Klientský index:
průměrné poplatky v listopadu na 177 korunách


20. 12. 2012  11:09     Ivan Soukal, Martina Hedvičáková     komentáře (0)

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů, resp. zachycuje užívání retailových bankovních služeb respondentů (podrobněji o respondentech v závěrečné kapitole). Nejedná se jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především jak se v ní chová. Pokud je někdo velmi aktivní, tak i v průměrně drahé bance bude platit měsíčně stokoruny.

Pokud někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100,- Kč měsíčně. Ve výpočtu je přesně sledováno, jaký účet daný klient užívá. Vzhledem k tomu je ovšem také nemalé procento účtů, kde nemůže být výpočet proveden.

Hodnota Klientského indexu se v měsíci listopadu zvýšila o 1,50 Kč na současných 177 Kč. Jeho výše je shodná s hodnotou v dubnu 2012, kdy dosáhla letošního maxima.  Rozdíl je v mezích statistické chyby.

Změny v sazebních bank v listopadu 2012:

S blížícím koncem roku čtyři banky navázaly na změnu v sazebníku Volksbank a rozhodly se upravit svoje sazebníky. Některé změny jsou spíše kosmetické, jiné se však dotknou většiny klientů. Zdražení úvěrů a některých sankcí klienty nepotěší, zlevnění zahraničních plateb, ale určitě ano.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank zvýšila měsíční poplatky za vedení účtů, a to většinou o částku od 5 do 20 Kč. Týkají se však balíčků, které banka již nenabízí. Vzroste také poplatek za měnovou složku u multiměnových účtů z 15 na 29 Kč. O 6 Kč měsíčně zdražuje vedení debetních karet atd. Podle banky je cílem těchto změn motivovat klienty k přechodu na eKonto. Ve zkratce, pokud splníte podmínky pro vedení eKonta, změny sazebníku se vás zásadně nedotknou, prodraží se však debetní karta vydaná mimo balíček.

mBank

Pozitivní změnu sazebníku naopak provedla mBank. Od 1. listopadu zrušila poplatky za europlatby SEPA a za všechny odchozí platby z podnikatelského účtu mBusiness Konto. Nejvýraznější změnou je však snížení poplatku za 2. a každou další odchozí platbu v měsíci na spořicím účtu eMax Plus na 19 Kč z původních 150 Kč.

ČSOB a Poštovní spořitelna

ČSOB/Poštovní spořitelna vám změny neprozradí, musíte se jimi doslova prohrabat. Změny jsou kosmetické, zpoplatní se dotaz na zůstatek na účtu prostřednictvím cizího bankomatu (nově 9 Kč) a jinou výši splátek budete mít u volitelného pojištění ke spotřebitelským úvěrům. Nově se splátka pojistného bude počítat z měsíční splátky úvěru a ne z celkového úvěru.

.

VYHRAJTE LET V SIMULÁTORU AIRBUSU A320

.

Tyto změny v sazebnících bank a také zvýšená frekvence výběrů z bankomatů a příkazů k úhradě před blížícími se Vánocemi vedla ke zvýšení Klientského indexu na hodnotu 177 Kč.

Graf 1 - Vývoj Klientského indexu: leden 2012 - listopad 2012

 

Průměrný klient zaplatil v listopadu 2012 za užívání bankovních služeb 177,00 Kč.

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

.

V tabulce č. 1 lze nalézt konkrétní hodnoty průměrných nákladů klientů u jednotlivých účtů bank v ČR.

 .

Tabulka 1: Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za listopad 2012

ÚČET
Průměrné náklady v Kč
mBank mKONTO
15,00
Fio Běžný účet
26,00
Equa bank běžný aktivní klient
34,00
Air Bank Malý tarif
49,00
PS Osobní účet ERA
127,00
Equa bank běžný ERA
135,00

KB Můj účet s odměnou (min. obrat 15tis. Kč)

136,00

Raiffeisenbank eKonto Premium (min.obrat 25tis. Kč)

138,50
Air Bank Velký tarif
150,00
 .

Přestože mBank zlevnila v listopadu některé položky ve svém sazebníku, nejednalo se o položky, které jsou obsahem kalkulátoru a průměrné náklady se zvýšily o 2 Kč na současných 15 Kč/měsíc. U druhé pozice, Fio banky s Fio Běžným účtem, se náklady zvýšily o 1 Kč na 26 Kč. Třetí místo obhájila Equa bank s Běžným účtem. Pokud byli klienti aktivní a měli měsíční příjem vyšší než 15 000 Kč (od 13. 9. 2012 10 000 Kč), průměrně zaplatili 34 Kč. Pokud 15 000 Kč hranice příjmu nedosáhli, zaplatili průměrně 135 Kč.

Klienti Air Bank s Malým tarifem v tomto měsíci zaplatili o 50 haléřů méně, než v předchozím měsíci tzn. 49 Kč. Tento účet má vedení účtu sice zadarmo, ale některé často využívané položky jsou zpoplatněny relativně vyšší částkou – např. výběr hotovosti z bankomatu jiné banky v ČR je zpoplatněn 25 Kč.

.

Svoji pozici z předchozího měsíce obhájila Poštovní spořitelna s Osobním účtem ERA, kde průměrné měsíční náklady na vedení účtu byly 128 Kč. O jednu pozici si polepšila Equa bank běžný, kde klienti průměrně měsíčně zaplatili stejně jako předešlý měsíc 135 Kč. O jednu pozici si také polepšila Komerční banka s účtem Můj účet, kde klienti průměrně zaplatili 136 Kč/měsíc. Klienti Raiffeisenbank s eKontem Premium (min. obrat 25 tis. Kč) průměrně v tomto měsíci zaplatili za vedení účtu 138,50 Kč. Poslední bankou, která se vešla do 150 Kč hranice, je Air Bank s Velkým tarifem, u kterého klienti průměrně zaplatili 150 Kč. Průměrné náklady tak odpovídají sazebníku banky, kdy vedení tohoto typu účtu je zpoplatněno 150 Kč. Z toho vyplývá, že za vedením účtu skutečně nejsou skryté žádné další poplatky.

            Z provedené analýzy získaných dat klientů vyplývá, že tento měsíc došlo k významnému zvýšení průměrných měsíčních nákladů u jednotlivých účtů a hodnota Klientského indexu dosáhla cenové úrovně 177 Kč/měsíc.

.

NAVIGÁTOR BEZPEČNÉHO ÚVĚRU

.

            Tyto výpočty kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech v sobě zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborného výsledku mBank, kdy je tato banka vyhledávány klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb a mají zájem především o základní elektronický banking. Jinými slovy i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto. Velmi dobrého výsledku se opět podařilo dosáhnout Fio a Poštovní spořitelně, kde obě banky již nabízí širší paletu služeb než mKonto, přitom, především Fio, lze stále označit za nízkonákladový účet. Stejně jako Fio i Poštovní spořitelna s účtem Era zadarmo, u kterého již také musíte plnit minimální zůstatek, dokáže cenově konkurovat prémiovým účtům velkých bank. Ovšem poté, co na prémiových účtech klienti splní často nemalé nároky na obrat, případně průměrný měsíční zůstatek (viz např. úspěch prémiového účtu GE Genius Gold). Otázka, zda se vyplatí držet na účtu nemalou sumu peněz, aby byly odpuštěny určité poplatky nebo by bylo rozumnější je přesunout na spořicí účty, je potom na zvážení jednotlivým klientům.

 .
 
Metodiku výpočtu ke klientskému indexu najdete zde:

https://www.bankovnipoplatky.com/klientsky-index---metodika-12507.htmlKlientský index: průměrné poplatky v listopadu na 177 korunách

Diskutovat (0)