MFD:
Od ledna 2013 si senioři budou vybírat důchod z bankomatu


22. 08. 2011  12:27     ČTK     komentáře (0)

Od ledna roku 2013 si budou senioři vybírat starobní důchod prostřednictvím karty ze speciálních bankomatů. Těch bude méně než tisíc, řada starších lidí bude muset pro peníze cestovat. Informovala o tom dnešní Mladá fronta Dnes, které to potvrdil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Stát důchodci pošle peníze na speciální účet, k němuž každý senior dostane kartu. Stejný postup bude platit také pro lidi žijící v ústavech či v léčebnách dlouhodobě nemocných. Kartu by lidé měli dostat zadarmo, jeden výběr z bankomatu by měl být bez poplatku, zdarma by měl být i dotaz na zůstatek na účtu a příjem peněz od státu. "Jde o druhou fázi projektu karty sociálních systémů, s níž se počítá od ledna 2013," řekl Drábek. V první fázi, tedy už za půl roku dostanou kartu a účet všichni lidé, kteří berou dávky v hmotné nouzi, příspěvek na péči, podporu v nezaměstnanosti či rodičovskou. V ČR jsou nyní více než tři miliony příjemců dávek včetně důchodců. Ministerstvo práce a sociálních věcí už vypsalo výběrové řízení na takzvané karty sociálních systémů, banky či bankovní konsorcia mají do konce srpna možnost předložit své nabídky do soutěže. Dvanáctiletou smlouvu s vítězem tendru chce mít MPSV podepsanou do konce září. Stát by za provozování systému dávek a karet neměl vybrané bance nic platit. Díky tomuto projektu stát podle ministra ušetří až miliardu korun na poštovném za složenky, jimiž se peníze posílají v současnosti. Podle listu je však v projektu stále mnoho nejasností, proto se v úterý sejdou předsedové poslaneckých klubů, aby o kartě znovu debatovali.


MFD: Od ledna 2013 si senioři budou vybírat důchod z bankomatu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20749774464

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více