Počet bankrotů firem se snižuje. Dosáhl pouhých 649


10. 01. 2019  00:25     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Počet bankrotů firem byl loni v České republice rekordně nízký. V tuzemsku tak zbankrotovalo pouze 649 firem. Je to nejmenší počet za posledních jedenáct let. K velmi uspokojivému stavu přispívá zejména rostoucí ekonomika i růst zisků firem.

Počet bankrotů firem se snižuje. Dosáhl pouhých 649
Počet bankrotů podnikatelů je rekordně nízký

Rostoucí ekonomika a nebývalý růst příjmů domácností vedlo k tomu, že v České republice zbankrotovalo nejméně firem za posledních jedenáct let. Meziroční pokles počtu bankrotů firem činil 120, tedy 16 procent. Nejen zaměstnancům, ale i samotným firmám se tak velmi dařilo. Více firem tak loni vzniklo, než jich zaniklo. Ostatních podnikatelů, tedy zejména fyzických osob podnikatelů zbankrotovalo pouhých 5418, tedy nejména za posledních šest let.

K poklesu počtu bankrotů firem a podnikatelů přispívá stále silně rostoucí ekonomika, která poskytuje dostatečné příjmy i zisky firmám. Výrazně také firmy podporuje rekordní růst platů a příjmů domácností, které zvyšují tržby maloobchodu a poskytovatelů služeb v České republice.

Klesá i počet osobních bankrotů

Pokles zaznamenal i počet osobních bankrotů, tedy bankrotů fyzických osob. Jejich počet poklesl na 13 103. Meziročně tak poklesl počet osobních bankrotů o 476. Aktuálně se navíc schvaluje novela zákona, která má podmínky pro realizaci osobních bankrotů ještě zmírnit. Na osobní bankrot by tak mohlo dosáhnout mnohem více dlužníků než nyní. Důvodem je zapojení stále většího počtu předlužených lidí do normálního života a vyvést je z propasti šedé ekonomiky. Předpokládá se tak, že počet osobních bankrotů v budoucnu na rozdíl od bankrotů firem výrazně poroste.


 Počet bankrotů firem se snižuje. Dosáhl pouhých 649

Diskutovat (0)