Klientský index v listopadu 2010 klesl - XI. 2010 (162 Kč)


16. 12. 2010  02:51     Ivan Soukal, Martina Hedvičáková     komentáře (0)

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů, resp. zachycuje užívání retailových bankovních služeb respondentů (podrobněji o respondentech v závěrečné kapitole). Nejedná se jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především jak se v ní chová. Pokud je někdo velmi aktivní, tak i v průměrně drahé bance bude platit měsíčně stokoruny.

Pokud někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100,- Kč měsíčně. Ve výpočtu je přesně sledováno, jaký účet daný klient užívá. Vzhledem k tomu je ovšem také nemalé procento účtů, kde nemůže být výpočet proveden. Klientský index za měsíc listopad dosáhl úrovně 162,- Kč. Pokud porovnáme tento Klientský index za měsíc listopad s hodnotou indexu za měsíc říjen 2010, klesl o 2 Kč ze 164 Kč. Tento prakticky zanedbatelný pokles byl zapříčiněn především z důvodu, že nedošlo k plošné změně sazebníků jednotlivých bank. Porovnáme-li tuto hodnotu indexu s měsícem září, došlo ke zvýšení o 1 Kč. Ze zpracovaných dat vyplývá, že za poslední tři měsíce nedošlo k výrazným výkyvům ve velikosti Klientského indexu (září 161 Kč, říjen 164 Kč, listopad 162 Kč). Rozdíl je v mezích statistické chyby. Z této příčiny se také významně nezměnila tabulka č. 1, kde můžete nalézt konkrétní hodnoty průměrných nákladů klientů u jednotlivých účtů bank v ČR (viz. tabulka 1).    Průměrný klient zaplatil za užívání bankovních služeb 162,- Kč. Tabulka 1: Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za listopad 2010
Pořadí Účet Průměrné náklady v Kč
1. mBank mKONTO 6
2. Fio běžný 45
3. GE Money GENIUS GOLD* 70
4. PS Osobní účet Zadarmo 89
5. Raiffeisenbank eKonto Premium* 102
6. Raiffeisenbank eKonto Extra* 144
7. PS Osobní účet Era 141
8. UniCredit Konto Mozaika 158
9. ČSOB KONTO 158
10. ČSOB AKTIVNÍ KONTO 171
11. Česká spořitelna standard 3*** 173
12. UniCreditBank Partners konto 174
13. Raiffeisenbank Běžný 183
14. KB Extra konto 204
15. ČSOB BĚŽNÝ 220
16. GE Money GENIUS ACTIVE 230
17. ČSOB EXKLUZIVNÍ KONTO* 237
18. Volksbank Běžný 274
19. KB IDEAL konto 302
20. GE Money BĚŽNÝ 318
21. KB Perfect konto 328
22. Raiffeisenbank eKonto Základ 330
23. KB Premium konto 444
--- Banco Popolare běžný NA
--- Banco Popolare On-line konto NA
--- Banco Popolare Prima konto NA
--- Banco Popolare Grande konto NA
--- CITI-konto NA
--- CITI-konto* NA
--- ČSOB BĚŽNÝ** NA
--- ČSOB KONTO** NA
--- ČSOB AKTIVNÍ KONTO** NA
--- ČSOB EXKLUZIVNÍ KONTO NA
--- GE Money BĚŽNÝ NA
--- GE Money GENIUS ACTIVE* NA
--- GE Money GENIUS GOLD NA
--- LBBW IQ konto ZDARMA NA
--- LBBW Konto 5 za 50 NA
--- UniCredit Běžný NA
--- UniCredit Konto Pohoda NA
--- UniCredit Konto Komplet NA
--- UniCredit Konto Exkluzive NA
--- Volksbank FIT konto NA
--- Volksbank STYL konto NA
--- Volksbank Program Exklusive NA
--- GE GENIUS Start NA
--- GE GENIUS Optimal NA
* po splnění podmínek obratu, či průměrného měsíčního zůstatku ** bez aktivního e-banking *** získáno odděleným výpočtem (viz metodika výpočtů) NA: počet klientů takto označených účtů byl pro výpočet nedostatečný   Stejně jako v předchozích dvou měsících se na prvním místě s přehledem umístila mBank i po zvýšení, resp. zavedení určitých poplatků (např. výběry z bankomatu při nižším obratu na kartě než 2 000,-). Tyto výpočty kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech v sobě zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborného výsledku mBank, kdy je tato banka vyhledávány klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb a jde jim o základní vnitrostátní elektronický low-cost banking (mKonto nenabízí možnosti pobočkových operací ani možnost mezinárodního platebního styku). Jinými slovy i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto. Velmi dobrého výsledku se opět podařilo dosáhnout Fio a Poštovní spořitelně, kde obě banky již nabízí širší paletu služeb než mKonto, přitom, především Fio, lze stále označit za nízkonákladový účet. Stejně jako Fio i Poštovní spořitelna se svým relativně nedávno zavedeným účtem Era zadarmo dokáže cenově konkurovat prémiovým účtům velkých bank. Ovšem poté, co na prémiových účtech klienti splní často nemalé nároky na obrat, případně průměrný měsíční zůstatek (viz např. úspěch prémiového účtu GE genius gold). Otázka, zda se vyplatí držet na účtu nemalou sumu peněz, aby byly odpuštěny určité poplatky nebo by bylo rozumnější je přesunout na spořící účty, je potom na zvážení jednotlivým klientům.   Metodiku výpočtu ke klientskému indexu najdete zde: https://www.bankovnipoplatky.com/klientsky-index---metodika-12507.html   Ing. Ivan Soukal Ing. Martina Hedvičáková, Ph.D.


Klientský index v listopadu 2010 klesl - XI. 2010 (162 Kč)

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

28104902244

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2139


ČÍSLO TÝDNE - 2139 právě tolik koronavirem nakažených lidí bylo odhaleno v České republice během jednoho dne. Konkrétně středy. Výrazně se tak zvyšuje nárůst nemocných, což bude vést k nepříznivým ekonomickým důsledkům. Jedná se o dosavadní rekord.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více