Lidé letos hodlají utratit za dárky víc než loni


06. 11. 2014  13:59     TZ     komentáře (0)

Lidé hodlají letos utratit za vánoční dárky pro své blízké více peněz než před rokem. Podíl těch, kteří plánují investovat do dárků do 5 tisíc korun, se snížil o 7 procentních bodů. Více lidí než loni pak hodlá dát za dárky od 7 do 15 tisíc korun (rovněž o 7 procentních bodů). Údaje vyplývají z průzkumu, který pro Cetelem realizovala agentura Stem/Mark na vzorku 1207 respondentů.

Lidé letos hodlají utratit za dárky víc než loni
Většina lidí ale i tak chce letos utratit za vánoční dárky do 5 tisíc korun (66 procent). Až 10 tisíc korun plánuje vydat 27 procent obyvatel. Investovat do dárků víc než 10 tisíc korun se chystá 7 procent Čechů. Za jídlo a vánoční výzdobu chce 77 procent lidí utratit do 3 tisíc korun, do 5 tisíc korun investuje 14 procent a více než pět tisíc korun dá za jídlo a výzdobu 9 procent lidí. I za jídlo přitom hodlají Češi utratit o něco více než loni.

Letošní výdaje však mohou být ve skutečnosti ještě vyšší. Téměř každý čtvrtý se totiž přiznal k tomu, že minulý rok utratil za dárky nakonec víc, než plánoval. Naopak méně utratilo jen necelých 5 procent respondentů.

Peníze pod stromečkem si přeje každý šestý dospívající

Dárky pro děti tvoří podle průzkumu Cetelem nejčastěji od 30 to 70 procent celkových nákladů na dárky (75 procent). Více než třetina rodičů (37 procent) přitom plánuje koupit dítěti to, co si přeje. Většina rodičů splní dětská přání aspoň částečně (59 procent). Zejména nedostatek peněz v rozpočtu a stále náročnější přání dětí však vedou k tomu, že 4 procenta rodičů svým dětem to, po čem touží, nekoupí.

To, co si děti přejí nalézt pod vánočním stromečkem, se mění přirozeně s jejich věkem. Do pěti let vyhrávají hračky (71 procent), které spolu se stavebnicemi a stolními hrami vévodí také přáním dětí mezi šestým až desátým rokem (62 procent). V tomto věku se ale začínají dětská přání už více diverzifikovat, například pětina dětí si přeje mobilní telefon, tablet či čtečku, 13 procent počítač či notebook. V tomto věku také děti začínají podle rodičů toužit po penězích (5 procent).

U starších dětí a dospívajících pak vítězí oblečení (28 procent), následované mobilním telefonem (24 procent) a počítačovým vybavením, jako jsou hry nebo například grafické karty (17 procent). „Počítač či notebook už značná část dětí má, proto nepatří mezi nejčastější přání. Přesto 13 procent dospívajících by ho rádo pod stromečkem našlo,“ říká Tomáš Siegler, marketingový ředitel Cetelemu. Častěji než počítač chtějí tablet či čtečku nebo sportovní vybavení (16 procent). Stejné procento, tedy zhruba každý šestý, si přeje peníze.

Co se týče dospělých, peníze jako dárek by rádo dostalo 14 procent, s přibývajícím věkem však podíl těch, kteří si přejí peníze, klesá. Naopak ale s přibývajícím věkem významně roste procento lidí, kteří peníze hodlají dát pod stromeček někomu jinému. Peníze chce letos darovat stejně jako loni každý pátý. Dárkové šeky plánuje koupit svým blízkým dalších 6 procent respondentů, přejí si je však jen necelá 2 procenta.

Peníze jsou pro mnohé lidi řešením, jak své blízké obdarovat, bez toho aniž by se museli obávat koupě nevhodného dárku,“ říká Siegler.

Ženy mají častěji konkrétní přání

Mezi nejčastější dárky bude patřit kosmetika, kterou plánuje koupit 72 procent lidí, dále oblečení (48 procent) následované knihami (45 procent) a parfémy (40 procent). Lidé budou dávat svým bližním často také vybavení domácnosti (21 procent), spodní prádlo (18 procent), kutilské potřeby (17 procent), šperky a hodinky (17 procent) či sportovní vybavení (16 procent). Léky, zdravotnické pomůcky či masážní přístroje chce svým blízkým koupit 13 procent respondentů. Nejčastěji lidé obdarují čtyři až pět osob (29 procent).

A co si dospělí přejí pod stromečkem kromě peněz nalézt? Nejčastěji nic konkrétního (32 procent), což platí více pro muže než pro ženy (37 vs. 26 procent). Touha po konkrétních věcech klesá také s přibývajícím věkem. Konkrétním přáním pak vévodí oblečení (19 procent), knihy (17 procent), již zmíněné peníze a parfémy (14 procent). Například léky, zdravotnické pomůcky a masážní přístroje si přejí jen 2 procenta respondentů.

Ne každý se ale dočká svého dárku pod stromečkem. Důvodem je, že 6 procent lidí plánuje nakoupit dárky výhradně až v povánočních slevách. 14 procent pak nakoupí tímto způsobem dárky těm, které neuvidí o Štědrý večer, 15 procent pak ale hodlá nakoupit v povánočních slevách dárky i těm, které o Štědrý večer uvidí. Převážná většina lidí (65 procent) však plánuje nakoupit všechny dárky do Štědrého dne. Téměř polovina (48 procent) lidí nakupuje dárky na poslední chvíli, častěji přitom muži než ženy (58 vs. 39 procent).

Největší zájem bude o smrčky

Co se týče vánočního stromečku, podle průzkumu Cetelemu plánuje koupit živý 40 procent dotázaných, dalších 14 procent se ještě nerozhodlo. Největší zájem mají lidé o smrčky (37 procent) a jedle (36 procent). Borovici letos hodlá koupit 27 procent respondentů. I do stromku přitom plánují letos Češi investovat více než loni. Těch, kteří za něj chtějí dát víc než 800 korun, je o čtyři procentní body více (14 procent). Nejčastěji hodlají lidé utratit za živý stromek mezi 400 až 800 korunami (45 procent), do 400 korun se chce vejít 42 procent.

VYHRAJTE AŽ 25 000 KORUN A ZŮČASTNĚNTE SE SOUTĚŽE STUDENTŮ VYSOKÝCH A STŘEDNÍCH ŠKOL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ. MŮŽE SE JEDNAT O VÁŠ NEJVYŠŠÍ HODINOVÝ VÝDĚLEK VE VAŠEM ŽIVOTĚ!

IDEÁL bank logoLidé letos hodlají utratit za dárky víc než loni

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

16773249940

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

1,5


ČÍSLO TÝDNE - 1,5 právět tolik procent dosahuje aktuálně nejvyšší zhodnocení na spořících účtech. Tuto sazbu nabízí Moneta Money Bank a Wüstenrot hypoteční banka. Ostatní banky pak převážně úročení vkladů snižují.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více