MEGATEST finanční gramotnosti:
Více jak polovina otázek zodpovězena s úspěšností přes 90 %!


22. 06. 2012  01:43     BP.com     komentáře (0)

O tom, jak si čtenáři serveru BP.com vedli při megatestu finanční gramotnosti, který pod záštitou premiéra Petra Nečese probíhal na našem webu v dubnu a květnu letošního roku, jsme vás již informovali. Nyní nadešel čas na detailní analýzu jednotlivých otázek a odpovědí…

Megatest se skládal, jak známo, z celkem šedesáti otázek. U každé otázky byla jedna správná odpověď z nabízených dvou až čtyř možností. A jak si respondenti, kterých se zúčastnilo celkem 762, na našem serveru vedli?

.

OTÁZKY MEGATESTU S VYZNAČENÝMI SPRÁVNÝMI ODPOVĚĎMI NALEZNETE ZDE

.

Suverénně nejlepší úspěšnost měla otázka č. 12, ve které jsme se ptali na fixační období u hypoték. Správnou odpověď, tj. „c) Předem smluvená doba, kdy má klient jistotu nezměněné úrokové sazby hypotéčního úvěru.“, označilo 99,21 procent čtenářů (756 odpovědí), zmást se nechali jen čtyři (1: období, kdy je možné odstoupit od smlouvy, plus 3: mezidobí mezi smlouvou o smlouvě budoucí a samotným podpisem hypoteční smlouvy) a další 2 čtenáři neodpověděli. Téměř stoprocentní úspěšnosti jste dosáhli i u otázky číslo 30: Jaký je základní právní rozdíl mezi úvěrem a leasingem? Správnou odpověď, tedy že pes je zakopaný ve vlastnictví nakupované věci, vědělo 98,56 procenta respondentů. Na pomyslném třetím místě, co se pozitivních výsledků týče, skončily shodně s úspěšností 98,43 % otázky č. 47 (čím se liší bankomaty a vkladomaty? => vkladomat peníze také přijímá) a č. 54 (co je to konsolidace úvěrů? => sloučení několika úvěrů do jednoho, tj. do jedné splátky).  

.

„Musíme konstatovat, že si naši čtenáři vedli opravdu dobře. Úspěšnost nad 90 procent jsme zaznamenali u 33 otázek, což je více než polovina testu. Udržet soustředění po celou dobu testu není jednoduché, sami jsme se o tom přesvědčili při zkoušení nanečisto před začátkem soutěže. A přesto u všech šedesáti položek uspělo téměř 17 procent respondentů,“ komentuje výsledky analytik Aleš Rod.

.

Podívejme se nyní na opačný konec žebříčku otázek – na ty, které dělaly soutěžícím největší potíže. Tou „nejdrsnější“ – jako u jediné úspěšnost nepřesáhla 50 procent – byla suverénně otázka č. 31: Když u kreditní karty splatíte část úvěru ještě v bezúročném období a část až po jejím uplynutí, znamená to, že…? Správnou odpověď (zaplatíte úrok z celé částky vypočtené na základě jednotlivých splátek) zatrhlo jen 42 % respondentů, což jen potvrdilo, že ve světě financí nelze vždy pracovat se selským rozumem. 423 respondentů (55,4 %) si totiž myslelo, že úrok je placen jen z části, kterou nesplatíte v bezúročném období. To je ale chyba. V megatestu nic nestojí, ale v běžném životě se může pěkně prodražit! Dobře se nevedlo ani u dotazu č. 19 (jaká je konkrétně spoluúčast při ztrátě nebo krádeži karty se spoluúčastí?), na nějž správně odpovědělo 57,2 % lidí, a ani u otázky č. 29 (Jaká informace je pro klienty nejdůležitější při dojednávání půjčky (úvěru)?). Odpověď „RPSN a délka splácení“ padla do oka jen 57,7 % respondentů.

.

JAKÁ BYLA CELKOVÁ ÚSPĚŠNOST ČTENÁŘŮ BP.COM V POROVNÁNÍ S IDNES.CZ?

.

A další zajímavosti? Průměrná úspěšnost u všech otázek megatestu byla 86,5 procenta, počet nevyplněných odpovědí byl zhruba pět na jednu otázku. Všichni čtenáři dohromady nezatrhli (tedy nechali nevyplněných) 283 otázek, což je velká škoda – každá taková chyba totiž autorovi vzala možnost být v losovacím osudí v soutěži o smartphone HTC.

Analýzu odpovědí přináší následující tabulka:

  www.bankovnipoplatky.com


MEGATEST finanční gramotnosti: Více jak polovina otázek zodpovězena s úspěšností přes 90 %!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29862037241

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,0030
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0190
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,8640
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2585
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,7850
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9626
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více