Jednotná nabíječka na mobily se blíží! Také s tím máte problém?


17. 06. 2022  08:08     Miroslav Zeman     komentáře (1)

Vadí vám neustálé hledání té správné nabíječky k mobilu, nebo tabletu? Máte v rodině více typů telefonů a několik druhů nabíječek? Pak vězte, že již od podzimu roku 2024 by mělo být vše jinak. V celé EU by měla fungovat jedna jediná nabíječka. Jaký typ vyhrál? A jste pro zavedení jednotné nebíječky? Anketa v článku!

Jednotná nabíječka na mobily se blíží! Také s tím máte problém?
Definitivně bylo schváleno nařízení EU, které zavádí povinnou jednotnou nabíječku pro spotřební elektroniku. Nařízení vstoupí v účinnost na podzim roku 2024, tedy už za dva roky. Povinná nabíječka se nebude týkat jen mobilů, ale také tabletů či sluchátek a další elektroniky.

Máte mobil nebo tablet Apple, Samsung, nebo Huawei? Pak budete mít také s největší pravděpodobností jiné nabíječky. Výrobci mobilů či tabletů si vyvíjejí nabíječky přímo pro své potřeby a potřeby svých výrobků. V praxi tak můžete mít doma klidně tři typy úplně odlišných nekompatibilních nabíječek.

Vítězem „výběrového řízení“ evropské komise pro jednotnou nabíječku je typ USB-C. Všechny telefony, tablety či sluchátka tak budou mít povinně nabíječku tohoto typu, jinak nebudou moci být na půdě EU prodávány. EU si od tohoto opatření slibuje úsporu elektronického materiálu a snížení odpadu. Nabíječky už také nebudou moci být součástí balení těchto přístrojů a budete si je moci zakoupit pouze samostatně. Na druhou stranu jedna nabíječka vám bude stačit pro několik přístrojů. Při koupi nového mobilu pak vystačíte se svou původní nabíječkou a nemusíte si pořizovat novou.

Už žádné nabíječky u balení nových mobilů

Nutností tohoto systému pak je přidávat vždy jednu nabíječku ke kompletu balení telefonu. Pokud chce zákazník nabíječku další, musí si ji samozřejmě přikoupit. V mnoha rodinách to pak funguje tak, že každý hledá vždy právě tu svojí nabíječku pro svůj konkrétní mobil. Na cesty si pak nemůžete vzít pro celou rodinu jednu nabíječku nebo jeden typ nabíječek, ale každý z rodiny s odlišným telefonem, nebo tabletem musí myslet právě na tu svoji speciální.

EU zase reguluje

Evropská unie se rozhodla ve své neustálé uniformní snaze sjednotit i nabíječky na všechny tyto přístroje. Nově by tak měl mít každý výrobce, každý typ telefonu či tabletu totožnou nabíječku se stejným vstupem. Vše kompatibilní. Až potud je vše v pořádku. Až bude jedna nabíječka, nebudete muset zkoumat jak se nazývá, jaký je to typ, nebudete muset si pořád nosit svou jednu nabíječku sebou. Rodina prostě sáhne po nabíječce a pojede na výlet či na dovolenou. Když si svou nabíječku zapomenete doma, nebude to žádná tragédie. Váš kamarád, nebo rodič bude mít stoprocentně stejnou nabíječku, kterou budete moci použít.

Objevuje se ale otázka. Má probléme zase řešit další regulace? Neměly by se výrobci s ohledem na přání a preference spotřebitelů dohodnout?

Unifikované nabíječky zastaví rozvoj a inovace

Věc má však i své oponenty a nevýhody. Například zástupci společnosti Aple argumentují tím, že sjednocení nabíječek zpomalí či zastaví inovace v oboru. Vývoj u nabíječek totiž vede ke zrychlování přenosu dat či rychlosti nabíjení. Navíc vzniknou nejasnosti u přechodů na kvalitativně jiné nabíječky či jejich vstupy v případě zásadních vynálezů či inovací.

Kritizuje se také, že EU zasahuje nařízeními do svobodného trhu a regulací opět nařizuje co a jak se má dělat a co mají lidé chtít a výrobci vyrábět, bez ohledu na konkrétní ekonomické a tržní potřeby.

Co ekologie?

Podle zastánců opatření povede unifikace nabíječek k omezení odpadu. Právě nabíječky jsou velmi častým předmětem vyhazování do košů na celém světě. Vyměníte telefon a nabíječka mizí v koši. Pokud budou všechny stejné, nabíječku ze starého telefonu si normálně ponecháte a budete ji používat dál.

Souhlasíte se zavedením jednotné nabíječky v ČR?

Je mi to jedno (0 x)
 

Celkový počet hlasujících: 10Jednotná nabíječka na mobily se blíží! Také s tím máte problém?


Představa je to hezká, ale dopadne to, jako vždy, když se něčeho chopí ti, co tomu nerozumí. Docela ...
Diskutovat (1)