledovat na prvních třech místech obdobné pořadí jako v celkovém přehledu účtů. Velké společnosti s ručením omezeným preferují hned po Komerční bance UniCredit Bank a příspěvkové organizace nad 250 zaměstnanců posouvají na druhé místo Českou národní banku, která v první pětce jinde chybí.

„Zajímavostí je také umístění MONETA Money Bank, která se u středních podniků zapsaných jako příspěvkové organizace a u fyzických osob dostala na čtvrtou pozici oproti umístění v celkovém žebříčku účtů,“ dodává Tomáš Berger.

2

(Zdroj MERK a MFČR. Zdroj dat zohledňuje firmy, které jsou registrovanými plátci DPH.)

 

Svou roli hraje i obrat

Lehce odlišné preference bankovních společností se projevují pouze u společností s menším obratem. Ačkoliv na prvních čtyřech místech se u středních i větších podniků opět drží Komerční banka, ČSOB, Česká spořitelna a UniCredit Bank, zvládla se do první pětky dostat také Fio banka a Česká národní banka, a to u společností s obratem do 10, resp. 100 milionů korun.

3

(Zdroj MERK a MFČR. Zdroj dat zohledňuje firmy, které jsou registrovanými plátci DPH.)


 Firemním účtům vládnou velké banky v čele s Komerční bankou

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

14504749039

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5,75


ČÍSLO TÝDNE 5,75 na tolik procent vzrostla základní úroková sazba stanovená Českou národní bankou. Lidem s úvěry a hypotékami nastávají velmi těžké časy. Bankám budou platit o tisíce korun více.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7040
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,6780
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2865
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,9560
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5645
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9938
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více