Informovanost o penzijní reformě neroste:
76 % Čechů se stále obává, že přijde o své úspory


08. 03. 2012  16:55     Miroslav Beneš      komentáře (0)

Informovanost ekonomicky aktivních obyvatel ČR o probíhající penzijní reformě je stále velmi nízká. Z porovnání exkluzivního výzkumu agentury STEM/MARK pro Fincentrum z října 2011 a února 2012 vyplývá, že změny k lepšímu v jednotlivých otázkách jsou minimální. Výsledky výzkumu potvrzují i každodenní zkušenosti řádově 1450 finančních poradců společnosti Fincentrum z celé České republiky.

  • pouze 2 % populace věří, že se díky reformě budou mít v důchodu lépe (vs. 1 % v říjnu 2011)
  • do 2. pilíře reformovaného důchodového systému plánuje v tuto chvíli vstoupit přibližně 27 % obyvatel ČR ve věku 15 - 59 let (stejné procento, jako v říjnu 2011)
  • celková informovanost o penzijní reformě roste velmi pomalu – dostatek informací k reformě pociťuje 45 % ekonomicky aktivních obyvatel (vs. 38 % v říjnu 2011)
 .

Informovanost o probíhající reformě důchodového systému je velmi nízká a velmi pomalu roste. Připravované změny jsou zcela nebo spíše nesrozumitelné pro 64 % obyvatel (vs. 69 % v říjnu 2011). Pozitivní efekt má příprava reformy ve většině sledovaných otázek na vzdělanější a mladší obyvatele. Právě ti si uvědomují, že by měli na svou penzi více spořit, a že bez reformy hrozí důchodovému systému v ČR vážné potíže.

 .

„Zvažovaný záměr umožnit po omezenou dobu sjednávání smluv o spoření s penzijními společnostmi také nekvalifikovaným a neregistrovaným zprostředkovatelům mimo dozor ČNB je v ostrém rozporu s faktem, že většina obyvatel nemá podle dostupných výzkumů dostatečné znalosti o celém novém penzijním systému. Role kvalitních finančních poradců, kteří dokážou správně poradit s dlouhodobým spořením na penzi, je v této situaci nezastupitelná,“ uvedl k výsledkům výzkumu Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.

 .

Většina obyvatel ČR stále nemá zájem o aktivní hledání informací o důchodové reformě a nečte desítky článků, které média této problematice věnují. Rozdíl mezi 2. a 3. pilířem reformovaného důchodového systému stále nechápe 69 % obyvatel (vs. 74 % v říjnu 2011). V oblasti zajištění na stáří důvěřuje 33 % dotázaných spíše státu, soukromým penzijním společnostem důvěřuje 24 % dotázaných. Zbylých 43 % obyvatel prozatím nemá na tuto otázku jednoznačný názor. „Důvěra ve stát roste výrazně s věkem. Zatímco mezi mladými ve věku od 15 do 29 let důvěřuje státní penzi pouze 17 % dotázaných, mezi respondenty ve věku od 45 do 59 let je to celých 43 %,“ dodává Petr Stuchlík. Zatímco důvěra v soukromé penzijní společnosti s věkem rapidně klesá, s dosaženým vzděláním znatelně roste. I tak ovšem důvěřuje soukromým penzijním společnostem pouze 34 % vysokoškolsky vzdělaných respondentů.

 .

Výzkum k připravované důchodové reformě byl realizován exkluzivně pro společnost Fincentrum agenturou STEM/MARK v období od 22. do 26. února 2012 formou osobních rozhovorů s 555 obyvateli ČR. Vybrané výsledky výzkumu tvoří přílohu této tiskové zprávy.

 .

Příloha tiskové zprávy:

Výsledky exkluzivního výzkumu STEM/MARK pro společnost Fincentrum

 

.

.

.Informovanost o penzijní reformě neroste: 76 % Čechů se stále obává, že přijde o své úspory

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

1912496610

Devizová kalkulačka

Vypočítat