Klientský index v červenci poklesl o dvě koruny na 171 Kč


08. 08. 2011  01:29     Ivan Soukal, Martina Hedvičáková     komentáře (0)

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů, resp. zachycuje užívání retailových bankovních služeb respondentů (podrobněji o respondentech v závěrečné kapitole). Nejedná se jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především jak se v ní chová. V červenci index poklesl na 171 Kč.

 

 

Jak kalkulátor počítáme?

Pokud je někdo velmi aktivní, tak i v průměrně drahé bance bude platit měsíčně stokoruny. Pokud někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100,- Kč měsíčně. Ve výpočtu je přesně sledováno, jaký účet daný klient užívá. Vzhledem k tomu je ovšem také nemalé procento účtů, kde nemůže být výpočet proveden.

.

ČTĚTE - PLATÍTE JEŠTĚ NEJABSURDNĚJŠÍ POPLATEK ROKU 2006?

.

Klientský index za měsíc červenec dosáhl úrovně 171,- Kč. Porovnáme-li jeho hodnotu s předcházejícími měsíci, lze od května 2011 zaznamenat klesající trend v měsíčních nákladech, které klienti platí svým bankám za vedení účtu. Přesto v porovnání se zářím 2010 – březnem 2011 (viz. graf 1) můžeme vyčíst prudké zvýšení nákladů za vedení účtů. Od července došlo v námi sledovaných ukazatelích jen k jediné změně: GE Money zvýšila sazby za výběr z bankomatu cizí banky z dosavadních 38,00 Kč na 40,00 Kč.

 

.

Ze zpracovaných dat vyplývá, že za poslední tři měsíce dochází ke snížení hodnoty ve velikosti Klientského indexu (viz. graf 1), i když po zdražení některých bank v měsíci dubnu, je hodnota tohoto indexu stále vysoká. Rozdíl je v mezích statistické chyby.

 .

Graf 1 - Vývoj Klientského indexu: září 2010 - červenec 2011


Průměrný klient zaplatil v červenci 2011 za užívání bankovních služeb 171,- Kč.

V červenci 2011 vyplnilo dotazník Kalkulátoru na expertním webu bankovnipoplatky.com přes 2 000 respondentů. Došlo tak k úbytku vyplněných formulářů o 15 % oproti předchozímu měsíci. Tento pokles je ovlivněn především začátkem prázdnin a s tím spojené dovolenými klientů bank. V tabulce č. 1 lze nalézt konkrétní hodnoty průměrných nákladů klientů u jednotlivých účtů bank v ČR (viz. tabulka 1).

.

V červenci byly do Kalkulátoru přidány nové banky nebo ty staré přejmenovány: Equa bank s Běžným účtem, On-line kontem, Prima kontem, Grande kontem (dříve Banco Popolare), ZUNO Bank s jejími třemi účty: ZUNO účet, ZUNO účet plus, ZUNO účet plus (při splnění podmínek) a byla doplněna Komerční banka o další účet: KB Můj účet s odměnou 25 % a KB Můj účet s odměnou 50 %.

.

Přestože Kalkulátor nyní sleduje i nově vzniklou ZUNO bank, na Klientském indexu se ještě několik týdnů jejich produkty neprojeví díky minimálnímu počtu klientů, ve srovnání s ostatními bankami.

Tabulka 1: Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za červenec 2011

ÚČET Průměrné náklady v Kč

mBank mKONTO

10,30

Fio banka běžný účet

32,00

Raiffeisenbank eKonto Premium

(min.obrat 25tis. Kč)

91,00

PS Osobní účet Era

133,20

ČSOB Konto I

136,50

UniCredit Konto Mozaika

146,50
 

Tabulka č. 1 zobrazuje průměrné náklady klientů u vybraných typů účtů za měsíc červenec 2011. Na prvních dvou příčkách se opětovně umístila mBank s mKontem a Fio Banka s běžným účtem. U obou bank došlo k poklesu průměrných měsíčních nákladů oproti předcházejícímu měsíci. Klienti mBank u mKonta v tomto měsíci průměrně zaplatili 10,30 Kč za vedení účtu. U FIO Běžného se průměrné měsíční náklady klientů snížily na 32 Kč. Třetí příčku podruhé obhájila Raiffeisenbank s eKontem Premium (min. obrat 25 tis. Kč). I u tohoto účtu poklesly průměrné měsíční náklady klientů na 91 Kč. Poštovní spořitelna s Osobním účtem Era obsadila čtvrtou pozici a i u této instituce došlo ke snížení průměrných měsíčních nákladů na 133,20 Kč. Na páté příčce, ČSOB Konto I, je trend podobný. Klienti zde průměrně zaplatí 136,50 Kč za vedení účtu. Jako poslední a i jako nováček se do 150 Kč hranice dostala UniCredit Bank s Kontem Mozaika, kde byly průměrné měsíční náklady 146,50 Kč.

.

Ostatní banky, které se minulý měsíc vešly do 150 Kč hranice, ji v červenci překročily (např. u ČSOB Aktivního konta I se zvýšily náklady na 170 Kč/měsíc, u Raiffeisenbank eKonto Extra (min. obrat 20 tis. Kč) se náklady zvýšily na 156,30 Kč/měsíc (zvýšení cen u tohoto druhu účtu) a u GE Money Genius Active na 209 Kč/měsíc). Tyto náklady mohou být poznamenány zvýšenou aktivitou klientů v době prázdnin (např. výběry z bankomatu v zahraničí apod.). Z tabulky vyplývá, že první pozice obsazují stabilně stejné banky a od šestého místa dochází v proměnlivému pořadí. Toto pořadí je odvozeno především od nízkonákladových kont, které jsou na prvních pozicích a jsou víceméně s průměrnými měsíčními náklady neměnné. U těchto účtů také klienti zpravidla využívají pouze základní služby a nedochází tu k tak výrazným změnám.

.

PŘÍBĚH KLIENTA - POSLEDNÍ POPLATKOVÉ SOSNUTÍ...

.

Tyto výpočty kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech v sobě zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborného výsledku mBank, kdy je tato banka vyhledávány klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb a jde jim o základní vnitrostátní elektronický low-cost banking (mKonto nenabízí možnosti pobočkových operací ani možnost mezinárodního platebního styku). Jinými slovy i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto. Velmi dobrého výsledku se opět podařilo dosáhnout Fio bance a Poštovní spořitelně, kde obě banky již nabízí širší paletu služeb než mKonto, přitom, především Fio banku, lze stále označit za nízkonákladový účet. Stejně jako Fio banka i Poštovní spořitelna s účtem Era zadarmo, u kterého již také musíte plnit minimální zůstatek (15 tisíc), dokáže cenově konkurovat prémiovým účtům velkých bank. Ovšem poté, co na prémiových účtech klienti splní často nemalé nároky na obrat, případně průměrný měsíční zůstatek (viz např. úspěch prémiového účtu GE Genius Gold). Otázka, zda se vyplatí držet na účtu nemalou sumu peněz, aby byly odpuštěny určité poplatky nebo by bylo rozumnější je přesunout na spořicí účty, je potom na zvážení jednotlivým klientům.

 .

Metodiku výpočtu ke klientskému indexu najdete zde:

https://www.bankovnipoplatky.com/klientsky-index---metodika-12507.htmlKlientský index v červenci poklesl o dvě koruny na 171 Kč

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

13627087643

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

192


ČÍSLO TÝDNE 192 právě tolik miliard vykázal státní rozpočet schodek ke konci měsíce dubna. Jedná se o dosud nejvyšší schodek v historii České republiky. Za jeho vznikem stojí jak výrazný pokles příjmů, tak strmé zvýšení výdajů státního rozpočtu.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,6470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,1070
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6310
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5115
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,3975
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2063
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více